Обіцянка глави Білого Дому Джо Байдена передати для озброєння ЗСУ 31 танк «Абрамс» викликала жваву дискусію у середовищі коментаторів мілітарного спрямування. Так Джозеф Тревітік у виданні The drive піддає сумніву реальність поставок M1 Abrams в Україну протягом нинішнього року. Його колега з Defense One Маркус Вайсгербер вважає, що дане політичне рішення президента США швидше служитиме сигналом російському військовому керівництву, ніж реально вплине на ситуацію на полі бою.
Передача американських і європейських основних бойових танків Україні знаменує зміну типів озброєнь, які передають Сполучені Штати та їх союзники. Від оборонної зброї протистояння до наступальної системи на лінії фронту.
зазначає Маркус Вайсгербер
Є танки собі, а є танки на продаж
Джозеф Тревітік наголошує, що броня сучасних модифікацій Abrams для армії США має секретну складову, тому перед відправленням таких машин в Україну потрібно буде провести їх переоснащення. Або шукати альтернативні варіанти M1 Abrams, броньовані пластини яких не містять збіднений уран (DU) та інші секретні елементи. «Спрощені версії» Abrams зараз є на озброєнні у Австралії, Єгипті, Іраку, Кувейті, Марокко та Саудівській Аравії. Автор зазначає, що уряд США придбає Abrams через Ініціативу сприяння безпеці України (USAI). Ця організація надає кошти для закупівлі систем озброєння, військового обладнання, навчання персоналу, а також інших допоміжних послуг від імені української армії та задля забезпечення її довгострокових потреб. Точний графік доставки M1 Abrams невідомий, але американські офіційні особи дали зрозуміти, що процес триватиме місяці.
Перші танки можуть надійти лише наприкінці цього або навіть на початку наступного року. Питання броні обмежить швидкість, з якою уряд США зможе постачати будь-які «Абрамси» в Україну. Незалежно від джерел їх походження. Навіть якщо M1 для України буде вилучено зі складу та переобладнано, найімовірніше, що вони матимуть броню, яку потрібно буде замінити. Це складний процес, про що свідчать оприлюднені контрактні документи щодо продажу танків Abrams до Польщі.
пише Джозеф Тревітік
Маркус Вайсгербер звернув увагу на те, що США не будували нових танків Abrams з початку 1990-х років, які ознаменували закінчення холодної війни з Радянським Союзом. Після цього тисячі «Абрамсів» залишилися на зберіганні. Нині у США їх близько 8000, але значно менше одиниць готові до бою. Такі танки нині вилучають з консервації, переобладнують і продають союзникам. Оборонний підрядник General Dynamics відновлює корпуси танків Abrams для армії США та союзників. Підприємство діє у штаті Огайо. У результаті капітального ремонту і переоснащення «Абрамсів» знятих з консервації по суті виходить нова бойова одиниця приблизно за півціни, ніж коштувала б новостворена машина. Як зазначають у General Dynamics, виробнича лінія підприємства готова виконати замовлення для відправки танків в Україну.
Автор також наголошує, що постачання американських танків має довге логістичне плече. Адже для їх обслуговування потрібно підготувати цілий пакет оснащення та послуг. Мова про пальне, запчастини, потужності для ремонту, навчання фахівців. Тож проблем з передачею тридцять одної машини більше, ніж може здаватися на перший погляд. Головним цьогорічним плюсом від заяви американського президента Маркус Вайсгербер вважає посил, який прозвучав для країни агресорки. Адже там добре обізнані з результатами операція «Бурі в пустелі», коли іракські танки радянського виробництва при бойовому зіткненні сильно поступилися американським «Абрамсам» і британським «Челенджерам».
Думку про те, що швидко отримати «Абрамси» Україні не вдасться розвиває і Джозеф Тревітік. Він зазначає, що найімовірніший сценарій, за яким можна впоратися у максимально стислі терміни, це не переоснащувати «Абрамси» на американських потужностях, а придбати їх у третіх країн. Але щодо Єгипту і Саудівської Аравії автор має сумніви. Він вважає, що ці країни не побажають допомагати Україні з політичних міркувань. Щоб не псувати стосунки з кремлівським режимом.
Фото Wikimedia