В Азії підвищується градус міжнародної напруги. Не встиг вщухнути «шторм» навколо Тайваню, як в регіоні почала назрівати нова гаряча точка — Корейський півострів. Прямих ознак війни, що насувається, поки що немає. Але, як стверджує американське видання The New York Times, США вже почали готуватися до війни між Північною та Південною Кореями.
У тому, що КНДР готова розпочати війну проти своїх сусідів, впевнені й американські дослідники, які багато років слідкують за диктатурою в країні. На їх думку, Кім Чен Ин йде шляхом свого діда — Кім Ір Сена. І цей шлях веде його до війни з Південною Кореєю. А надихає північнокорейського диктатора — Володимир Путін.
Американські журналісти, яким вдалося поспілкуватися з посадовими особами в Білому домі, зазначають, що в Штатах цілком серйозно допускають, що Північна Корея у найближчі декілька місяців може напасти на південних сусідів. Останнім часом лідер КНДР Кім Чен Ин налаштований дуже войовничо. Про це свідчить як риторика диктатора, так і постійні збройні провокації з його боку.
Звісно, що заяви Кіма завжди були войовничими. Але американців непокоїть той факт, що тепер формулювання «лідера нації» стали набагато агресивнішими.
Рівень мілітарного божевілля почав зростати цього місяця. Напочатку січня північнокорейські збройні сили випустили сотні артилерійських снарядів у бік островів, що належать Південній Кореї. Місцеві мешканці були настільки налякані, що змушені були шукати бомбосховища.
За 10 днів після артобстрілу уряд КНДР оголосив, що він випробував нову твердопаливну ракету середньої дальності з гіперзвуковою боєголовкою. А цього тижня Південна Корея запустила декілька крилатих ракет. І, очевидно, зупинятися на цьому Кім не збирається.
Мирне возз’єднання скасовується
Паралельно зі брязканням зброєю Кім Чен Ин почав войовничу риторику проти Південної Кореї. Наприклад, корейський диктатор відмовився від плану мирного об’єднання з сусідами. Він наголосив, що Північ більше не розглядає Південь як «партнера у примиренні та возз’єднанні». Натомість тепер південні корейці — це ворог, якого необхідно підкорити, якщо треба, шляхом ядерної війни.
Кім оприлюднив свою нову позицію щодо Південної Кореї на зустрічі Трудової партії наприкінці минулого місяця. А також у промові, яку він виголосив у парламенті у понеділок.
Він також наказав переглянути конституцію країни, щоб видалити згадки про «мирне возз’єднання», «велику національну єдність», а також південнокорейців як «співвітчизників». Нова версія конституції має прищепити народу думку про те, що Південь — це «чужа країна» і «найбільш ворожа держава».
За вказівкою свого лідера парламент Північної Кореї ліквідував усі державні установи, які займалися сприянням зближення з Півднем. КНДР також закрила радіомовлення та пропагандистські сайти, які пропагували возз’єднання Кореї. Кім також наказав прибрати пам’ятники на цю тему. На свіжих супутникових знімках вже навіть зникла «Арка возз’єднання», яка стояла на півдні Пхеньяну.
Кім наслідує свого діда
Якщо вірити джерелам, на які посилаються журналісти The New York Times, війна на Корейському півострові може розпочатися вже у найближчі декілька місяців. При цьому у Білому домі впевнені, що ознак широкомасштабного вторгнення КНДР до Республіки Корея зараз немає.
Однак оптимізму адміністрації Джо Байдена не поділяють Роберт Карлін і Зиґфрід Хеккер, експерти, які спеціалізуються на питаннях Північної Кореї. Останній свого часу навіть брав участь у перемовинах з КНДР з боку США.
У своїй нещодавній публікації автори стверджують, що ситуація є дуже небезпечною.
«Ситуація на Корейському півострові є більш небезпечною, ніж будь-коли з червня 1950 року (коли почалася корейська війна, – ред.). Це твердження може здатися занадто драматичним, але ми вважаємо, що, як і його дід у 1950 році, Кім Чен Ин прийняв стратегічне рішення розпочати війну», – йдеться у публікації аналітиків.
Автори зазначають, що зараз важко сказати, коли саме Кім Чен Ин почне війну. Але звичайні занепокоєння, які висловлюють Вашингтон, Токіо та Сеул, вже не поможуть. І казати про відсутність вагомих доказів того, що Пхеньян готовий воювати, зараз не можна.
Експерти звертають увагу на хибну логіку західних політиків, якої вони послуговувалися і відносно росії. Начебто, Кім Чен Ин не наважиться нападати на Південну Корею, адже він розуміє, що Вашингтон і Сеул зруйнують його режим, якщо він це зробить.
«Така логіка — результат фундаментального неправильного тлумачення погляду Кіма на історію, що може призвести до катастрофи», – зазначають Карлін та Хеккер у своїй публікації.
КНДР бере приклад з росії
Експерти стверджують, що кардинально політика Пхеньяна помінялася після того, як в Білий дім заїхав республіканець Дональд Трамп, який почав проповідувати ізоляціонізм. Спроби налагодити діалог із США остаточно провалилися. І КНДР сфокусувалася на відносинах із Китаєм та росією. Зв’язки з останньою почали стрімко розвиватися, особливо у військовій сфері, з початком широкомасштабного вторгнення в Україну.
На початку 2023 року тема підготовки до війни почала регулярно з’являтися у заявах північнокорейських високопосадовців. Саме минулого року Кім Чен Ин почав закликати до «підготовки до революційної війни для здійснення возз’єднання». Разом з тим пропаганда КНДР почала подавати Південну Корею як країну, в якій живуть «несправжні корейці». А тому вона є законною ціллю для військового нападу. Такий підхід до формування суспільної думки дуже схожий на методи пропаганди, яку відносно України використовує Кремль.
На жаль, як зазначають експерти, на цьому паралелі з росією не закінчуються. Йдеться про позицію, яку зайняли у Вашингтоні й Сеулі. Лідери США та Південної Кореї впевнені, що Кім Чен Ин не наважиться воювати проти Півдня, на боці якого виступають Штати. Така війна позбавлена будь-якої логіки. Але широкомасштабне вторгнення Путіна в Україну теж здавалося нелогічним. Проте це сталося. Й неготовність Заходу, протидіяти російській агресії, призвела до катастрофічних наслідків.