Росія стрімко втрачає боєздатність на морі. Чорноморський флот знаходиться під постійним пресингом Сил оборони України. А Балтійське море після вступу до НАТО Фінляндії (Швеція на черзі) фактично перетворилося на внутрішнє море країн Північноатлантичного альянсу. Справи у російський військових моряків настільки кепські, що вони змушені тікати. Частину кораблів Балтійського флоту перекидають до Ладозького озера. А з Криму — до Новоросійська, а далі, можливо, навіть до Абхазії.
Про те, що росія перекидає частину Балтійського флоту до Ладозького озера, днями повідомили російські ЗМІ з посиланням на джерела у міністерстві оборони рф. Таким чином Кремль реагує на вступ до НАТО Фінляндії. А також очікуване приєднання до альянсу Швеції, що має статися зовсім скоро. На шляху у шведів до альянсу стояла лише Туреччина. Але буквально вчора президент країни Реджеп Таїп Ердоган скерував до парламенту для ратифікації протокол про вступ Швеції до Північноатлантичного альянсу. Тож тепер жодних перепон для Швеції не залишилося.
До Ладозького озера було відправлено два малих ракетних кораблі «Советск» та «Одинцово». Ці кораблі є носіями ракет «Калібр». До озера з Фінської затоки вони дісталися по річці Нева, що не є проблемою для кораблів такого класу. Але, як відзначають експерти, наступні за рангом кораблі Балтійського флоту, типу корвет «Стерегущий», вже не факт, що зможуть втекти до Ладозького озера. Їх найбільша осадка складає близько 8 метрів. Тоді як Нева в деяких місяцях має максимальну глибину менш як п’ять метрів.
Балтійський флот деградує
Загалом, за даними експертів, за останні півтора року боєздатність Балтійського флоту суттєво впала. Дані, які наводить Інститут дослідження війни, свідчить про те, що росія втратила здатність проводити широкомасштабні десантні наступальні операції силами балтійських моряків.
Неспроможний на великі військові кампанії російський флот на Балтиці саме через війну в Україні, оскільки його десантні кораблі та морські піхотні бригади були залучені в бойових діях.
Три десантні кораблі Балтійського флоту зайшли в Чорне море і зараз не можуть повернутися до своїх портів приписки в Балтійську. Власне, одне з балтійських суден — це великий десантний корабель «Минск». Той самий, який минулого місяця в Севастополі знищили Сили оборони України. За оцінками української редакції Forbes, його вартість могла становити понад 100 мільйонів доларів. «Минск» міг нести роту морської піхоти й приблизно 14 одиниць бронетехніки, такої як БТР. Такі кораблі минулого року росія використовувала для захоплення Маріуполя.
Що стосується російської 336 морської піхотної бригади, що базується в Балтійську, то за даними експертів, то цей підрозділ зазнав таких втрат у боях в Україні, що суттєво вдарило по боєздатності Балтійського флоту. Втім, значні втрати понесла не тільки балтійська бригада. Загалом російська морська піхота сильно деградувала через те, що Кремль кидає ці бригади на постійні штурми. Так, на початку цього року саме морська піхота рф брала участь у штурмі Вугледару. Тоді офіційні представники Сил оборони Таврійського напрямку заявляли, що на вугледарському напрямку російські війська втрачали 150–300 морських піхотинців на день.
Відомо, що у спробі штурму Вугледара брала участь 155 бригада морської піхоти рф. Її доукомплектовували вже декілька разів. Спочатку після боїв на Київщині. А потім російське командування кинуло її на «м’ясний» штурм Вугледара, де бригаду майже повністю було знищено. Подібна «стратегія» призвела до того, що сьогодні військово-морські можливості Кремля вкрай обмежені.
Тож не дивно, що Кремль відпрацьовує шляхи відходу із Балтійського моря до рідної гавані. У протистоянні з країнами НАТО у росії немає жодних шансів. До того ж, російська влада може готуватися до наслідків підриву газогону Balticconnector, що проходить дном Балтійського моря між Фінляндією та Естонією. Саме росію підозрюють у навмисному пошкодженні трубопроводу. Якщо причетність Москви буде доведено, до конфлікту можуть бути залучені сили НАТО. Власне, генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг вже встиг заявити, що країни блоку не залишаться осторонь.
Битва за Чорне море
Ще більш критична ситуація у росії на Чорному морі, де останнім часом у російського флоту постійно якісь проблеми. Але найбільш помітною подією в регіоні став удар українських Сил оборони по Севастопольському судноремонтному заводу, під час якого було перетворився на металобрухт вже згаданий великий десантний корабель «Минск», а також підводний човен «Ростов-на-Дону». А пізніше Україна фактично знищила штаб російського чорноморського флоту в Севастополі. Не треба також забувати й про затоплення ракетного крейсера «Москва», звільнення острова Зміїний та встановлення контролю над, так званими, «вишками Бойка».
Це призвело до того, що росія змушена була передислокувати більшість бойових кораблів із Севастополя до Новоросійська. Як повідомляв «Військовий кур’єр», супутникові знімки свідчать про те, що Севастополь залишили два фрегати класу «Адмірал Григорович», сторожовий корабель, а також усі три боєздатні підводні човни класу «Кіло» (за класифікацією НАТО).
Однак, скоріш за все, і на цьому втеча російського флоту із Криму не закінчиться. Нещодавно російська влада повідомила про план перекинути свій флот ще далі — до окупованої Абхазії, де буде збудована нова військово-морська база. А це вже свідчить про те, що в Кремлі щонайменше розглядають варіант, що росії рано чи пізно доведеться тікати із Криму. І ховати свої кораблі в Новоросійську дуже небезпечно. Адже це занадто близько до України, яка зможе діставати їх за допомогою морських дронів. Що українські захисники вже демонстрували, коли влітку пошкодили десантний корабель «Оленьогірський гірник» в бухті Новоросійська.