Безпілотники набувають все більшого значення у протистоянні України російській агресії. Кожна нова атака дронів по росії стає все більш ефективною та задає ворогу все більшої шкоди. А самі БПЛА стають справжніми «зірками» цієї війни.
Вночі відбулася чи не найбільш масштабна атака безпілотників на росію за всю її історію. Дрони-камікадзе вдарили одразу по семи областях рф. Найбільше «подарунків» отримали псковські десантники, які втратили, за попередніми даними, чотири важкі військово-транспортні літаки Іл-76. А відео палаючих резервуарів з пальним на аеродромі, що називається “підірвало мережу”.
Атаки українських дронів на російські військові об’єкти стають дедалі більш ефективними та регулярними. Тільки літаків Іл-76 за цю ніч Україна «спалила» щонайменш на $100 млн.
Стратегічне значення ударів дронів по росії
Саме безпілотники стають головною ударною силою по тиловій інфраструктурі росії. Важливість таких ударів важко переоцінити. В одному Пскові за ніч Україна знищила літаків більше, ніж росія виробляє зі рік.
Але втрачені машини – це не тільки гроші та час, що знадобиться на їх виготовлення. Іл-76, що базувалися у Пскові, забезпечували оперативне перевезення вантажів та особового складу російської армії. То ж, знищення транспортної авіації, суттєво підриває логістику окупантів.
До того ж, удар саме по псковських десантниках має символічне значення. У перший день повномасштабного вторгнення із Пскова у напрямку Києва вилетіло 18 літаків Іл-76 для захоплення української столиці.
Проте, псковські десантники до Києва так і не долетіли. А ось політ українських дронів до Пскова виявився дуже ефективним.
І це далеко не перша подібна операція, якою можуть пишатися Сили оборони України. На початку цього року в Білорусі було знищено російський літак-розвідник ДРЛС А-50, який, до речі, теж побудований на базі Іл-76. Всього війська рф мають 9 таких літаків. І часто застосовують їх перед ракетними атаками по території України.
Не менш ефектною була й нещодавня атака на аеродром у Сольцах, де вдалося знищити важкий бомбардувальник Ту-22. Ці літаки є носіями ракет Х-22, якими атакують територію України.
Тут треба відзначити, що в Сольцах літак згорів разом з ракетою, яка мала летіти на Київ, Дніпро чи Львів. Тобто, безпілотник не просто спалив Ту-22, а й врятував чиєсь життя.
Ще один нюанс – на відміну від Іл-76 бомбардувальники Ту-22 вже не виробляються. То ж, для росії це невідновлювальні втрати.
Після удару дронів, ворог вимушений був передислокувати літаки ще далі на північ – до Мурманська. А це – ускладнення виконання задач. Так, зовсім від ворожих нальотів ця атака дронів Україну не убезпечила, але значно ускладнила їх. Як і “прильоти” по Дягілєву й Енгельсу в грудні минулого року.
У Курську українські дрони-камікадзе уразили чотири літаки Су-30 та один МіГ-29. Також, безпілотники завдали шкоди радарам зенітно-ракетного комплексу С-300 та двом ЗРК “Панцир”.
І все це лише «повітряні» операції. Тоді як Україна успішно використовує й морські безпілотники. На їхньому рахунку атаки на Кримський міст та порт в Новоросійську, що змусило росію суттєво скоротити експорт нафти.
З ударами по «Москва-сіті» теж не все так просто. За даними ЗМІ, в приміщені, куди влучили безпілотники, розміщені відразу три російські міністерства: Мінекономрозвитку, Мінпромторг, Мінцифри.
Чому російська ППО пропускає удари?
Пропагандисти рф люблять називати своє ППО найкращим у світі. Але як тоді українським дронам вдається так ефективно вражати цілі на території майже всієї росії? Річ у тому, що за півтора року війни в Україні держава-агресор втратила багато озброєння, яке б могло допомогти захистити небо. Наприклад, такого, як С-400 «Тріумф», який нещодавно було ліквідовано в Криму.
За оцінками експертів, під час великої війни Сили оборони знищили, як мінімум, третину російських комплексів протиповітряної оборони малого та середнього радіуса дії. Це саме ті комплекси, які протидіють малогабаритним об’єктам, таким, як БпЛА. Ще третина цих комплексів зараз знаходиться в Україні, на тимчасово окупованих територіях.
Отже, росія зараз дуже обмежена у засобах боротьби з безпілотниками. Тим більше, щоб закрити небо повністю, росіянам потрібно дуже багато систем ППО, адже це величезна за територією країна. Такої кількості зенітно-ракетних комплексів у Кремля просто немає.
При чому, цікавий момент: якщо раніше територія росії ввжалася перевагою у цій війні, мовляв, росіянам є куди віттягувати тили, то тепер це, навпаки, недолік. Бо ефективно прикрити такі величезні простори ППО просто не можливо. Потрібні цілі для атаки безпілотниками? Їх просто безліч!
Атак дронів буде ще більше
Логічно припустити, що надалі Україна тільки посилюватиме полювання на російські військові об’єкти саме дронами-камікадзе. Для цього є декілька причин. По-перше, безпілотники – це найдешевший спосіб ураження цілей. Наприклад, одна ракета Strom Shadow коштує близько $3 млн. На ці гроші можна зробити сотні, чи навіть тисячі «камікадзе».
По-друге, Україна не може використовувати західну високоточну зброю для ураження цілей на території росії. Наші партнери категорично це не схвалюють. То ж, за великим рахунком, дрони лишаються єдиною можливістю, дістатися до Курська або Пскова.
Власне, про великі плани на безпілотники свідчать і цифри: до кінця року проєкт «Армія дронів» планує закупити для Сил оборони 200 тисяч дронів та підготувати 50 тисяч операторів.
Колись американський генерал Роберт Берроу, командувач Корпусом морської піхоти США, сказав: «Армія виграє битви, логістика виграє війни». А українські дрони-камікадзе руйнують саме російську логістику, що в врешті-решт змусить Кремль капітулювати.