Іран як васал Росії

Останнім часом світова спільнота уважно стежить за пожвавленням військового співробітництва між Російською Федерацією та Ісламською Республікою Іран. Оприлюднюються факти постачання іранської зброї до РФ, яку використовують для ведення бойових дій в Україні. Почастішали офіційні візити іранських високопосадовців до Москви, а російських – до Тегерану, що на думку авторитетних експертів може свідчити про налагодження співпраці двох країн в сегменті виробництва ядерної зброї.

До речі, історія російсько-іранської «дружби» має глибоке коріння. Мало кому відомо, але навіть у радянські часи, користуючись приязними стосунками з деякими іранськими політиками того часу, Йосип Сталін замислювався над створенням Іранської СРР. Генсеку частково вдалося посилити політичний вплив на півночі цієї країни завдяки військовому вторгненню, яке розпочалося у розпал Другої світової війни.

Повідомлення тих днів у газеті “Красная Звезда”

Іранська операція – це вторгнення в Іран під кодовою назвою «Згода», яке відбулося 25 серпня-17 вересня 1941 року.

Військова операція проводилася з метою забезпечення безпеки іранських нафтових родовищ і налагодження шляхів постачань Радянського Союзу, який брав участь у воєнних діях проти країн гітлерівської «вісі» та їхніх союзників.

Вторгнення стало для Ірану неочікуваним. Воно розгорталося з Південного Кавказу при підтримці авіації та Каспійської флотилії. На північ Ірану увійшли 53-а армія Середньоазійського військового округу, 44-а і 47-а армії Закавказького фронту, яким командував генерал-лейтенант Дмитро Козлов. У бойових діях взяли участь 409 бойових літаків і близько тисячі танків Т-26, які не потрапили на інші фронти Другої світової війни.

Радянські війська в Тебризі 1941

Іранська армія не чинила дієвого супротиву. До того ж швидкій перемозі сприяло і рішення іранського шаха заборонити своїм військам знищувати мережу автомобільних і транспортних шляхів, які будувалися під його патронатом і стали значним досягненням передвоєнного Ірану.

За результатами операції СРСР окупував північ країни з містами Ардебіль, Тебріз, Урмія.

Іран завжди був васалом Росії

9 травня 1945 року Друга світова війна в Європі (або Велика Вітчизняна війна, як її іменували в СРСР) закінчилася, але Радянський Союз реалізував план створення двох прорадянських сепаратистських народних республік – Мехабадської республіки та Демократичної республіки Азербайджан. Таким чином СРСР повністю контролював Північний Іран і робив там, що хотів!

Варто відзначити, що ще на початку 20-х років минулого століття, до формального створення СРСР, саме РСФРР (Росія) підтримувала Гілянську Радянську Соціалістичну Республіку, яка виникла та існувала на території іранського остана (провінції) Гілян з червня 1920 по вересень 1921 року. Ще раніше Росія вела боротьбу за володіння південними регіонами та їх утримання у другій половині XVII століття – в ХІХ столітті, яка вилилася у три російсько-перських, сім російсько-турецьких, Кримську та Кавказькі війни, безповоротні втрати від яких перевищили мільйон людей.

Росія завжди контролювала деяких політиків і навіть високопоставлених військових у керівництві Ірану. Ця практика збереглася і зараз. Поки Іран сьогодні переживає непрості часи, Росія посилює там вплив на воєнно-політичне керівництво і розширяє агентурну мережу.

Сучасний Іран на кремлівському гачку

Декілька крилатих ракет, запущених в 2015 році з російських кораблів по цілям у Сирії, впали на території Ірану.

Траєкторія польоту проходила через дві країни – Іран та Ірак, оскільки російські кораблі під час пуску знаходилися у південній частині Каспійського моря. Росія стріляла відносно новим типом крилатих ракет «Калібр».

Офіційний представник міністерства оборони Росії генерал-майор Ігор Конашенков тоді заявив, не сказавши нічого конкретного: «Будь-який професіонал у цій області знає, що під час проведення подібних операцій завжди фіксується зображення цілі до і після удару». У повідомленні згадується, що російські кораблі Каспійської флотилії провели 26 пусків крилатих раке по 11 цілях в Сирії. Частина ракет впала на території Ірану.

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу доповів президенту Володимиру Путіну, що всі 26 ракет, запущених з чотирьох ракетних кораблів, вразили цілі без шкоди для цивільних об’єктів. Путін привітав міністра оборони з успішним виконанням бойової задачі.

Чому Іран не обурювався після падіння російських крилатих ракет на своїй території? Чому не було офіційних обурень з боку керівництва Ірану? Не відкриємо великої таємниці в тому, що зараз Іран більше, ніж коли-небудь в історії, залежить від Москви, від її технологій, ядерної програми, яку російські спеціалісти там розгортають. Тому вони не стануть робити гучних заяв, навіть якщо російські спецслужби захочуть «змінити» якогось чиновника чи політика в «цікавих для Росії» регіонах Ірану.

Інтереси Росії: з Каспію до Перської затоки

В 1889-1892 рр. російськими інженерами був запропонований проект судноплавного каналу Каспій-Перська затока, який міг би забезпечити найкоротший вихід Росії до басейну Індійського океану. Появі проєкту сприяла колективна відмова Англії, Франції, Австро-Угорщини та Німеччини підтримати російські пропозиції 1878 року щодо Босфору та Дарданелл про контроль Петербургу над цими протоками та розміщення вздовж їхніх узбережь військових баз.

Після розвалу Радянського Союзу вже в 1998 році створюється спільна російсько-іранська експертна група з вивчення водного проекту, результатом якого могло стати будівництво трансіранського каналу. Вже в наступному році уряд Ісламської Республіки Іран офіційно схвалює напрацьовану техніко-економічну угоду. Але на цьому поки все завершується.

Чергова спроба відновлення дискусій з проекту була зроблена в 2016 році, коли загострилися російсько-турецькі стосунки.

Але зараз, в 2022 році, коли Іран особливо ослаблений санкціями і значною мірою залежить від Москви, Росія збирається почати будівництво каналу іранськими ресурсами.

І до, і тим паче після такого будівництва, Росія має намір повністю контролювати територію Ірану, по якій буде проходити канал, і отримати вихід у Перську затоку. Таким чином національні інтереси Російської Федерації будуть враховані після виходу в Індійський океан і скорочення глобальних торгівельних щляхів. У цьому випадку не потрібен ні Суецький канал, ні Гібралтарська протока, ні Босфор, ні інші більш складні шляхи на Схід.

Тому системний вплив Росії на військово-політичне керівництво Ірану буде лише посилюватися, що явно сприятиме реалізації стратегічних проєктів в області військового співробітництва та торгівельно-економічних відносин.

Ігор Воронов, спеціально для Військовий Кур’єр України