Незважаючи на тривалий спад цін на природний газ у США, європейські ф’ючерси на газ за останній місяць зросли на майже 20%. Це сильний оберт від падіння цін на газ у ЄС на початку листопада минулого року до кінця лютого.
Згідно з Reuters, друга поспіль м’яка зима по всій Європі призвела до того, що європейські запаси природного газу наповнені більше, ніж будь-коли раніше у березні – близько 80% від регіонального опалювального сезону.
Заповнені запаси на початку сезону, а також низький попит на газ в Європі, що є найнижчим за останні десять років, ставлять запаси газу на континенті на шлях до завершення зими на рівні 664 терават-годин (ТВт-год), що розбиває минулорічний рекорд у 629 ТВт-год.
На початку опалювального сезону запаси становили 707 ТВт-год, що перевищує попередній десятирічний середній рівень на два стандартних відхилення. MRP зазначила в серпні минулого року, що Європа досягне свого 90% порогу щодо запасів ще до встановленого терміну, що свідчить про те, що континент буде якомога краще підготовлений до будь-якого потенційного шоку взимку, який може вразити регіон. Європа широко зменшила свою залежність від російських поставок енергії протягом останніх двох років після офіційного вторгнення Москви на українську материкову частину в лютому 2022 року. Трубопровідний газ, який раніше постачався до Європи з сходу, був заміщений масштабними зовнішніми поставками зрідженого природного газу (ЗПГ).
Крім запасів серед країн-членів, ми зазначили в минулому році, що ЄС почав використовувати досягнення, які вона досягла з Україною, де знаходиться другий за розміром відомий резерв природного газу в Європі. Ще важливіше, у країні є величезні підземні сховища газу, які можуть використовувати трейдери для поповнення запасів, що мають доступ до ринків Східної Європи. Державне підприємство “Нафтогаз” повідомило Reuters, що іноземні покупці можуть мати доступ до більш ніж 10 мільярдів кубометрів (км3) сховищ України загальним обсягом приблизно 30 мільярдів км3, переважно на заході країни, що знаходиться далеко від ліній фронту її триваючої війни з Росією.
Згідно з Bloomberg, трейдери внесли 2,5 мільярдів км3 газу до українських сховищ минулого року. На протязі 2024 року “Нафтогаз” планує збільшити обсяги європейського газу у підземних сховищах України на 60%, до 4 мільярдів м3.
Хоча це для Росії є втратою коштів, і може бути необхідно переглянути очікувані прибутки уряду та розробляти плани для забезпечення логістики та фронтових операцій в Україні без перебоїв з паливом, багато інших країн також будуть впливати на ефект розпливу, включаючи США.
Відчуття безпеки, яке надавалося за рахунок того, що українські запаси нафти та газу зосереджені далеко від лінії фронту, було підірване під час вихідних, коли Росія розпочала нову кампанію бомбардувань по всій країні, зокрема на енергетичну інфраструктуру, включаючи підземне сховище газу Більче-Волицьке-Угерське (БВУ) поблизу міста Вівня, Львівської області.
Це всього за 85 кілометрів від кордону з Польщею, що свідчить про те, що Росія має можливість ударити практично у будь-якому місці на заході України. БВУ є другим за розміром підземним сховищем газу в Європі з потенційним обсягом 17,05 мільярдів кубометрів, що становить більше половини загальної потужності України. Для порівняння, на цьому об’єкті може бути зберігано у чотири рази більше природного газу, ніж на найбільшому сховищі в Німеччині.
Хоча запаси газу, які зберігаються під землею, не піддавалися жодному збуренню, звіти щодо розміру збитків на поверхні суперечать один одному. Так, на газовому обмінному пункті № 3 на території БВУ, за даними, були здійснені удари дронів Геран-2, а також крилатими чи гіперзвуковими ракетами, і є відеозаписи, що підтверджують пожежу. “Нафтогаз” заявив, що постачання газу споживачам не постраждало, але дослідники з відкритим кодом твердять, що обмінний пункт газу не може повною мірою функціонувати. Якщо удари виявляться ефективними, вони можуть тимчасово залишити природний газ, що зберігається на об’єкті, відсіченим. Загрози для європейського газу, що зберігається в Україні, можуть підтримати останнє підйом цін на ф’ючерси на природний газ.