Словаччина просуває новий закон про НУО, подібний до орбанівського

Поправка до закону про НУО в Словаччині: дискримінація та обмеження діяльності організацій

Правляча коаліційна партія Словаччини запропонувала поправку до закону про НУО, яка передбачає маркування організацій з іноземним фінансуванням як "організацій з іноземною підтримкою". Цей крок викликає критику словацьких НУО, які закликають уряд не наслідувати приклад прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. За словами представників НУО, ця пропозиція є дискримінаційною та порушує як словацьке, так і європейське законодавство.
Поправка також передбачає можливість примусового припинення діяльності громадських організацій у разі порушення нових положень закону. Зокрема, Міністерство внутрішніх справ може бути уповноважене розпускати організації, якщо вони не виконують зобов’язання подавати щорічний звіт до Реєстру фінансової звітності.
Словацька палата неурядових неприбуткових організацій закликала уряд прем’єр-міністра Роберта Фіцо відхилити цю пропозицію, наголошуючи, що вона суперечить законодавству ЄС та знаменує кінець правління політичних НУО в країні.
Наразі поправка знаходиться на стадії міжвідомчих консультацій і може набути чинності з 1 січня 2025 року.
Цей крок словацького уряду викликає асоціації зі схожим законом, прийнятим у Росії в 2012 році. Також варто зазначити, що ця поправка відповідає обіцянкам, які уряд Фіцо давав у минулому.
Деякі експерти вважають, що ця пропозиція є спробою обмежити вільний рух капіталу в межах ЄС та придушити активне громадянське суспільство та демократичні принципи.
Нагадаємо, що нещодавно Словаччина прийняла закон, який ліквідував спеціальний підрозділ прокуратури, що займався розслідуванням тяжких злочинів і корупції, незважаючи на протести та занепокоєння Європейського Союзу.
Протестні акції проти уряду Роберта Фіцо також продовжуються в країні. Нещодавно вони відбулися у понад 30 містах Словаччини та зібрали близько 30 тисяч учасників у столиці Братиславі.
Зазначимо, що ця поправка може негативно вплинути на демократичний розвиток країни та викликати додаткові проблеми з Європейським Союзом. Історія показує, що подібні закони несуть загрозу для свободи слова та поділу влади в країні. Тому важливо, щоб уряд Словаччини врахував попередження та відхилив цю пропозицію, забезпечуючи дотримання принципів демократії та розвитку громадянського суспільства.