Наприкінці минулого року росію охопила «яєчна лихоманка»: яйця почали стрімко дорожчати. В деяких регіонах ціни зросли на 70%. Дійшло до того, що в російських магазинах яйце почали продавати на штуки. При цьому сам продукт став дефіцитним. Подекуди, щоб його купити, треба було відстояти у черзі, як за радянських часів. На певний час ціни на яйця стали головною темою в росії. Перебити її змогла лише комунальна катастрофа на початку року.
Розв’язувати проблему довелося особисто Володимиру Путіну. І «великий російський стратег» вчергове всіх переграв. По-перше, він «майстерно» пояснив, чому з полиць магазинів зникли яйця. Виявляється, у росіян забагато грошей і вони всі яйця розкупили. Хоча чому дійсно у рф немає власних яєць, «Військовий кур’єр» вже пояснював. По-друге, Путін вирішив закупити яйця у Туреччини. Але, як зазначає видання Newsweek, й тут на диктатора чекало фіаско. Реджеп Ердоган, мабуть, на знак подяки за Нагірний Карабах, відправив свому другу яйця із «сюрпризом».
Минулого місяця російська влада скасувала мито на імпортні яйця. У Кремлі розраховували, що це дозволить, розв’язати проблеми як з дефіцитом, так і цінами. Головним постачальником яєць мала стати Туреччина.
Ердоган пішов на зустріч своєму колезі-диктатору: до російських магазинів відправилися сотні тисяч турецьких яєць, а російська пропаганда почала рапортувати про перемогу. Проте радість кремлівських «стратегів» тривала недовго. З’ясувалося, що велика кількість «ердоганівських» яєць інфікована. Причому російська влада намагалася приховати цю інформацію.
Яйця із «сюрпризом»
Як зазначає американське видання Newsweek, більше п’ятої частини яєць, імпортованих з Туреччини, були інфіковані «пташиним грипом», а також іншими небезпечними захворюваннями, включаючи сальмонельоз і ботулізм. Причому, частину з цих яєць вже встигли розпродати. Тож, напевно, дехто з росіян у прямому сенсі відчув смак «яєчної перемоги».
Але найцікавіше те, що російська влада намагалася приховати проблему з турецькими яйцями. Інформація про інфіковані імпортні продукти днями з’явилася на сайті Сибірського університету споживчої кооперації. Заклад цитував Сергія Данкверта, керівника федеральної служби з ветеринарного та фітосанітарного контролю рф. Саме він заявив про велику кількість інфікованих яєць.
«Відсоток великий… Необхідно переконатися, що людям нічого не загрожує. Звичайно, частина продукції вже може бути реалізована. Але інкубаційний період у більшості випадків може становити до 21 дня. Чекаємо. А поки що припиняємо реалізацію по великих торгових мережах», – заявив Данкверт.
Але згодом публікація з сайту університету зникла. Залишилася лише «кешована» версія новини у Google. Також її передрукували деякі російські ЗМІ.
Журналісти Newsweek звернулися за роз’ясненнями, чому зникло повідомлення про інфіковані яйця, до Россільгоспнагляду. Однак російський регулятор почав «вмикати задню».
«Повідомлення, про яке йдеться, містить навмисно неправдиву інформацію. Цей факт буде розслідувано відповідними органами», — повідомили російські чиновники американцям.
Зі свого боку Newsweek відзначає, що спроба росії, розв’язати проблему з яйцями екстреним імпортом із Туреччини, мала зворотний ефект. Через інфекцію яйця доведеться вилучити із продажу. А це означає, що «яєчна» криза триватиме. І ціни зростатимуть й надалі.
Яйця — тригер російської економіки
Яйця у росії дорожчають вже понад рік. За даними Росстату, з минулого січня ціни зросли в середньому майже на 47%. А в деяких регіонах вартість підскочила на 60-70%. Подорожчання викликало у росіян паніку. Почався «яйцевий» ажіотаж. У багатьох регіонах, як у радянські часи, почали обмежувати продаж яєць в «одні руки». А подекуди яйця почали продавати на штуки.
«Яйцева лихоманка» стала наслідком іншої проблеми — влітку в росії на 20% подорожчала курятина. Щоб «збити» ціни російська влада не придумала нічого кращого, як зобов’язати птахофабрики збільшити виробництво м’яса. І їм довелося пускати під ніж курей, які несуть яйця.
Попри стрімке зростання цін на базові продукти російська влада запевняє, що інфляція в країні на рівні кількох відсотків. Путін навіть заявляв, що вона нижче за європейську. Однак незалежні дослідження свідчать про інше. За даними дослідницького центру «Ромир», від початку повномасштабної агресії проти України продуктовий кошик росіян подорожчав майже на 50%.