Крига скресла: Захід «розморожує» російські активи на користь України

Справа з фінансовою допомогою для України рушила з мертвої точки — Європейський Союз нарешті узгодив план передачі Києву доходів від російських активів, заморожених у ЄС. Точної суми поки ніхто не називає. Але, якщо виходити  із даних західних ЗМІ, може йтися про більш ніж 4 млрд євро на рік.

До того ж цього тижня, скоріш за все, вирішиться доля 50 млрд євро фінансової допомоги від Євросоюзу. Минулого року її блокував угорський прем’єр Віктор Орбан. Але зараз є всі ознаки того, що Брюсселю вдалося провести з одіозним політиком “виховну роботу”. Тож тепер він готовий йти на компроміси. Це означає, що європейський «фінансовий фронт» для України знову відкритий. А ось за американські  гроші ще доведеться поборотися.

Захід намагається вирішити долю російських активів вже давно. Ще минулого року США почали пропонувати, передати всі гроші Україні. Це приблизно 300 млрд доларів. В Штатах для цього зараз активно працюють над правовою базою.

Але річ у тім, що в Америці заморожено менш як 40 млрд російських доларів. Левова ж частка активів Москви знаходиться саме в Європі, яка конфісковувати кремлівське майно поки не наважується. Проте віддавати Україні доходи, які це майно приносить, європейські лідери цілком згодні. І навіть вже зробили на цьому шляху важливий крок — ухвалили план передачі доходів Києву.

Скільки грошей отримуватиме Київ

Європа змушує працювати російські гроші на Україну

У країнах Європейського Союзу заморожено російських активів більш ніж на 200 млрд доларів. Переважно це валютні резерви Центробанку, які Кремль використовував як фінансову «подушку безпеки».

Після широкомасштабного вторгнення рф в Україну — наприкінці лютого 2022 року — Євросоюз запровадив чергові антиросійські санкції, серед яких було і блокування резервів ЦБ. У Європі «зависла» майже половина «заначки» російського фінансового регулятора.

Проте весь цей час російські гроші не просто лежали на європейських рахунках. Вони приносили дохід, який теж було заблоковано. Тобто, він лишався на тих самих рахунках.

Який дохід щороку приносять заблоковані російські резерви, невідомо. Загальної звітності по цих грошах немає. Проте, минулого року міжнародний депозитарій Euroclear, який утримує більшу частину кремлівських грошей, звітував, що за 9 місяців резерви ЦБ принесли близько 3 млрд євро. Тобто, в середньому близько мільярда євро кожні три місяці. А це означає, що лише від Euroclear Україна може отримувати близько 4 млрд євро на рік.

Якісь відсотки, скоріш за все, «крапатимуть» й від інших фінансових установ, адже Euroclear — не єдиний утримувач російських резервів. На рахунках депозитарія заблоковані 190 млрд доларів. Ще декілька десятків мільярдів знаходяться в інших фінансових установах.

До цього також можна додати 50 млрд євро з бюджету ЄС. Доля цих грошей вирішуватиметься цього четверга. Євросоюз міг затвердити фінансову допомогу Україні ще минулого місяця. Але тоді її заблокував Орбан. Цього ж разу, за даним ЗМІ, Брюсселю вдалося переконати угорського прем’єра, що така поведінка не піде на користь його країні.

Власне, у тому, що Орбан здатен проявляти гнучкість, можна було переконатися ще під час голосування про початок перемовин щодо вступу України в ЄС.

Як працюватиме схема передачі грошей Україні

Бельгія вже передає Україні прибутки від російських активів

Уявити, як російські гроші працюватимуть на Україну, можна на прикладі Бельгії. Брюссель, не чекаючи партнерів по ЄС, ще минулого року створив Фонд допомоги Україні. Туди він перераховує податки на прибуток від російських резервів. До 2024 року бельгійці обіцяли передати 1,7 млрд євро.

За подібною схемою діятиме і Європейський Союз. Згідно з попередньо схваленим планом, прибуток Euroclear від інвестування заморожених російських активів буде перераховуватися до спеціального фонду. Щоправда, для передачі цих грошей Україні потрібне буде додаткове схвалення ЄС.

Що стосується безпосередньо конфіскації російських резервів — на цей крок Європа поки не наважується. Проте й не виключає його. Європейські лідери кажуть, що поки не бачать юридичного розв’язання цього питання. Можливо, воно з’явиться згодом. Тим більш, що у ЄС буде приклад США, які вирішили йти саме шляхом конфіскації.

США готові конфісковувати російські активи

США налаштовані більш радикально і готові конфісковувати російські активи

Штати, на відміну від ЄС, проблем з конфіскацією російських активів не бачать. Під таку справу американці навіть розробили спеціальний проєкт закону, який, на диво, не намагаються блокувати республіканці-трампісти.

За останньою інформацією, конфіскацію і передачу Україні російських активів днями схвалив комітет Сенату США з міжнародних відносин. Проєкт закону ще має пройти загальне голосування в Конгресі та отримати візу в Білому домі. Але, схоже, проблем з цим не буде.

Минулого року західні ЗМІ також повідомляли про те, що американські дипломати саме до конфіскації російського майна схиляють і своїх європейських колег. Але в ЄС ця ідея не знайшла загальної підтримки. Хоча, тут треба зазначити, що ще минулого року видання Financial Time із посиланням на європейських чиновників стверджувало, що в ЄС лунає все більше голосів на підтримку використання російських активів для фінансування України.

Втім, поки що у Європі можна розраховувати хіба що на Велику Британію, де заморозили близько 20 млрд доларів, що належать росіянам. Згоду із законністю конфіскації російських активів на користь України висловив міністр закордонних справ країни Девід Кемерон. У спілкуванні із журналістами він також запевнив: якщо G7 не наважиться на подібний крок, США та Великобританія все одно займатимуться цим питанням.

«Надзвичайні часи вимагають надзвичайних заходів», — відзначив Кемерон.

Поки що під великим питанням залишаються понад 60 млрд доларів, які минулого року Джо Байден запросив для України у американського Конгресу. Навряд чи це питання буде розв’язане найближчим часом. Чому саме, «Військовий кур’єр» пояснював в окремому матеріалі. Але загалом вже можна стверджувати, що без грошей цього року Україна точно не залишиться.