Вашингтон звіряє годинники. Для чого Блінкен приїздив до Києва

Вчора з дводенним візитом до Києва прибув державний секретар США Ентоні Блінкен. Це — головний дипломат Сполучених Штатів та один з найбільш близьких людей до американського президента Джо Байдена.

Приїзд Блінкена не був анонсований, але цілком очевидно, що в Офісі президента до зустрічі поважного гостя готувалися дуже ретельно. Про це свідчать і «ротація» міністра оборони, і переїзд найбільш одіозного українського олігарха до слідчого ізолятора. Тож, скоріш за все, американський дипломат залишився задоволеним.

З початку великої війни росії проти України Блінкен приїхав до Києва вже втретє. В українській столиці дипломат вирішив залишитися на ніч. Вочевидь, таким чином американський високопосадовець хотів продемонструвати довіру Білого дому до української влади.

Власне, сумнівів у тому, що візит держсекретаря США пройде на позитивній ноті, не було. Блінкен неодноразово демонстрував, що він є прихильником всебічної допомоги Україні. Але зрозуміло й інше — політики такого рівня не приїжджають, щоб просто засвідчити підтримку.

Тож навіщо Блінкен завітав до Києва цього разу? Причин може бути декілька.

Перебіг подій на фронті

Блінкен вшанував пам’ять українських героїв

Ситуацію на фронті в Україні представники американської влади не критикували ніколи. Так, з боку США іноді лунали критичні зауваження в бік Сил оборони. Але це ніколи не була офіційна позиція Білого дому.

Проте, звісно, що стан справ на фронті хвилює адміністрацію президента США. І, судячи з заяв Блінкена, одна з головних причин, які змусили його їхати до Києва, — це обговорення українського наступу. Важливість цієї теми Блінкен красномовно підкреслив тим, що свій візит розпочав з вшанування пам’яті загиблих українських героїв на Берковецькому кладовищі.

Пізніше у своїй промові Блінкен відзначив, що бачить «значний прогрес у контрнаступі ЗСУ, і це надає надію». Зрозуміло, що це можуть бути дипломатичні заяви. Але, навіть, західна преса з посиланням на джерела в Білому домі відзначає, що у Байдена задоволені діями українського війська на полі бою. Так, наприклад, видання Washington Post відзначає, що в США спостерігають помітний прогрес ЗСУ.

Але, не менш важливим для Блінкена було почуту й оцінку перебігу подій на фронті від української влади, що він також відмітив у своїх заявах.

«За останні дні й тижні українські сили досягли разючих успіхів, особливо на Півдні, але також і на Сході. Але я думаю, що найважливіше те, що ми отримаємо реальну оцінку від самих українців», – сказав високопоставлений чиновник журналістам, які подорожували разом із держсекретарем.

Блінкен мав на меті отримати безпосереднє уявлення про те, як просувається контрнаступальна операція і яка підтримка необхідна під час нинішнього етапу битви.

У цьому контексті треба згадати, що за публічними заявами Блінкена в Україні уважно стежать республіканці в Конгресі, дехто з яких не надто задоволений запитом адміністрації Байдена про надання Україні понад 20 мільярдів доларів на безпекову, економічну та гуманітарну допомогу. Візит Блінкена має переконати й американських політиків, які сумніваються.

Підготовка візиту президента Зеленського до США

Цього місяця президент Володимир Зеленський поїде до Нью-Йорка

Ще однією причиною поїздки Блінкена до Києва була майбутня зустріч Володимира Зеленського зі світовими лідерами на Генеральній Асамблеї ООН у Нью-Йорку цього місяця. Це дав зрозуміти й сам дипломат.

«Українці мають важливу місію в Нью-Йорку, щоб продовжувати пояснювати своїм союзникам і партнерам по всьому світу, що відбувається, і їхню постійну потребу в підтримці. Для нас важливо продовжувати очолювати ці глобальні зусилля на їхню підтримку. І тому можливість проконсультуватися й узгодити наші дії перед поїздкою до Нью-Йорка є дуже, дуже важливою», – зазначив американський високопосадовець у Києві.

У Нью-Йорку Зеленський має презентувати союзникам своє бачення ключових питань, пов’язаних з російською військовою агресією. Мова йде про гарантії безпеки для України й план звільнення окупованих територій. То ж Блінкен, напевно, хотів засвідчити, що бачення розв’язання цих питань у Вашингтона та Києва збігається.

Також на полях ООН відбуваються зустрічі лідерів. І переговорів Зеленського з Байденом варто чекати.

До речі, Володимир Путін їхати на Генасамблею ООН відмовився через те, що боїться арешту. Замість нього поїде голова російського МЗС Сергій Лавров.

Нова «зернова угода»

Американські видання запевняють, що обговорював Блінкен в Україні й альтернативу «зерновій угоді». Так, за даними журналістів Politico, в Києві йшлося про можливі альтернативні маршрути експорту українського зерна після виходу росії з Чорноморської зернової ініціативи та частих обстрілів портових об’єктів в Одеській області, звідки транспортувалося найбільше зерна.

Враховуючи нещодавній невдалий візит лідера Туреччини Реджепа Ердогана до росії, не варто виключати, що в США існує також і власний план відновлення зернових маршрутів.

Боротьба з корупцією

США слідкують за долею Ігоря Коломойського

Дії української влади напередодні візиту Блінкена — а це й заміна міністра оборони, й взяття під варту олігарха Ігоря Коломойського — свідчать про те, що питання боротьби з корупцією було для Блінкена є не менш важливим, ніж інші.

Питання корупції держсекретар обговорював з представниками  громадянського суспільства. Мова йшла про нового міністра оборони Рустема Умерова, у якого до речі, цього місяця відбудеться зустріч в Рамштайні.

Логічно припустити, що Блінкен обговорював у Києві й долю олігарха Ігоря Коломойського, який перебуває у СІЗО за підозрою від СБУ та має карні справи в Америці. В США також проти Коломойського запроваджено персональні санкції. Тож, без сумніву, він знаходиться на особистому контролі американської влади.

Загалом можна сказати, що Блінкен приїхав, щоб звірити годинники Вашингтона та Києва по ключових питаннях. Чи залишився він задоволеним тим, що почув? Напевно, про це свідчить чергова військова допомога Україні від США на більш ніж мільярд доларів, яку привіз американський дипломат. Вона в тому числі включає снаряди до танків Abrams зі збідненим ураном. І, як вже встиг відреагувати на цю подію прессекретар російського президента Дмитро Пєсков, «це дуже погана новина». Звісно, що для росії.