Росія капітулює на фінансовому фронті. Кремль програв битву за свої суверенні активи, які цивілізовані країни заморозили після широкомасштабного вторгнення росіян в Україну. Йдеться про 300 млрд доларів. Ці гроші Москва тримала переважно в ЄС та США. Але, схоже, що цього року московська валюта почне переміщатися до Києва — Захід близький до конфіскації російських активів на користь українців.
Звісно, що на публіку російська влада свого програшу не визнає, і погрожує Заходу судами, якщо той дійсно конфіскує валюту. Але не «під запис» путінські банкіри визнають: мільярди замороженої «зелені» фактично вже втрачені. І ніякі суди не допоможуть Москві їх «розморозити».
Історія із російськими активами дуже нагадує епопею із наданням Україні зброї. Спочатку Захід категорично заявляв: ані танків, ані літаків Київ не отримає. Однак згодом позиція помінялася кардинально. Зволікання ж у фінансових питаннях західні політики пояснювали тим, що відсутні правові механізми для конфіскації російських валютних резервів та передачі їх Україні.
Проте минулого року питання зрушилось з мертвої точки. Локомотивом процесу стали США. Американці розробили спеціальний закон, який дозволяє Білому дому конфісковувати російське майно. Документ оперативно провели через Конгрес. А цього місяця в західних ЗМІ з’явилася інформація, що його схвалили й в адміністрації Джо Байдена. Тож, за океаном вже все готово для того, щоб «освоїти» російське майно.
А це величезні гроші. Йдеться про $300 млрд. Це приблизно половина золотовалютних резервів рф, та вшестеро більше, ніж лишилося у російському Фонді національного добробуту. Можна без перебільшення сказати, що на росію чекає найбільша фінансова втрата за всю її історію.
США виграли війну за гроші
Штати вкотре довели, що краще за інших у світі вміють розв’язувати фінансові питання. Саме американські дипломати восени минулого року почали переконувати своїх європейських партнерів у тому, що передати Україні заморожені активи російського центробанку цілком реально.
Відповідні документи США вже передали на розгляд представників «Великої сімки». Якщо все піде за планом, то питання може бути вирішено вже у лютому.
Відомо, що ідею американців підтримала Велика Британія. Згоду із законністю конфіскації російських активів на користь України висловив міністр закордонних справ країни Девід Кемерон. У спілкуванні із журналістами він також запевнив: якщо G7 не наважиться на подібний крок, США та Великобританія все одно займатимуться цим питанням.
«Надзвичайні часи вимагають надзвичайних заходів», — відзначив Кемерон, додавши, що наполягатиме на конфіскації у межах G7.
Інші країни Європи налаштовані менш рішуче. Але європейські чиновники стверджують, що в ЄС лунає все більше голосів на підтримку використання російських активів для фінансування України.
Разом з тим в США прийняли закон, який дає змогу Білому дому, розпоряджатися російським майном в інтересах України. Були великі сумніви, що цей документ схвалять республіканці, серед яких є відверті противники допомоги Україні. Але «трампістам» не вдалося вплинути на ситуацію. У грудні законопроєкт успішно пройшов через американський парламент.
В законі прописаний механізм конфіскації заморожених активів рф. При цьому документ категорично забороняє розблоковувати російське майно, доки президент США не засвідчить перед відповідними комітетами Конгресу, що збройна агресія росії проти України припинена, а Києву повністю компенсовано збитки, завдані вторгненням рф.
Росія визнала поразку
Є в законі й інші цікаві нюанси, які «Військовий кур’єр» описував в окремому матеріалі. Головна ж ідея документа полягає у тому, що росія має зазнати повної поразки. Принаймні фінансової. І, схоже, що наслідки вже усвідомили й в російській владі: як серед топових банкірів, так і безпосередньо у Кремлі.
Звісно, що публічно в Москві цього ще не визнають. Минулого тижня американська агенція Bloomberg навіть написала про те, що центробанк рф веде перемовини з міжнародними юридичними фірмами про представництво його інтересів у міжнародних судах.
Окрім того, за даними видання, Кремль найняв експертів, які мають проаналізувати відповідне законодавство за кордоном і прецеденти в інших країнах. Була реакція і від російських дипломатів.
«Заходи у відповідь будуть вжиті, і будуть вжиті такі заходи, що їх помітять, відчують, вони будуть болючими для тих, хто розв’язує черговий виток торговельно-економічної та фінансової війни», – погрожувала американцям минулої п’ятниці речниця російського МЗС Марія Захарова.
Але за «асиметричністю» відповіді Захарову перевершив Володимир Путін. Днями російський диктатор підписав указ про пошук за кордоном «нерухомого майна рф, колишньої російської імперії та колишнього СРСР». Майно треба буде не лише знайти, а і юридично його захистити. Як це росія в умовах санкцій збирається робити, незрозуміло.
До того ж вже загаданий закон, який прийняли в США, передбачає не тільки конфіскацію заморожених російських активів, а й пошук іншої власності росіян, яку можна «відібрати» на користь України. Тож указ Путіна просто допоможе американцям.
Але офіційно-бойовий настрій Кремля дуже сильно відрізняється від того, що кажуть російські можновладці у приватних бесідах. Виявляється, що насправді в оточені Путіна панують зовсім інші думки. За даними агенції Reuters, яка посилається на власні джерела, російська влада визнає, що вона не має реальних можливостей перешкодити конфіскації валютних резервів. У Москві вважають, що вони вже де-факто втрачені.
«У душі всі вже попрощалися з резервами», — цитує Reuters одного з представників російської влади, який себе не називає. Кремль також переконаний, що європейські країни піддадуться тиску США, і російська влада не зможе зашкодити конфіскації. І це далеко не остання фінансова поразка, яка чекає на росію цього року. Штати також дуже успішно полюють на російську нафту та тиснуть на друзів Кремля.