Ще одна катастрофа у Росії: тепер комунальна

Іронія долі: росія потрапила до пастки, яку сама готувала для Європи. Ще восени 2022 року Володимир Путін з неприхованим задоволенням розповідав про те, як взимку «недружні країни» замерзатимуть без російських вуглеводнів. Тоді Москва почала відключати ЄС від газу, сподіваючись, що європейці не витримають удару по своїй енергобезпеці та віддадуть йому Україну без спротиву. «Газпром» навіть зняв відео про те, як він відключає Європу від газу і вона замерзає.  А кремлівський диктатор свої погрози резюмував словами з української народної казки: «Мерзни, мерзни, вовчий хвіст».

Однак «вовчий хвіст» не замерз. Без російського газу Європа долає вже другу зиму. А ось сама росія, як виявилося, до холодів не готова. Перші ж морози залишили без тепла лише на «московщині» десятки тисяч росіян. А в масштабах країни рахунок може йти на сотні тисяч зледенілих громадян. І схоже, що це лише початок великого колапсу російської «комуналки».

Лякала Європу «генералом Морозом» Москва вже давно. Але після широкомасштабного вторгнення в Україну Кремль вирішив вдатися до радикальних заходів: ще навіть до запровадження санкцій «Газпром» почав відключати ЄС від газу.

Спочатку російська сторона під надуманими приводами обмежувала обсяг постачання. А наприкінці вересня 2022 року, після підриву трубопроводів «Північний потік», багаторічне партнерство Москви та європейських країн у газовій сфері було фактично паралізоване.

У Кремлі тоді “потирали руки” в очікувані зими. Оточення Путіна було впевнене: без російського газу Європа не протримається й обміняє Україну на тепло у своїх оселях. Але першу ж зиму Євросоюз пережив без відключень тепла та електрики. Причому, на кінець опалювального сезону європейські газові сховища були заповнені більш ніж на половину, а росія назавжди втратила великий і вигідний європейський ринок газу.

План Путіна повністю провалився. «У нас достатньо газу та нафти», — констатував канцлер Німеччини Олаф Шольц у першу річницю російського широкомасштабного вторгнення в Україну.

Чому Євросоюз не замерз

Постачання російського газу в Європу впало більше ніж вдвічі

Заморозити Європу не вдалося з декількох причин. По-перше, не треба забувати, що у більшості європейських країн не буває таких морозів як в росії. І зими тут можуть бути доволі теплими. Як відзначає Міжнародне енергетичне агентство, саме такою і була зима минулого року. Тож лише завдяки матінці-природі європейцям вдалося зекономити багато газу.

Але, звісно, справа не тільки у погоді. Уникнути екстрених відключень та дефіциту блакитного палива допомогли й екстрені заходи, до яких вдалася влада ЄС. Перш за все, це додаткове скорочення споживання газу на 15%. А європейська промисловість взагалі відмовилася від чверті вуглеводнів. До того ж, ЄС встановив стелю цін на газ. Вище цієї стелі контракти не укладалися. Це дозволило уникнути стрімкого здорожчення.

Ще один важливий крок — швидке будівництво нових терміналів, які здатні приймати скраплений газ. Це дозволило Європі знайти нових постачальників. Наприклад, минулого року Євросоюз домовився про постачання СПГ із Катару, який є одним з найбільших виробників природного газу у світі. Тільки катарське пальне має замінити половину російського газу.

Європа стрімко наростила імпорт скрапленого газу

Загалом лише у 2022 році постачання скрапленого газу до Європи морем зросло на 70%. Допомагає ЄС долати енергетичну кризу не тільки Катар. До справи також долучилися США та навіть країни Африки. Наприкінці року з танкерів-газовозів, які бажають розвантажитися в ЄС, навіть утворилася черга.

При цьому, знову купувати газ у росії європейські країни не збираються за будь-яких морозів. Навіть після закінчення війни в Україні та відходу від політики Путіна.

«Цим відносинам прийшов кінець», – таку заяву кілька місяців тому зробив посол Німеччини у Великій Британії Мігель Бергер на конференції Energy Intelligence Forum. Німця підтримав його британський колега Грем Стюарт: «Повернення не буде».

Чому мерзнуть росіяни

Російська комуналка не витримує морозів

А ось у росіян уникнути зустрічі з «генералом Морозом» не вийшло. З першими холодами почали з’являтися новини про те, як у різних регіонах росії громадяни шукають порятунку від переохолодження.

Так, наприклад, ще на початку грудня в Хакасії ціле село приїхало грітися до найближчого летовища через те, що у них не було електрики, від якої живеться опалення. А газового обігріву — у країні з найбільшими покладами газу — у багатьох віддалених від Москви населених пунктах просто немає.

Але найцікавіше почалося вже після нового року, коли до багатьох регіонів росії прийшли сильні морози. У містечках Підмосков’я не витримала система опалення. Труби почали лопатися, вода заливала парадні, які перетворювалися на морозильні камери.

У Підмосков’ї без тепла залишилося понад 140 тисяч людей

Однак, найважливіше у цій історії те, що катастрофу з «комуналкою» сама російська влада анонсувала ще до початку агресії проти України. Проте, врешті решт Кремль вирішив витрати гроші не на модернізацію комунального господарства, а на війну.

Російська влада прекрасно знала, в якому стані знаходиться ЖКГ у країні. Так, майже 15 років тому президент росії Дмитро Медведєв попереджав, що «у занепалому комунальному господарстві насувається катастрофа».

«За експертними оцінками, свій нормативний термін відслужили понад 60 відсотків основних фондів комунального господарства. Якщо зараз цим не зайнятися, за 5-7 років настане катастрофа», – казав Медведєв.

І, як показав час, він не помилявся. Катастрофа таки настала. Лише у Московській області у січні без тепла залишилися понад 140 тисяч людей.

Далі ситуація лише погіршуватиметься. Адже левова частка комунальної інфраструктури рф побудована ще за радянських часів. Свіжої інформації про її стан немає. Але ще 2005 року російська профільна компанія «Росстрой» оцінювала ступінь зносу основних фондів ЖКГ у регіонах країни на рівні від 65% до 70%. А чверть комунальних об’єктів взагалі «віджили» своє.

З того часу пройшло майже 20 років. Тож можна уявити, в якому стані російська «комуналка» перебуває зараз. Звісно, що розв’язати цю проблему росія могла б. Грошей на це у Кремля було більше, ніж достатньо. Але Путін вирішив витрати все на війну проти України й лишити росіян без тепла, світла та води.