Лідер Чечні та, як він сам себе називає, «відданий піхотинець Путіна» Рамзан Кадиров перейшов на нову психологічну стадію прийняття санкцій. Щоправда, його шлях почався не з класичного заперечення, а з погроз. Коли влітку минулого року США вчергове вдарили по найближчому оточенню Кадирова, той через соціальні мережі пообіцяв «чавити цю штатівську мерзоту». Також він додав що «з росією це не прокотить».
Але останні заяви чеченського ватажка свідчить про зворотне. Кадиров почав торгуватися з американцями за скасування санкцій. Це наочно засвідчує, що американські санкції працюють. І, схоже, що досить ефективно. Адже до стадії торгу кремлівський «піхотинець» перейшов дуже швидко. Власне, він став першим представником російської влади, хто публічно запропонував американцям угоду. І дуже показово, що Кадиров піклується виключно за своє майбутнє. Схоже, що майбутнє Кремля його не хвилює.
Свої умови скасування санкцій Кадиров озвучив під час візиту до Чечні Скотта Ріттера. Це колишній американський військовий, якого згодом у США засудили за педофілію. Зараз він працює на російську пропаганду та цілком підтримує російську агресію проти України.
Кадиров передав Ріттеру список українських військовополонених, які перебувають у Чечні, і заявив, що готовий видати їх в обмін на зняття санкцій США зі своїх родичів. Глава Чечні наголосив, що звільнить полонених, якщо Штати «знімуть санкції з моєї мами, з дочок і ні в чому не винних людей і коней».
Під санкціями вся родина Кадирова
Санкції проти Кадирова почали вводити від самого початку російської агресії проти України. Так у 2014 році під санкціями ЄС опинилися кадирівські коні, які знаходилися у стайні в Чехії. Безпосередньо Кадиров під санкціями з 2020 року, коли його звинуватили у серйозних порушеннях прав людини.
У вересні 2022 року мінфін США ввів санкції проти жінок, яких американці назвали дружинами Кадирова. Також під «роздачу» потрапили діти чеченського ватажка та його найближчі родичі.
Аймані Кадирова, 70-річна мати голови Чечні, вперше потрапила під санкції США в серпні минулого року. Вона вважається президентом та засновником фонду Ахмата Кадирова, кошти з якого йдуть у тому числі на війну проти України: купівлю літаків, бронетранспортерів та військового екіпірування.
У відповідь Кадиров записав емоційне відео, вимагаючи від американської влади негайно зняти санкції з матері.
Дієвість санкцій
Попри те, що в оточенні Кадирова регулярно заявляють про «нульовий ефект» санкцій, його критики впевнені у протилежному. За даними чеченських правозахисників, родичі Кадирова мають великі активи в Об’єднаних Арабських Еміратах. Саме тому санкції запровадили щодо найближчих родичів політика, через яких він може керувати бізнесом та нерухомістю.
Наприкінці 2022 року Кадиров своїм розпорядженням дозволив сотням державних та муніципальних підприємств у Чечні не звітувати про свою діяльність в інтернеті. Маються на увазі відомості про керівників, держзакупівлі, свої контактні дані та інше. За словами експертів, такі заходи свідчать про бажання Кадирова приховати від західних санкцій своїх друзів та близьких родичів, які очолюють міністерства, а також державні та муніципальні установи.
Кадиров піклується про власне майбутнє
Показово, що Кадиров почав торгуватися з американцями за скасування санкцій, які стосуються виключно його родини. Причому робить він це напряму з американцями — через Скотта Ріттера, який, напевно, зберіг зв’язки у США. Кадирова зовсім не хвилюють проблеми Москви. Це вчергове доводить тезу, про яку вже писав «Військовий кур’єр», — Кадиров готується до незалежності Чечні.
Намагання вступити в діалог зі Штатами без залучення Кремля — далеко не перший сигнал того, що Кавказ готується на вихід зі складу рф. Наприклад, минулого року Кадиров створив нові бойові підрозділи, які отримали дуже красномовні назви: батальйони імені Байсангура Бенойського та шейха Мансура. Обидва були запеклими борцями проти московського панування й очолювали боротьбу кавказьких народів проти російської імперії. І не тільки у Чечні, а й в Дагестані. Тобто, очевидно, що Кадиров заграє таким чином, з усім Північним Кавказом.
Рекрутує Кадиров до свого війська і досвідчених росіян, які, скоріш за все, залюбки помстяться Путіну. Йдеться про бойовиків групи «Вагнер», які вже демонстрували, що захопити в Ростові південний військовий округ збройних сил рф не складніше, аніж аеропорт в Махачкалі. Як пояснював сам Кадиров, колишні бійці ПВК «Вагнер» переходять на службу до складу підрозділу «Ахмат».
Не менш активний Кадиров і на політичному фронті. Голова Чечні активно шукає союзників серед братніх республік російської федерації. Показовими у цьому контексті є взаємовідносини кадирівців із керівництвом Татарстану. Сам Кадиров постійно називає народ Татарстану своїми браттями та підкреслює близькі стосунки з керівником республіки Рустамом Мінніхановим.
«Впевнений, що подальша взаємодія двох братніх регіонів відкриє перед нами додаткові можливості й позитивно позначиться на досягненні спільних планів», — написав нещодавно глава Чечні у своєму телеграм-каналі, не уточнюючи, які саме спільні плани у нього з Мінніхановим.
Як відзначають експерти, дружба Кадирова з Татарстаном може бути дуже небезпечною для Москви, адже Чечня має боєздатні підрозділи, а татарстанські еліти — достатньо ресурсів, щоб фінансувати кадирівську армію. Відтак, як тільки режим Путіна трохи похитнеться, можна не сумніватися — обидва мусульманські регіони візьмуть курс на незалежність. І потягнуть за собою інші національні республіки, які поки що називаються «суб’єкти федерації».