Аргентина обрала нового президента. Ним став Хав’єр Мілей. Багатьом виборцям він запам’ятався тим, що зробив символом своєї виборчої кампанії бензопилу як уособлення радикальних змін, які чекають на країну найближчим часом. Такий підхід спрацював, що й не дивно: зараз Аргентина потерпає від глибокої кризи. Річна інфляція в країні перевищує 140%, а двоє з п’яти аргентинців живуть у злиднях.
Але для України Мілей цікавий своїми поглядами на зовнішню політику. Попри деякі суперечливі тези — на кшталт введення долара замість песо та обіцянки ліквідувати Центробанк — у питаннях міжнародних відносин Мілей цілком послідовний. Й тут політик особливо не добирає слів. Так, наприклад, він відверто критикує владу росії та Китаю, називаючи режими цих країн комуністичними. Також новий президент Аргентини одразу дав зрозуміти Москві, що не збирається доєднуватися до БРІКС (організацію, що об’єднує Бразилію, росію,Індію, Китай та ПАР), адже не бачить свою країну у складі цього клубу автократів.
Під час виборчих перегонів Хав’єра Мілея дуже часто порівнювали з екс-президентом США Дональдом Трампом. Та й сам Мілей неодноразово зізнавався у симпатіях до американського колеги. Ба більше, аргентинець називав Трампа одним з найкращих президентів Сполучених Штатів.
Здавалося б, нічого доброго для України це не означає, адже ставлення «трампістів» до українського питання добре відоме. Саме вони наразі блокують допомогу Україні в американському Конгерсі. А сам Трамп фактично наполягає на примиренні з росією на умовах територіальних поступок.
Мілей та підтримка України
Проте, на щастя, новий президент Аргентини не наслідує свого «кумира» у всьому. Політику Кремля він оцінює набагато адекватніше за Трампа. Тому Мілей відкрито виступає на підтримку Києва та засуджує збройну агресію росії. На початку повномасштабного вторгнення РФ він брав участь у заході на підтримку українців.
«Я був одним із перших, хто засудив вторгнення росіян в Україну», – наголосив Мілей в інтерв’ю The Economist. Політик також зазначав: «Якщо ми захищаємо ідеї свободи, ми не можемо підтримувати та приймати вторгнення рф в Україну!».
Також у вересні Мілей взяв участь у заході, організованому посольством України в Аргентині. Тоді кандидати в президенти сфотографувався з українським послом Юрієм Клименком, тримаючи аркуші паперу з гаслами на підтримку українського народу. Мілей тримав аркуш із написом «Ми з Україною».
Більш того, за умови отримання президентського крісла, він збирався зустрітися із Володимиром Зеленським. Якщо політик дотримається обіцянок, ця зустріч може відбутися у найближчі декілька місяців.
Зі свого боку Зеленський вже встиг привітати з перемогою новообраного президента Аргентини.
«Вітаю з переконливою перемогою на виборах президента Аргентини. Вдячний за чітку позицію на підтримку України. Працюватимемо разом над розвитком українсько-аргентинської співпраці й відновленням світового правопорядку, заснованого на міжнародному праві», – написав Зеленський.
Вступ до БРІКС скасовується
А ось зустріч Мілея із Володимиром Путіним навряд чи колись відбудеться. Аргентинський лідер неодноразово засуджував російську владу. Та навіть встиг заявити, що Аргентина не збирається доєднуватися до БРІКС, адже не поділяє політику країн-учасниць.
Заявку на вступ до БРІКС від імені Аргентини влітку цього року подав уряд країни. Посольство росії «сердечно привітало» Буенос-Айрес зі схваленням заявки та відзначило «тверду підтримку» Москвою інтеграції цієї південноамериканської держави до організації.
Тут треба зазначити, що уряд Аргентини, який після обрання нового президента піде у відставку, не просто збирався привести країну до БРІКС. Він загалом підтримував доброзичливі стосунки з росією. Наприклад, Аргентина закуповувала російську вакцину «Спутник V» для щеплення проти Covid 19. Також, минулого року Аргентина була серед країн, які на Генеральній асамблеї Організації американських держав не підтримали декларацію, що засуджує агресію росії проти України.
Але в команді Мілея чітко дали зрозуміти: з Москвою та іншими авторитарними режимами Аргентині не по дорозі. Тож виконувати домовленості минулої влади з Москвою Буенос-Айрес не збираються.
За словами Діани Мондіно, яка є радницею Мілея та головним претендентом на крісло голови МЗС країни, незрозуміло, чому так багато уваги приділяється БРІКС, адже це об’єднання нічого не дає економіці Аргентини. До того ж вона відзначила, що співпраця Аргентини з Китаєм та Бразилією припиниться, незважаючи на те, що вони є основними торговими партнерами країни.
Виступав проти вступу до БРІКС й сам Мілей. Він наголошував на небажанні мати справи з Китаєм та Бразилією. Серед головних партнерів він бачить США та Ізраїль.
«Я не збираюся рухатися з комуністами, тому що вони не поважають основних параметрів вільної торгівлі, свободи та демократії, це геополітика», – вказував Мілей.
Дійсно, відмова Аргентини, вступати до БРІКС, — це дуже важливий геополітичний крок, у том числі, й для України в контексті протистояння російській агресії. Адже Кремль використовує БРІКС у пропагандистських цілях. По-перше, російська влада намагається позиціювати альянс як головну альтернативу західним країнам, що підтримують Україну. Тож вступ нових членів до БРІКС росіянам «продають» як підтримку політики Кремля.
По-друге, сьогодні БРІКС — це, мабуть, головний аргумент російської пропаганди, який має демонструвати росіянам, що їх країна не знаходиться у світовій ізоляції. Тож, демарш Аргентини завдає болючого удару по російській пропаганді.