Цього тижня Україна має отримати від США нову зброю — GLSDB. Це керовані бомби, які можна запускати з самохідних реактивних систем залпового вогню. Таких, як HIMARS або M270. Обидві системи вдало використовуються Збройними Силами України. Але нові боєприпаси дозволять підвищити ефективність та дальність роботи української артилерії.
Як відзначають американці, ця бомба дозволить Силам оборони завдавати «більш глибокі» удари по російських позиціях та доповнити арсенал боєприпасів, що вже є на озброєнні. Таких, наприклад, як ракети ATACMS, які Україна отримала минулого року та вже продемонструвала їх ефективне застосування.
На бомби GLSDB Україна чекає вже давно. Компанія Boeing — один з розробників цих боєприпасів — запропонував постачати Києву цю зброю ще восени 2022-го. Загалом американська влада не була проти. І очікувалося, що «подарунки» приїдуть на фронт навесні минулого року.
Пізніше з’ясувалося, що постачання бомб перенесено на осінь. Проте й цю обіцянку адміністрація Джо Байдена не виконала. У жовтні представники Boeing вчергове заявили, що все готово для відправлення GLSDB до України. Після цієї заяви довелося чекати ще 3,5 місяця, коли нарешті з’явилися перші повідомлення, що «розумні» американські бомби незабаром з’являться в українських артилеристів.
Що таке бомби GLSDB
Абревіатура GLSDB розшифровується як Ground-Launched Small Diameter Bomb. У дослівному перекладі це означає бомба малого діаметра наземного запуску. Фактично ж це крилата бомба з мотором від реактивного боєприпасу.
Зараз над проєктом цієї бомби працюють дві компанії — американська Boeing та шведської Saab. Як відзначають самі розробники, «GLSDB є гнучкою, високоефективною та точною зброєю, яка може вражати ціль на великих відстанях».
Бомба складається з двох компонентів. Один з них це двигун від реактивного снаряда, що використовується для систем залпового вогню M270 та HIMARS. Називається вона М26. Друга складова — GBU-39. Це керована авіаційна бомба, яка наводиться через GPS.
Боєприпас може вражати цілі на відстані до 150 км. За допомогою ракетного двигуна бомба розганяється до швидкості понад тисячу метрів на секунду. Це приблизно втричі швидше за звук.
Після того, як бомба досягає висоти близько двох кілометрів, вона від’єднується від розгінного блоку і починає кероване планування до цілі.
Для наведення на ціль бомба використовує глобальну систему навігації — GPS, яка на сьогодні є найбільш точною. Також GLSDB має, так звану, інерціальну систему наведення. Вона дозволяє наводитися за зовнішніми орієнтирами, не використовуючи супутники. Така система запобігає глушінню сигналу, що робить її не чутливою до засобів радіоелектронної боротьби. Також навігаційна система дозволяє обходити перешкоди, такі, наприклад, як гори.
Важить бомба близько 115 кілограмів. Оснащена вона багатоцільовою вибухово-осколковою боєголовкою та програмованим електронним підривником. При пікіруванні на ціль з великої висоти завдяки спеціальному наконечнику вона здатна пробивати бетонні укриття. Система підриву дозволяє перед запуском також вибирати повітряний підрив над ціллю та затримку підриву після влучення.
Унікальність GLSDB полягає у тому, що вона здатна підлетіти до цілі з будь-якого боку незалежно від того, звідки бомба стартувала. Боєприпас здатен маневрувати, оминаючи, наприклад, гори, а також повертатися до цілі, яку вона вже пролетіла.
GLSDB в українських реаліях
Для України отримання GLSDB є важливим з двох причин. Перша — це можливість бити набагато далі, ніж звичайні реактивні ракети до HIMARS. Нагадаємо, крилаті бомби можуть знищувати цілі на відстані до 150 кілометрів. Радіус дії стандартних реактивних снарядів — близько 70 кілометрів.
Ще один плюс — принцип дії. До цього Україна отримувала від США ракети ATACMS. Радіус їх дії такий самий, як у GLSDB. Але Штати передавали виключно ракети з касетними бойовими головками. Вони не здатні знищувати бетонні укріплення. Тоді як GLSDB справляються з ними на відмінно.
Фактично Україна зможе використовувати крилаті бомби одразу, як вони з’являться у Сил оборони, адже українські військові вже добре опонували американські системи залпового вогню HIMARS та M270. Також не виключено, що згодом Україна отримає норвезькі пускові установки від Nordic Shelter. Вони можуть встановлюватися на шасі різних вантажівок. Приблизно як українська «Богдана», яка має різні модифікації.
Якщо Україні поставлятимуть ці «розумні» бомби на регулярній основі, то російському командуванню доведеться зсувати подалі від лінії фронту всі склади. Як це було минулого року з ракетами ATACMS. Тоді після вдалого удару по російських аеродромах на окупованих територіях, росія змушена була перемістити свої ударні гвинтокрили до Таганрогу.
GLSDB – не менш потужна зброя, ніж ракети ATACMS. Ці бомби здатні пробивати бетонні перекриття, що дозволяє знищувати захищену техніку, а також мостові прольоти. До того ж вони б’ють набагато далі, ніж стандартні снаряди до HIMARS, такі як М26. Це означає, що для росіян на окупованих територіях України фактично не залишиться безпечного місця.