Минулий місяць був дуже важким для України. І не тільки через запеклі бої на сході. Під великим питанням опинилася військова допомога від головного партнера Києва — США. Хвилюватися Банкову змусили дві події. Перша — це початок воєнних дій у Секторі Газа, які мають всі шанси перетворитися на повномасштабну війну на Близькому Сході. Для України це означає, що озброєння, яке могли б отримати українські Сили оборони, може бути передано Ізраїлю. Власне, це вже сталося з частиною артилерійських боєприпасів.
Ще одна важлива подія — обрання нового спікера Палати представників. Ним став республіканець Майк Джонсон, людина близька до Дональда Трампа. Останній добре відомий своєю фактично антиукраїнською позицією. Однак у Білому домі чітко дали зрозуміти: за допомогу Україні вони битимуться до останнього. А війну на Близькому Сході в команді президента США Джо Байдена сприймають як зло, частиною якої сьогодні є і путінська росія. Тож боротися з ним доведеться на двох фронтах.
Свідченням того, що Білий дім зайняв принципову позицію щодо допомоги Україні, можна вважати нещодавню заяву Джона Кірбі, який є координатором зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки в адміністрації Байдена. Днями він натякнув, що президент США може накласти вето на бюджетний законопроєкт, у якому не буде коштів на допомогу Україні.
«Я думаю, що ми дуже чітко дали зрозуміти, наскільки глибоке занепокоєння викликає законопроєкт республіканців у Палаті представників і наскільки він не відповідає нашим потребам у національній безпеці. І як верховний головнокомандувач, президент ніколи не зробить нічого, що не відповідає нашим ключовим потребам національної безпеки», – пояснив позицію Білого дому Кірбі.
Яку допомогу може отримати Україна
Джо Байден запропонував Конгресу, виділити спільно на допомогу Ізраїлю та Україні понад 100 мільярдів доларів, із яких 61,4 мільярда мали призначатись для Києва.
Але республіканці представили законопроєкт про надання допомоги Ізраїлю окремо від України. Новообраний спікер Палати представників Джонсон заявив, що хоче, аби допомога Ізраїлю та Україні розглядалася окремо.
Однак думку трампістів поділяють навіть далеко не всі конгресмени-однопартійці. Значна частина республіканців у Парламенті США підтримують пакет, який більше відповідає пропозиціям демократів та Білого дому. Він передбачає фінансування екстреного запиту Байдена на 106 мільярдів доларів.
Під час виступу у Конгресі республіканець Джеррі Моран закликав до ефективнішої підтримки України та Ізраїлю. На його думку, підтримка має принести результат, а не породжувати безвихідь.
«Будь-яка підтримка Україні та Ізраїлю має надаватися з метою допомогти їм перемогти у цих війнах, а не просто захищатися чи продовжувати тупикову ситуацію. Слід діяти так, щоб покласти край цим конфліктам», – заявив Моран.
Він також наголосив на тому, що відмова від допомоги Україні може підбадьорити Китай, Іран, ХАМАС та росію.
«У нашій історії були випадки, коли ми давали світові привід, вважати нас невірними союзниками, а нашим ворогам і супротивникам — що ми не становимо загрози. Чи не повториться це знову», – звернув увагу сенатор.
На слуханнях у Сенаті був і міністр оборони США Ллойд Остін. Його запитали, чи можуть США бути втягнутими у війну, якщо не надішлють Україні належної допомоги.
«Звісно. Якщо Путін досягне успіху, він не зупиниться на Україні. Рано чи пізно він кине виклик НАТО, і ми опинимося у війні», – відповів Остін.
Чому позиція Байдена по Україні — принципова
Останні заяви як самого Байдена, так і його команди, свідчать про одне: у президента США бачать війну в Україні та на Близькому Сході як один великий конфлікт Заходу з новою «віссю зла», до якої Білий дім відносить Північну Корею, Іран, Китай та росію.
Саме тому в США все частіше почали говорити про те, що потрібно не просто допомагати Україні, а надавати їй стільки озброєння, щоб вона могла перемогти російську армію, а не просто оборонятися. Про це свідчать і вже згадані слова міністра оборони США.
Не менш показовою в цьому контексті є і позиція конгресменів щодо постачань Україні далекобійної зброї. Як запевняє агенція Reuters, яка посилається на власні джерела, республіканці звернулися з листом до Байдена, у якому наполягають, щоб Білий дім передав Києву балістичні ракети ATACAMS більшої дальності.
В документі не вказані конкретні види ракет. Але відомо, що Україна вже отримала найбільш застарілу версію ракет ATACAMS, які мають касетну боєголовку, та вражають цілі на відстані до 160 кілометрів. Але у США також є більш сучасні моделі ATACAMS, з фугасною головкою, що летять на 300 кілометрів. Такими можна вражати такі цілі, як, наприклад, Кримський міст.
У своєму листі до Байдена конгресмени заявили, що вітають надання адміністрацією США Україні армійських тактичних ракетних систем обмеженої дальності. Але просять, щоб було відправлено системи більшої дальності.
«Потреба України в можливості, завдавати удари у глибокому тули, особливо в Криму, лишається дуже високою», – йдеться у листі.
Конгресмени також відзначають, що надання Україні ракет далекої дії цілком виправдане, адже українські військові довели, що вміють їх використовувати ефективно та відповідально. До того ж передача Україні першої партії ATACMS не призвели до ескалації конфлікту з боку росії.
Цікаво, що у своєму листі Байдену конгресмени також нагадують свому президенту, що зволікання з прийняттям рішень може завести війну в Україні у глухий кут. Це означає, що в США поступово відмовляються від своєї позиції, яку ми спостерігали останні півтора року. Вона полягала у тому, що головною ціллю американців було не дати Україні програти. Однак тепер все більше американських політиків говорить про перемогу України.