Як російсько-українська війна впливає на зацікавленість країн, що не входять до НАТО, у вступі до НАТО? - Іллінойський університет Урбана-Шампейн

Як російсько-українська війна впливає на зацікавленість країн, що не входять до НАТО, у вступі до НАТО? – Іллінойський університет Урбана-Шампейн

Цінтія Баклі, професор соціології університету Іллінойс у місті Урбана-Чемпейн, оцінює загрози для геополітичної стабільності на периферії Росії через Центрально-Азіатську ініціативу щодо потужності держав. Баклі поспілкувалася з редактором досліджень Шарітою Форрест про триваючу війну в Україні.

Швеція нещодавно приєдналася до НАТО, покінчивши з десятилітньою нейтралітетом. Наскільки важливе членство Швеції і чи приєднаються інші країни, коли зростає обурення російськими намірами?

Після боротьби з радянською агресією перед Другою світовою війною, Фінляндія у 1948 році встановила нейтралітет з колишнім Союзом Радянських Соціалістичних Республік, який був розпущений у 1992 році. Фінляндія приєдналася до Європейського Союзу з угодами щодо спільної безпеки у 1995 році. Швеція, найновіший член НАТО, приєдналася до ЄС у 2009 році. Обидва країни вступили до НАТО на тлі інвазії України та занепокоєнь щодо режиму російського президента Володимира Путіна.

НАТО зріс зі своїх початкових 12 членів до 32 у 10 етапах розширення. Приєднання Фінляндії та Швеції, які стали повноправними членами 4 квітня 2023 року і 7 березня 2024 року відповідно, відбулося швидко перед приєднанням до НАТО Боснії та Грузії, країн, які перебувають на різних етапах прийняття. Європейські стурбованості щодо російської інвазії України підвищили інтереси України та Грузії у швидкому виконанні вимог до членства.

Усі держави колишнього СРСР, за винятком Білорусі та Росії, приєдналися до Партнерства для миру НАТО у 1990-х роках, підписавши рамкові угоди про співробітництво. З Україною та Молдовою, які планують приєднатися до ЄС, тільки Молдова може офіційно подати заявку на вступ до НАТО.

Підтримка України зупинилася у Конгресі США і стала питанням партійної боротьби. Як впливає підтримка США в Україні на безпеку США?

Міністерство оборони США вважає підтримку України критичною, що відображає зростаючі геополітичні обурення російськими амбіціями на Східній Європі, невизначеність на міжнародних ринках зерна, потенціал для розкладу міжнародних норм щодо насильства проти цивільних та медичних закладів під час війни, а також сигналізування Росії про її безкарність за агресію, що встановлює небезпечний стандарт для збереження ядерного застереження. У той же час, впевненість Росії в її конвенційних військових можливостях слабне, дискусії про тактичні ядерні удари зростають, а внутрішні джерела тероризму ростуть.

Зменшення гуманітарної та військової допомоги Україні має серйозні та негативні наслідки. Продовження підтримки особливо важливе для м’якої сили США в НАТО та по всьому світу. Порушення цього критичного ресурсу підіриває політичні, економічні та військові питання, що, ймовірно, вплине на становище США в НАТО та відносини з ЄС.

За даними опитувань Pew Research Center, підтримка громадськості США України залишається сильною. Однак зростаючі витрати на гуманітарну та військову допомогу спричинили опір у Конгресі, а переговори між президентом Угорщини Віктором Орбаном та колишнім президентом США Дональдом Трампом свідчать про намір зупинити фінансування України. Дослідження показують, що підтримка від США була значною, а оцінки потреб у реконструкції на майбутнє є кілька порядків більшими.

Проте, у 2022 році військова та гуманітарна допомога від США Україні становила менше однієї третини від 1% ВВП США. Пряма допомога США Україні у 2022 році становила менше 11% від коштів, виділених для програми підтримки Товариства з обмеженою відповідальністю Міністерства фінансів США у 2008 році. США є найбільшим білатеральним донором, але інституції ЄС надали понад 15 мільярдів доларів більше за США, не включаючи білатеральну допомогу від членів ЄС та НАТО, деякі з яких мають дуже значну популяцію українських біженців, яка швидко зростає у разі припинення фінансування військових зусиль.