Остання «заначка» Путіна: як Кремль спустив на війну державні заощадження 

Росіяни залишилися без грошової «подушки безпеки». Володимир Путін витратив на війну проти України майже весь фонд національного добробуту, в який російська влада роками відкладала гроші на майбутні пенсії та інші соціальні виплати.

В «національній заначці» рф ще лишилося приблизно 50 млрд доларів. Але, враховуючи апетити воєнної машини Кремля, гроші закінчаться вже до кінця цього року. А може й набагато швидше. Це означає, що вже наступного року Москві не буде чим латати дірки в бюджеті. І вдавати, що західні санкції не працюють, а з економікою все гаразд, вже не вийде.

До широкомасштабного вторгнення в Україну у так званому Фонді національного добробуту рф було майже 113 млрд доларів (8,4 трлн рублів). Такі гроші Кремлю вдалося назбирати завдяки високим цінам на вуглеводні. Потік нафтодоларів не припинився навіть після окупації Криму та частини Донбасу. Захід продовжив купувати російське чорно золото. А Путін — озброювати армію та відкладати гроші на «добробут росіян».

Але все змінила велика війна з Україною. Захід вперше по-справжньому вдарив по нафтогазовій галузі росії. Москва втратила свій найбільший ринок збуту — Європейський Союз. Пошук альтернативних покупців, за великим рахунком, не мав успіху. Індія та Китай не стали порятунком для російської влади. Азійські країни не купують стільки енергоносіїв, як Європа. До того ж вимагають суттєвих знижок. Та й із розрахунками є великі проблеми.

Стрімкий потік грошей від продажу газу та нафти перетворився на струмочок. І це у той час, коли витрати Кремля на армію досягли рекордних показників. Тож Путіну,  щоб затикати дірки у бюджеті, довелося запустити руку у фонд добробуту росіян.

Коли закінчиться «заначка» Кремля

Гроші Кремля закінчаться у 2024 році

Російський Фонд національного добробуту складається з двох частин. Одна з них — пасивна. Це акції різних державних компаній. Враховувати її немає жодного сенсу. Адже «пасивними грошима» бюджет не наповниш.

Рятується Кремль за рахунок активів фонду. За офіційною інформацією, станом на початок 2024 року у Путіна в «заначці» лишилося приблизно 4,7 трлн рублів або 52,2 млрд доларів. Це – не мала сума, але чи надовго вистачить цих грошей?

Відповідь на це питання можна отримати, проаналізувавши, як швидко російська влада витрачала гроші фонду від початку великої війни. Отже, у 2022 році Кремль витратив приблизно 3 трлн рублів, щоб перекрити бюджетні витрати. Ще близько трильйона «дерев’яних» пішло на різні «інвестиційні проєкти». Під таким формулюванням зазвичай Москва приховує оборудки, про які не треба знати загалу. Наприклад, формування тіньового флоту для перевезення нафти в обхід санкцій. Який, до речі, все одно «розгромили» США.

Загалом виходить, що лише у 2022 році Кремль витратив з фонду добробуту приблизно 4 трлн рублів. Схожі витрати були й минулого року.

У цьому році міністр фінансів росії Антон Сілуанов обіцяв взяти з фонду всього 1,5 трлн рублів. Але навряд чи варто ставитися до цих обіцянок серйозно. Адже раніше він взагалі заявляв, що у 2024-му фонд поповниться ще на 500 млрд рублів.

Є всі підстави припускати, що цьогорічні витрати будуть не меншими, ніж у минулі роки. Адже не варто забувати, що Кремль пообіцяв у 2024-му витратити лише на армію майже 11 трлн рублів. Нагадаємо, що у національному фонді росії лишилося лише 4,7 трильйона. Тож цих грошей може навіть не вистачити. І тоді Путін шукатиме нові джерела фінансування війни.

Кремль залізе у кишені росіян

Коли у Кремля скінчаться гроші, він полізе до кишені росіян

І таким джерелом стане населення росії. Вже зараз російські експерти кажуть, що Кремль, перш за все, почне «різати соціалку». На війну підуть гроші, які раніше виділялися на освіту, охорону здоров’я та культуру. Власне, це вже відбувається. Ще минулого року російська влада оголосила про скорочення фінансування програми боротьби з онкологією. Менше виділятимуть грошей і на ремонт поліклінік.

Показово, що скорочує російський уряд й витрати на житлово-комунальне господарство. До 2026 року державні інвестиції у ЖКГ впадуть з 881 до 381 млрд рублів. І це попри комунальний колапс, який цієї зими дістався навіть до найбільш заможної області росії — Московської.

Але навіть на цьому Путін може не зупинитися. Так, наприклад, російський економіст Ігор Ліпсіц нещодавно висловив думку, що Кремль піде ще далі, і почне збирати з росіян гроші в обмін на облігації.

«Населенню запропонують активно купувати ці облігації. Це сталінська практика – облігації позики на відновлення народного господарства», – пояснив експерт.

Технологія нав’язування цих папірців, на думку Ліпсіця, буде такою самою, як у Радянському Союзі: «Не будуть брати – відключимо газ!». За радянських часів громадян зобов’язували віддавати за облігації одну місячну зарплату на рік. Таку схему може запровадити й Кремль.

Ситуацію ускладнюватиме стрімка інфляція. Російська влада намагатиметься стримувати зростання цін до «виборів» Путіна. Але потім рубль полетить униз. Вже зараз російські ЗМІ пишуть, що з початку наступного року продукти у країні подорожчають на 20%.

Російські медіа стверджують, що подорожчає велика кількість товарів: кава, соки, рис та кондитерські вироби. А зо один долар до кінця року росіянам доведеться віддавати 150-200 рублів. Щоправда, не виключено, що до того часу конвертувати російську валюти можна буде хіба що в юані. Адже росія повністю перетворюється на васала Китаю