Китай проти Тайваню: як армія Піднебесної може повторити провал росіян в Україні

Тайвань перетворюється на новий геополітичний центр світу. Все більше уваги прикуто до острова через Китай, який може будь-якої миті розпочати свою «СВО» проти острівної країни. Хмизу до багаття додають вибори президента Тайваню, які мають відбутися вже цього тижня. По-перше, тому що лідирує на цих перегонах Лай Цінде — політик, що виступає за повну незалежність острова від Піднебесної. По-друге, будь-які вибори на острові — це подразник для КНР, яка вважає Тайвань своєю територією.

Ситуація настільки загострилася, що міжнародні аналітики навіть почали підраховувати збитки, до яких призведе напад Китаю на Тайвань. За даними Bloomberg Economics, через китайську агресію світова економіка може втратити 10 трлн доларів. Але не менш цікаві прогнози стосуються військового аспекту можливого конфлікту. На думку деяких експертів, перемога Китаю над Тайванем не є очевидною. А китайська армія може зазнати не менших втрат, ніж російська в Україні.

Тайвань — невеличка та дуже специфічна острівна держава. Вона позиціює себе як Китайська Республіка. Але фактично майже весь світ права на «китайський бренд» врешті решт визнав за Пекіном і комуністичною КНР. Переважно це сталося через те, що левова частка території та населення країни опинилася під контролем саме комуністів.

Китайська армія – це, перш за все, “показуха”

Тайвань менший за материковий Китай у 265 разів. Співвідношення населення не таке приголомшливе, але теж вражає: «материкових» китайців у 60 разів більше, ніж «острівних». Тож не дивно, що багато хто вважає, що у разі нападу китайської армії Тайвань приречений на швидку поразку.

Однак, деякі експерти впевнені, що поширена думка може бути помилковою. Так само як і у випадку з Україною, яка, на думку Заходу, у протистоянні з Москвою мала протриматися два тижні, але вдало відбиває широкомасштабне вторгнення вже майже два роки. Якщо Китай дійсно наважиться напасти на Тайвань, його може спіткати доля російської армії. Адже, схоже, що стан справ у збройних силах КНР не набагато кращий, ніж у «другої армії світу». Та й Тайвань вже давно готує «теплий прийом» китайським військовим.

Китайська та російська армії — близнюки?

Китайська армія так само, як і російська, не може подолати корупцію

Менш ніж півтора року тому — коли російська армія вже встигла показати всю свою «велич» на полі бою в Україні — керманич КНР Сі Цзіньпін раптом закликав китайську владу, створити до 2027 року «армію світового класу». Це прозвучало дивно, адже Китай наче вже давно працює над створенням потужних збройних сил із сучасним озброєнням.

Однак, останні дані американської розвідки, які нещодавно з’явилися у ЗМІ, пояснюють, чому Пекін змушений вдаватися до голосних закликів. Виявилося, що армія Китаю не менш бутафорна, ніж російська. І так само страждає від корупції. І це добре усвідомили у Сі Цзіньпіна після того, як, вочевидь, проаналізували причини невдач російської армії на українських фронтах. Та подивилися, що робиться у власному війську.

Про великі проблеми свідчать масштабні кадрові «чистки» у керівництві армії Китаю. За даними західних ЗМІ, репресії військових, які влаштувала китайська влада, пов’язані з корупцією. За останні пів року на хабарях попалися понад 10 високопосадовців Міноборони КНР. Це, ймовірно, найбільше армійське чищення у сучасній історії Китаю. Змінилися керівники Міноборони та ВМФ, а також командування ракетних військ.

Сі Цзіньпін почав чистки серед керівництва армії

Останні відставки пройшли наприкінці грудня: серед дев’яти звільнених керівників — п’ятеро з ракетних військ та двоє з департаменту розробки обладнання. Також було знято очільників трьох державних підприємств — виробників ракет. Це лише те, про що було офіційно оголошено.

З’ясувалося, що масштаби корупції настільки великі, що звели нанівець всі попередні зусилля Сі створити сучасні та потужні збройні сили. Корупційні схеми завдали такої шкоди китайському війську, що американці навіть засумнівалися у здатності КНР вести війну.

Як приклад, журналісти агенції Bloomberg, що мали доступ до висновків американської розвідки, повідомляють про ракети, у яких замість палива була вода. Або які неможливо нормально запустити, бо кришки у шахтах не працюють як слід.

Ракетні війська Китаю — найбільш кричущий приклад, але корупцією вражений весь ВПК, засвідчують американські розвідники. Її розмах, за їхніми словами, такий, що чиновники США тепер вважають малоймовірним, що Китай найближчими роками піде на серйозне військове зіткнення.

Протистояння із США

США відкрито підтримують Тайвань у протистоянні із Китаєм

Звісно, що Китай навіть з наявною армією може спробувати захопити Тайвань силою. У будь-якому разі Пекін має величезну перевагу щонайменш у живій силі. Але для Піднебесної проблема полягає у тому, що на допомогу Тайваню можуть прийти США, економіка яких дуже залежить від цього регіону. А воювати зі Штатами Китай точно не готовий.

Про це ще минулого року у коментарі виданню Newsweek заявляв адмірал ВМС США у відставці Джеймс Ставрідіс. Американський адмірал зазначав, що слідом за США на допомогу також прийдуть інші потужні армії регіону.

«Якби ми опинилися у війні з Китаєм, то це були б не тільки США і Китай. У нас є союзники за договором, які пообіцяли прийти й взяти участь у такій військовій кампанії: Японія, Південна Корея, Філіппіни, Австралія, Нова Зеландія», — пояснював Ставрідіс, назвавши це потужною вогневою міццю. І такі заяви лунали ще до того, як стало відомо про масштаби корупції в армії Китаю.

Регулярна армія Тайваню – це близько 170 тис. військовослужбовців

Звісно, що вірогідність нападу Піднебесною на Тайвань зберігається. І, можливо, це станеться саме після президентських виборів на острові. Тим більше, що раніше Цзіньпін чітко казав, що планує провести «возз’єднання» з Тайванем у найближчі п’ять років. А збройні сили КНР отримали наказ «зосередитись на підготовці до війни». 

Але ця війна може стати для Китаю такою самою виснажливою та принизливою, як і авантюра Кремля в Україні. З відповідними наслідками для економіки, яка й без «возз’єднання» останнім часом гальмує.