Атака по нафтогазових об’єктах: Україна знайшла слабке місце Кремля

Українська атака на російський порт Усть-Луга в Ленінградській області виявилася більш ніж вдалою. Її наслідки не обмежилися масштабною пожежею на нафтогазовому заводі пропутінського олігарха Геннадія Тимченка. Українським безпілотникам вдалося вдарити по головному фінансовому джерелу Кремля — експорту нафти.

«Візит» українських дронів до Балтійського моря перелякав перевізників, які відігнали свої танкери подалі від терміналів. Перевалку «чорного золота» довелося призупинити. Це призвело до того, що експорт російської нафти впав до мінімального рівня за останні два місяці. Експерти зазначають: якщо Україна продовжить подібні атаки, Москва може позбутися свого ключового маршруту для експорту вуглеводнів.

Наприкінці минулого тижня українські Сили оборони безпілотниками вразили Усть-Лугу — найбільший порт росії на Балтійському морі. Ця операція стала унікальною з декількох причин. По-перше, українські дрони вперше долетіли до Фінської затоки.

По-друге, вдалося вразити дуже важливий об’єкт — «Усть-Луга Ойл» – комплекс, що виробляє та експортує газ та нафтопродукти. За даними Argus Mdeia, це найбільший портовий термінал в росіїї з перевалки пального.

«Усть-Луга Ойл» входить до складу компанії «Новатэк», найбільшого у рф виробника скрапленого газу. Сама компанія належить близькому другу Володимира Путіна — Геннадію Тімченку. Про наслідки української атаки для кремлівського олігарха «Військовий кур’єр» вже писав. Однак, свіжі дані свідчать про те, що до збитків має готуватися не лише Тимченко. Українським дронам вдалося вдарити по всій нафтовій галузі росії.

Дрони вдарили по експорту нафти

Через порти Балтійського моря експортується 40% російської нафти

Пожежа, яку спричинили українські безпілотники, була настільки масштабною, що налякала навіть перевізників, чиї танкери неподалік від комплексу «Новатэка» завантажувалися російською нафтою. Танкери почали тікати у море. І експорт «чорного золота» на певний час припинився.

Це одразу вдарило по «кишені» Кремля. Як зазначає агенція Bloomberg, атака дронів призвела до того, що експорт російської нафти впав до мінімальних показників за останні два місяці. Лише за один день через проблеми з експортом через порт Усть-Луга Москва втратила близько  25 млн доларів. А ціна російської нафти марки Urals впала нижче 60 доларів за барель.

Нагадаємо, що рекордні витрати на армію цього року Кремль планував виходячи із ціни 70 доларів за барель. Однак, спочатку по цих амбітних планах вдарили США, які фактично змусили перевізників дотримуватися санкційної цінової «стелі» для російської нафти — 60 доларів за барель. А тепер до цінового контролю долучилися й українські Сили оборони.

Треба відзначити, що падають ціни й на інший важливий для росії товар — природний газ. В Європі від початку року блакитне паливо подешевшало більш ніж на 16%.

Зараз газ на європейському ринку коштує 300 доларів за тисячу кубометрів. Це приблизно у 18 разів дешевше, ніж обіцяв європейцям півтора року тому заступник голови ради безпеки рф Дмитро Медведєв, та у 13 разів дешевше, ніж прогнозували аналітики «Газпрому». У серпні 2022 року російська газова монополія лякала Європу газом по 4 тис. доларів. А Медведєв — по 5 тис. євро. Кремлівські пропагандисти тоді розповідали, як мерзнутимуть узимку європейці. А насправді замерзати довелося росіянам.

Балтія — слабке місце Кремля

Українські дрони вже налякали перевізників російської нафти

Проте, падіння цін на енергоносії може бути лише початком справжніх проблем для Кремля. Як зазначають західні ЗМІ,  удари України по Ленінградській області загрожують об’єктам, завдяки яким Росія отримує значну частину нафтодоларів. При вдалій атаці на термінали на Балтійському морі може зупинитися експорт 1,5 млн барелів нафти на добу. Це 40% від всього російського експорту нафти.

У Ленінградській області є два великих нафтових термінали. Один з них розташований у вже добре відомому українцям порту — Усть-Луга. Термінал знаходиться по сусідству з погорілим комплексом «Новатэка». Само тому і зупинився експорт російської нафти після атаки українських дронів.

Другий важливий для Москви термінал – у Приморську, на протилежному березі Фінської затоки. Можна сказати, що це новий виклик для української безпілотної авіації: Приморськ далі ніж Усть-Луга на 80 кілометрів.

«Регулярні атаки або удари важких дронів можуть порушити роботу балтійських портів і призвести до скорочення обсягів експорту», – зазначив у коментарі агенції Bloomberg експерт з нафтогазової галузі Сергій Вакуленко, дослідник Берлінського центру Карнегі з вивчення росії та Євразії.

За словами Вакуленка, альтернативних шляхів для вивезення за кордон таких обсягів нафти у росії практично немає. Новоросійськ може додатково прийняти лише близько 300 тисяч барелів на добу, зазначає Віктор Катона, провідний нафтовий аналітик Kpler.

Крім того, Новоросійськ знаходиться набагато ближче до України, яка може атакувати порт не лише повітряними, а й морськими дронами. Що вже відбувалося і теж мало наслідки для експорту російської нафти. Минулого року біля Новоросійська морськими дронами Україна серйозно пошкодила великий десантний корабель рф. Після атаки, обсяги експорту російської нафти Чорним морем впали до мінімальних показників з початку повномасштабного вторгнення.

Тоді західні ЗМІ повідомляли, що у російських нафтовиків виникли проблеми зі страховими компаніями, які почали вимагати додаткової плати за «військові ризики». За даними агенції Reuters, страхову премію для нафтових суден у цьому регіоні було збільшено на 20% і тепер вона становить майже $1 млн за танкер.

Експерти впевнені: зупинка експорту з балтійських портів стане великим шоком для Кремля. Щомісяця Путін втрачатиме мільярди доларів, які він вже запланував витратити на війну проти України. Інших джерел фінансування своєї агресії у російського диктатора немає. Адже левову частку заощаджень він вже «спустив» за попередні два роки великої війни. Тож нафтодолари доведеться компенсувати за допомогою друкарського станка, що призведе до девальвації рубля та гіперінфляції. Власне, цей процес вже розпочався.