На початку цього тижня Володимир Зеленський прилетів до Нью-Йорка для участі в Генеральній асамблеї ООН. Хоча всі розуміють, що головною подією для українського президента стане зустріч зі своїм американським колегою – Джо Байденом.
Зустрітися лідери країн мають завтра. Але, це будуть не протокольні перемовини, як це часто буває на подібних заходах, а повноцінна зустріч, де вирішуватимуться важливі для України питання.
Про що говоритимуть Зеленський та Байден – неважко здогадатися. Адже у Білому домі дали зрозуміти, що американський президент хоче почути, як розвивається ситуація на фронті і українське бачення продовження контрнаступу. Від цього залежатиме і обговорення ще однієї ключової теми перемовин – збільшення постачання американської зброї і техніки до України.
Очевидно, що український президент підніматиме питання нової далекобійної зброї для України, зокрема ракет ATACMS. Тим більш, що ця тема у Білому домі обговорюється вже тривалий час. І рішення щодо передачі Україні цих ракет узгоджено вже на всіх рівнях американської влади. Наразі останнє слово лише за американським президентом.
Які новини підготував Зеленський для Байдена
Американський президент, вочевидь, добре проінформований про хід українського контрнаступу. Хоча і хотів би вислухати щодо цього свого українського колегу особисто. Завищені очікування у Білому домі щодо просування українських військ останнім часом змінилися на терпляче очікування. І останнім часом американські експерти змінили риторику: замість “всепропальських” настроїв віднедавна медіа за океаном позитивно оцінюють успіхи Сил оборони України. Західна преса з посиланням на джерела в Білому домі відзначала, що у Байдена задоволені діями українського війська на полі бою. Так, наприклад, видання Washington Post повідомляло, що в США спостерігають помітний прогрес ЗСУ.
Проте успіхи українських військових не обмежуються тільки фронтом. Перш за все, йдеться про блискучі операції України в тилу ворога. З початку цього року українські безпілотники успішно атакують російські військові аеродроми та знищують бойову авіацію. Найбільш вдалою стала операція наприкінці літа, коли українські дрони атакували одразу сім російських областей. Найбільше «подарунків» отримали псковські десантники, які втратили, щонайменш, чотири важкі військово-транспортні літаки Іл-76.
Не менш ефектною була й атака на аеродром у Сольцах, де вдалося знищити важкий бомбардувальник Ту-22. Ці літаки є носіями ракет Х-22, якими атакують територію України.
Цікаво, що Україна провела ці операції напередодні дуже важливого візиту — буквально за тиждень після вдалої атаки на аеродром в Пскові до Києва приїхав державний секретар США Ентоні Блінкен. Це — головний дипломат Сполучених Штатів та один з найбільш близьких людей до Байдена. Фактично візит Блінкена став репетицією поїздки Зеленського до Нью-Йорка. І українському президенту було чим похвалитися перед американським дипломатом.
Але після того, як поважний гість поїхав, українські військові примудрилися перевершити самі себе. На минулому тижні Сили оборони вдарили крилатими ракетами по Севастопольському судноремонтному заводу та знищили два судна: великий десантний корабель «Мінськ» та підводний човен «Ростов-на-Дону». Як стверджують експерти, субмарину крилатими ракетами взагалі знищують вперше в історії.
Це дуже важлива подія в контексті перемовин про надання Україні американських балістичних ракет ATACMS. Власне, перебуваючи в Нью-Йорку, Зеленський в інтерв’ю CNN вже встиг запевнити, що рішення про передачу ЗСУ цих ракет знаходиться на «фінішній прямій». Але Білий дім на момент підготовки цього матеріалу офіційно цю інформацію не підтвердив.
Не треба применшувати значущість і кадрових рішень. Навряд чи заміна міністра оборони України саме напередодні візиту до Києва Блінкена була випадковою. Адже американці останнім часом все частіше підіймають тему умов фінансової допомоги Україні. Так, нещодавно Пенні Пріцкер, спецпредставниця з питань економічного відновлення України (посада, яку нещодавно створив Байден), заявила, що США висуватимуть умови щодо реформ перед тим, як давати Україні гроші. Йдеться у тому числі й про боротьбу з корупцією, в якій не рідко звинувачували старе керівництво Міністерства оборони.
У цьому контексті можна розглядати й події навколо олігарха Ігоря Коломойського, який перебуває у СІЗО за підозрою від СБУ та є фігурантом низки кримінальних справ у Америці. В США також проти Коломойського запроваджено персональні санкції. Тож, без сумніву, він знаходиться на особистому контролі американської влади.
На що може розраховувати Україна
Після зустрічі Байдена та Зеленського навряд чи варто чекати на якісь сенсаційні новини. Адміністрація американського президента неодноразово демонструвала, що вона діє дуже обережно. Звісно, що ключовою тезою від США буде запевнення українського народу у подальшій підтримці та допомозі. Власне, це вже продемонстрував Блінкен під час свого візиту до Києва.
Не виключно, що у Байдена також підтвердять рішення про передачу Україні ракет ATACMS. Адже українські військові довели, що вміють бездоганно застосовувати високоточну далекобійну зброю.
Цілком ймовірно, що зустріч використають як нагоду для оголошення чергового пакету допомоги Україні, як це зробив той самий Блінкен на початку вересня. Що саме увійде до нового пакету, поки сказати важко. Очевидно, що у Білому домі будуть виходити з потреб України. Принаймні, держсекретар США під час нещодавнього візиту до Києва цікавився потребами українського війська для більш успішного наступу. Можливо, за цей час у Білому домі встигли зробити висновки та підготувати “подарунки” українським захисникам.