Відновлення авіасполучення між Грузією та Росією: що це було?

Новина про те, що Грузія та росія відновили авіасполучення, здивувала не лише самих грузинів, але й українців та загалом цивілізований світ. Чому так сталося? Що за цим стоїть? Читайте в матеріалі “Військового Кур’єра”.

Читати далі: Відновлення авіасполучення між Грузією та Росією: що це було?

Грузія хоче і до ЄС, і дружити з росією

На днях прем’єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі повідомив свою версію того, чому росія напала на Україну. За словами чиновника причиною цього став “агресивний блок НАТО і прагнення української влади втягнути туди країну”. Нагадує типову мантру російського пропагандиста. Однак особливе здивування заява грузинського прем’єра викликає на фоні офіційного курсу Тбілісі до Євросоюзу. Гарібашвілі взагалі недавно заявив, що його країна “втричі” краще готова бути в Європі, ніж Україна. Схоже, що в цей пакет готовності входить і пряме авіасполучення з країною-агресором.

Іраклій Гарібашвілі

10 травня росія несподівано запропонувала відновити повітряне сполучення з Грузією (воно було зупинене у 2019 році) і скасувати візові обмеження для грузин. Існує думка, що така ініціатива йшла особиста від кремлівського диктатора путіна. Грузинська влада (проросійські популісти з партії “Грузинська мрія”) зізнаються, що не докладали для цього зусиль і навіть нічого не знали про підготовку проєкту угоди.

Євросоюз, заявами речника Петера Стано та послів ЄС в Грузії, назвав рішення про відновлення авіасполучення помилкою. “Цей крок викликає занепокоєння з приводу шляху Грузії до ЄС і зобов’язань Грузії узгоджувати свої дії з рішеннями нашого союзу в зовнішній політиці”. Погоджувати свою політику з Євросоюзом Грузія зобов’язалася, коли підписала Угоду про асоціацію з ЄС органом у 2014 році.

Однак не лише російські, але й грузинські літаки почали з 19 травня виконувати взаємні рейси. Уже через два дні донька путінського міністра Лаврова прилетіла святкувати своє весілля до Грузії. Щоправда, через величезний скандал дійство довелося перенести до росії.

Слабка реакція грузинської опозиції

Грузинська опозиція, незадоволена подібною ситуацією, одразу влаштувала протест. Не надто численна, але голосна громадськість провела акції в аеропорту. На проспект Руставелі у центрі Тбілісі вийшло 200 протестувальників. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі оголосила бойкот головній грузинській авіакомпанії Georgian Airways. У свою чергу компанія просто заборонила пускати президентку на борт своїх літаків, оголосивши її персоною нон-грата.

Одна з акцій протесту в Грузії проти відновлення авіасполучення з росією

Тут треба нагадати, що 20% території Грузії окуповані росією. Наразі країна зіткнулася з так званою “повзучою окупацією”. Війська рф постійно “посувають” лінію розмежування. Наприклад, до міста Горі, що в регіоні Шида-Картлі, залишилося 20 кілометрів. Грузинська влада просто не має жодної ефективної стратегії протистояння цьому явищу. 

З 2012 року після перемоги на парламентських виборах країною де-факто править пов’язаний з росією олігарх Бідзіна Іванішвілі (має акції Газпрому та, за деякими відомостями, співпрацює з ФСБ). Його партія “Грузинська мрія” послідовно віддає Грузію під владу росії. Тоді як попередній очільник країни Міхеїл Саакашвілі продовжує перебувати у грузинській в’язниці.

Руйнування та смерті в Україні – вигода для Грузії

Процес поглинання росією Грузії, як не дивно, пришвидшився після 24 лютого 2022 року.  Не буде перебільшенням сказати, що широкомасштабна агресія росії проти України сприяє бурхливому росту ВВП Грузії та розширенню її зв’язків з кремлем. До прикладу, лише протягом останнього року в цій південнокавказькій країні зареєстровані 9 тисяч підприємців та майже тисяча юридичних осіб російського походження.

За 13 місяців широкомасштабної агресії росії проти України у власність росіян перейшли 424 449 м2 грузинської землі. Це не говорячи про власне військову окупацію регіону Цхінвалі та Абхазії. Не менш важливими для росії є паралельний імпорт із Грузії та контрабанда.

Мапа Грузії з окупованими росією територіями

При цьому прем’єр Гарібашвілі декларує грузинський економічний прагматизм: “Наш річний товарообіг з росією складає близько мільярда доларів. ЄС з росією заробляють стільки ж за 4 дні. Де логіка, коли нас змушують запроваджувати санкції проти росії? Наша економіка зруйнується!”.

Тому санкції й не запроваджуються, паралельний імпорт розвивається, а до Грузії приїздять нові й нові “туристи”. Їх радо зустрічає колишній гравець Динамо Київ, а нині міський голова Тбілісі Каха Каладзе: “Ми вітаємо приїзд якомога більшої кількості туристів у нашу країну. У цьому немає ніякої проблеми. Хай приїздять бізнес-компанії, які не перебувають під санкціями. Запроваджувати візи чи нові санкції нема ніякої потреби”.

І як з цим бути?

“Ми передали демарш щодо рішення уряду Грузії приймати прямі рейси з росії. Ми передали, що це протирічить одноголосному рішенню 27 країн-членів ЄС не мати прямого авіасполучення з росією, не допускати перетину повітряного простору Євросоюзу російськими літаками”, – заявив посол ЄС в Грузії Павел Герчинський під час зустрічі з міністром економіки Грузії Леваном Давіташвілі. Але у відповідь почув традиційне: “Ситуацію в Грузії не можна розглядати в тому ж контексті, що й в інших країнах. Адже ми перебуваємо в особливо складних умовах – у нас прямий кордон з російською федерацією і п’ята частина території окупована”. Чому це має бути підставою для порушення єдиної санкційної політики ЄС грузинський міністр не уточнив.

Політики з партії “Грузинська мрія”, схоже, мотивовані головним чином внутрішньополітичними проблемами, вважає Вано Абрамашвілі, аналітик і керівник програми миру тбіліської НУО “Кавказький дім”. “Економічно “Грузинська мрія” із задоволенням приймає будь-які гроші та будь-які переваги, які вони можуть отримати. Економічне зростання є частиною їхнього наративу, і аргумент полягає в тому, що “ми процвітаємо, тому що у нас мир”, – каже Абрамашвілі. Уряд також робить свої ставки геополітично, оскільки вважає, що “якщо Росія не виграє в Україні, то принаймні не програє. Вони щиро в це вірять”.

Перший російський літак, який приземлився в аеропорту Тбілісі після відновлення авіасполучення

Власне грузини неоднозначно ставляться до укріплення зв’язків з росією. Опитування Міжнародного республіканського інституту (США), проведене у березні, коли можливість відновлення авіасполучення вже обговорювалося у медіа, показало, що 48% грузинських громадян підтримують це, але 46% виступають проти.

Які наслідки може мати таке рішення грузинської влади? Зі швидких – скоро Євросоюз буде ухвалювати 11-й пакет санкцій проти росії. Він буде спрямований на протидію ухиленню від санкцій з використанням третіх країн. Дуже ймовірно, що до списку країн, які забезпечують росію “передовими технологіями і деталями” може потрапити Грузія – через дозвіл на польоти та обслуговування літаків. Також усі компанії, які надають послуги росіянам у Грузії можуть втратити ліцензії Європейської агенції авіаційної безпеки (EASA).

Однак найбільш тяжчим наслідком може бути втрата Грузією перспектив на отримання статусу країни-кандидата до Євросоюзу.