Українська енергетика минулої зими серйозно постраждала від ракетних ударів росії. Йдеться про збитки на десятки мільярдів гривень. Частина з пошкодженого обладнання не підлягає відновленню. А нове доводиться чекати місяцями.
І хоча, віялові відключення світла залишилися у минулому, експерти радять українцям знову готувати генератори та «павербанки». Вони можуть знадобитися вже за декілька місяців, коли почнеться новий опалювальний сезон і росія відновить ракетні удари по українській електромережі.
Схоже, прийшов час готувати генератори до нового сезону. Взимку на українців чекають нові випробування. І цілком можливо, що ситуація в енергетиці буде навіть більш складною, ніж минулого року.
У першу зиму великої війни за знищення української енергетичної інфраструктури відповідав російський генерал Сергій Суровікін. Його стратегія провалилася. А сам Суровікін був відсторонений від всіх посад за близькі стосунки з покійним ватажком бойовиків “Вагнера” Пригожиним.
Втім, це не означає, що росія відмовиться від політики енергетичного терору. В цьому впевнені, як українські військові, так і енергетики країни. Питання лише в тому, наскільки Україні вдасться підготуватися до російських атак.
Чи вдалося українській енергетиці відновитися?
Жителі більшості регіонів України практично забули що таке тривалі відключення світла. Відсутність блекаутів породжує ілюзію, що з нашою енергетикою все гаразд. Проте, це не зовсім так.
За даними НКРЕКП – українського регулятора в сфері енергетики та комунальних послуг, через російські обстріли мережам «Укренерго» завдано збитків на 9,6 млрд гривень, а об’єктам теплової генерації — на 29,9 млрд гривень.
При цьому регулятор відзначає, що відновити енергосистему України вдалося лише на 1,6%. Це дані на липень.
«На жаль, цифри, які ми сьогодні маємо у своєму розпорядженні щодо виконання аварійно-відновлювальних робіт, а це звітність на 1 липня цього року, не нашвтохують нас на позитивні висновки щодо успішного проходження осінньо-зимового періоду», – зазначив цього літа голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський.
Якщо перевести суто в цифри, то ситуація з відновленням має наступний вигляд: російські терористичні удари завдали збитків енергосистемі майже на 40 млрд гривень, а на ремонт, станом на липень, Україна витратила трошки більше мільярда гривень.
Найбільшою шкоди завдано саме тепловій генерації, наслідки якої українці відчують з настанням опалювального сезону.
Чи битиме росія по українській енергетиці цієї зими?
В Україні постійно говорять про те, що план росії заморозити українців, провалився. Але це не означає, що росіяни не спробують зробити це знову. В цьому впевнені в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.
На початку серпня заступник начальника ГУР МО Вадим Скібіцький заявив, що росія може розпочати знову обстрілювати українську енергетичну інфраструктуру вже найближчим часом.
«Очевидно, що росія восени та взимку знову спробує зруйнувати нашу енергосистему, щоб позбавити українців світла та тепла, деморалізувати наше суспільство та спричинити нову хвилю вимушеної еміграції», – зазначив Скібіцький.
За його словами, росіяни вже почали проводити розвідку, щоб визначити для себе пріоритетні об’єкти, які є вразливими.
Згодні з військовими і в українському уряді. Так, на думку міністра енергетики України Германа Галущенка, держава-агресор домагатиметься нового блекауту України.
«Ми багато чого навчилися минулої зими, як утримувати систему, які рішення ухвалювати. Але потрібно також розуміти, що ворог теж багато чого навчився. Очевидно, що удари будуть також модифіковані якимось чином», – зазначив днями глава Міненерго.
Як Україна готується до нових випробувань?
Для того, щоб мінімізувати наслідки російських ударів, українська влада та військові зосередилися на трьох ключових напрямках. Перший – ремонт електростанцій та мереж. Зараз в Україні активно ремонтуються та модернізуються енергоблоки атомних електростанцій, які найменше постраждали від російського терору.
А ось справи у теплової та відновлюваної енергетики набагато гірші. За словами прем’єра Дениса Шмигаля, в Україні немає жодної ТЕС чи ГЕС, яка б узимку не зазнала ворожих атак. Експерти сумніваються, що до початку опалювального сезону вдасться відновити хоча б половину потужностей. І йдеться не лише про гроші. Обладнання для генерації та мереж, як правило, виготовляється на замовлення. А це забирає багато часу. Українським енергетикам доводиться багато місяців чекати замовленого устаткування.
Ще один напрямок підготовки до зими – це накопичення пального для теплової генерації, яка залежить від вуглеводнів, переважно, вугілля та газу. За словами Шмигаля, Україна вже наскладувала 1,5 мільйона тонн вугілля та 10,4 мільярда кубометрів газу в сховищах. До початку опалювального сезону заплановано вийти на показник 1,8 мільйона тонн вугілля та 14,7 мільярда кубометрів газу.
Щоправда, глава уряду не уточнив, що цього навряд чи вистачить, щоб пережити зиму. Так, наприклад, до війни українські енергетики споживали близько 50 тис. тонн вугілля на добу. І накопичених запасів їм би вистачило приблизно на місяць. Звісно, що зараз українські ТЕС спалюють вугілля менше. Але, у будь-якому випадку, 1,8 мільйона тонн на весь опалювальний сезон їм точно не вистачить.
Резервний варіант для України – це імпорт електроенергії з Європейського Союзу. Власне, цю опцію українська влада використовує і зараз. Через дефіцит власної генерації, Україна нерідко імпортує електроенергію зі Словаччини, Польщі та Молдови.
Не треба забувати, що до зими активно готуються і військові. І тут справи йдуть набагато краще, ніж минулого року, завдяки переданим союзниками системам протиповітряної оборони. У квітні українські Сили оборони отримали від США перші зенітно-ракетні комплекси Patriot, які одразу ж продемонстрували свою ефективність, збиваючи все, включно з розпіареною ракетою “Кинжал”.
Також цього року в Україні було розгорнуто французький зенітно-ракетний комплекс SAMP/T, який може знищувати цілі на відстані до 150 кілометрів. Отримала Україна і додаткові німецькі системи ППО близької дії IRIS-T SLS.
Ще один комплекс, який допоможе українським енергетикам, це норвезький ЗРК середньої дальності NASAMS. Ці комплекси українські військові почали використовувати ще наприкінці минулого року.
І зовсім нещодавно Україна отримала зенітно-ракетні комплекси від Чехії. Мова йде про «Куб». Цей комплекс може протидіяти російським крилатим ракетам Х-101, «Калібр», а також дронам-камікадзе.
Проте, західні системи ППО у кращому випадку дозволять не погіршити стан справ в українській енергетиці. Але оговтатися повністю після минулої зими вітчизняна енергосистема не встигне. Для цього лишилося занадто мало часу. Тож, можливо українцям доведеться знову заводити генератори та заряджати “павербанки” цієї зими.