Гроші та капітуляція: Захід змушує Росію платити за війну з Україною

Після публікації статті Валерія Залужного у виданні The Economist, чимало українських політиків взялися коментувати тези, озвучені Головнокомандувачем ЗСУ. Серед цих “коментаторів” і колишній народний депутат Андрій Сенченко, який давно пішов у політичне небуття і вирішив нагадати про себе критикою Залужного. Сенченко просуває ідею, що відверта і твереза оцінка Головнокомандувачем ситуації на фронті, налякає наших західних союзників і зупинить допомогу Україні.

Натомість, реальна ситуація виглядає абсолютно протилежною. Через кілька днів після виходу публікації генерала Залужного в The Economist, спочатку Євросоюз, а потім і Конгрес США, погодили вилучення і передачу Україні заморожених російських активів. Йдеться про сотні мільярдів доларів, якими надалі може бути оплачена і війна проти росії, і повоєнне відновлення України.

Документ, який вчора було схвалено в американському Конгресі, кілька місяців ретельно готувався юристами “Білого дому”. Він надає право адміністрації президента США передати Україні заморожені фінансові активи росії. Це відбуватиметься до того моменту, поки Кремль не виведе свої війська з української землі та не відшкодує всі збитки до останньої копійки, що фактично означатиме його капітуляцію.

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, західні країни у рамках санкцій почали заморожувати російські активи, як державні, так і приватні. У Кремлі жалілися, що загалом під блокування потрапили $300 млрд, як в в Євросоюзі, так і в США. Це – майже половина золотовалютних резервів держави-агресора. Своєю чергою, Мінфін США оцінював загальну вартість заморожених російських активів приблизно у $280 млрд. У будь-якому разі, йдеться про сотні мільярдів доларів, які тепер може отримати Україна.

Однак, для того, щоб передати російські гроші Києву, раніше не було правового механізму. Але у червні цього року у палаті Представників та Сенаті США був представлений проєкт закону, який розв’язував цю проблему. Щоправда, на той час не було зрозуміло, наскільки серйозно американські конгресмени поставляться до цього документу.

Останні події продемонстрували, що наміри Конгресу залишити росію без грошей, цілком серйозні. Причому, проєкт закону схвалили навіть республіканці, серед яких є відверті противники військової допомоги Україні. Але «трампістам» цього разу не вдалося вплинути на ситуацію.

Наразі, останнє слово за президентом США, який протягом 10 днів має підписати закон. Після чого, Україна зможе отримати значні кошти і на війну і на подолання наслідків руйнувань, які заподіяла росія.

Чому цей закон важливий

Проєкт закону ще має підписати президент США Джо Байден

Проєкт закону, який вчора схвалив Конгрес США, має декілька важливих аспектів. Перш за все, у ньому чітко прописаний механізм конфіскації заморожених активів рф. І він відповідає американському законодавству.

Але не менш цікаво й те, що документ також передбачає, що Москва може повернути свої активи. Проте умови, які прописані в законі, настільки жорсткі, що їх цілком можна назвати актом капітуляції. Погляньте самі: документ категорично забороняє розблоковувати заморожені російські активи до того часу, доки президент США не засвідчить перед відповідними комітетами Конгресу, що воєнна агресія росії проти України припинена, а Києву повністю компенсовано збитки, завдані вторгненням рф.

Також, будь-які виплати заморожених коштів Москві забороняються до того часу, поки рф не виведе свої війська з території України та не погодиться надати компенсацію за шкоду, заподіяну війною. Що це, якщо не умови капітуляції?

Зі свого боку, США мають намір і надалі конфісковувати все кремлівське та пов’язане з ним майно, яке тільки буде знайдене. Американський президент зможе «націоналізувати» будь-які російські активи, які підпадають під юрисдикцію Сполучених Штатів: гроші, золото, нерухомість, літаки, танкери, нафту і т.д.

До того ж не треба забувати, що США активно залучатимуть до цієї роботи й своїх європейських партнерів. Тож, ЄС не залишиться осторонь такої історичної події. Над відповідними правовими механізмами давно працювали і європейські  посадовці: ще на початку року юридична служба Ради ЄС розробила план із використання заморожених активів російського Центрального банку.

Гроші від російських активів надходитимуть на спеціальний рахунок, з якого вже з рішенням Державного департаменту США будуть передаватися Україні.

Скільки грошей може отримати Україна

Підрив Каховської ГЕС завдав Україні щонайменше $2 млрд прямих збитків

Західні союзники України заморозили великі фінансові кошти, що належать російській владі. Так, з лютого 2022 року було заморожено понад 300 млрд доларів активів зовнішнього валютного резерву центрального банку рф.

Однак, точна цифра всього замороженого на Заході російського майна  поки що невідома, оскільки сюди входять не тільки активи, які перебували у державній власності держави-агресора, а й статки приватних осіб.

За неофіційною інформацією, сума приватних російських активів, що заморожені у світі, становить ще близько 100 млрд доларів. Сюди входить майно олігархів, російських чиновників, пропагандистів та прихильників війни в Україні.

Найбільше російських грошей знаходиться в Європейському Союзі. Так, тільки приватних активів в ЄС заблоковано на суму до 68 млрд доларів, крім того, понад 140 млрд доларів активів Центробанку росії також було заморожено саме в країнах-членах ЄС. У суму заарештованих активів наразі не входить численна нерухомість російських громадян, яка також часто потрапляє під арешт.

Ще у Швейцарії, яка не є членом ЄС, може перебувати російських активів на 50 млрд доларів. Швейцарська влада не поспішає чіпати власність росіян. Втім у світовій практиці вже є показовий приклад примусу швейцарців до конфіскації активів злочинців. Йдеться про нацистські активи після Другої світової війни.

Канадці також працюють в цьому напрямку. Загальна вартість російських активів, заморожених в Канаді, становить близько 16 млрд доларів. Ще на 20 млрд доларів російського майна нарахували у Великій Британії.

У США заморожені значні кошти російського Центробанку. Може йтися про 38 млрд доларів. Цікаво, що цієї осені Штати вже передавали Україні 5,4 млн доларів, конфіскованих у російських олігархів. Ці гроші мали піти на реабілітацію українських ветеранів.

Чи вистачить заморожених російських мільярдів, щоб відшкодувати всі збитки, заподіяні агресією? Звісно, що ні. Економічний, екологічний та людський збиток, якого Україна зазнала під час війни, просто колосальний. Лише за рік війни економічні втрати країни, за даними «Інституту законодавчих ідей», сягнули 750 млрд доларів. Значний збиток було завдано української екології. Зрозуміло, що говорити про якісь точні цифри зараз, коли війна ще триває, немає жодного сенсу. Але вже очевидно, що йдеться про трильйони доларів.

Тож, росії доведеться ще довго розраховуватися за криваву авантюру свого диктатора. Якщо ж вона відмовиться це робити, то остаточно перетвориться на світового ізгоя на кшталт Північної Кореї.