Посланець кардинал Дзуппі і його місія – що це? Це традиційна миротворчість Папи Римського чи продовження багаторічного специфічно-викривленного Ватиканського розуміння екуменізму з РПЦ? Чи, можливо, операція прикриття для повернення в Україну тисяч дітей, вивезених окупантами з нашої землі до росії? Читайте в матеріалі “Військового Кур’єра”.
Читати далі: Посланець Ватикану в Україні: традиційна дипломатія чи операція з повернення викрадених росією дітейХто такий кардинал Маттео Дзуппі?
Нещодавно Україну відвідав спеціальний посланець Папи Франциска кардинал Маттео Дзуппі. Римський Понтифік призначив його “послом з питань миру в Україні”. Варто звернути увагу, що слово “війна” не згадується навіть у назві місії.
Спочатку – хто такий кардинал Маттео Дзуппі і чому саме його призначив Папа Франциск миротворцем. Для спостерігачів таке рішення є відверто дивним. Дзуппі очолює італійську єпископську конференцію і не був помічений в активностях ні в бік Конгрегації східних церков (а це якраз Україна і, зокрема, УГКЦ), ні в екуменічній сфері Папської Курії (тут зв’язки з православ’ям, росією та РПЦ).
Одразу після інформації про призначення кардинал закликав до створення “культури миру”, щоб відповісти на “глибоку тривогу, іноді невисловлену, часто непочуту, народів, які потребують миру”. Також кардинал назвав війну “пандемією” і заявив, що всі християни повинні бути миротворцями: “Церква і християни вірять в мир, ми всі покликані бути миротворцями, тим більше в жахливому штормі конфліктів”. Дзуппі нагадав про неодноразові висловлювання солідарності Папи Римського із “замученим” українським народом: “Ми сьогодні вдячні за його пророцтво, яке так рідко зустрічається сьогодні, коли, говорячи про мир, ми уникаємо займати чиюсь сторону або не визнаємо відповідальності”. Такі досить неоднозначні заяви дозволяють зробити певні висновки про персону Маттео Дзуппі.
Мирний план Ватикану про який ніхто не знав
В Україні з 2014 року постійно критикують Ватикан за нейтралітет і небажання сваритися з москвою. Але тут варто нагадати про дуже тривалу традицію дипломатичної “позиції страуса” Ватикану, яка почалася ще з часів його утворення в 1929 році з італійськими фашистами. Нині Папу Франциска часто порівнюють з Папою Пієм ХІІ. Пій ХІІ не засудив Беніто Муссоліні та Адольфа Гітлера, а Франциск – володимира путіна.
Церковний історик Анатолій Бабинський говорить: “Пій ХІІ був готовий засудити Гітлера і фашизм, але він ставив умову, що одночасно засудить сталінізм і комунізм. Натомість американці, які були союзниками срср, порадили цього поки не робити: на той момент гітлеризм і фашизм виглядав справді жахливішим”.
Критикують Папу Франциска за нейтралітет і абстрактний гуманізм навіть такі близькі люди, як глава УГКЦ архієпископ Святослав (Шевчук). Очільник українських греко-католиків (який з Франциском працював разом в Аргентині і навіть приятелював) зауважує, що Папа хоче добра. Але при цьому не відчуває український і європейський контекст. Людям з Латинської Америки дуже складно розуміти, що росія Толстого і Достоєвського може століттями пригноблювати і винищувати народи, як от українців.
Похвалив миролюбність римського Понтифіка лише… речник путіна Песков. Відбулося це після візиту Папи Франциска до Будапешту, де Понтифік цілував панагію (нагрудний знак Богородиці) єпископа РПЦ Іларіона (Алфеєва). Варто зауважити, що він є ключовим міжнародним переговорником російської церкви.
Повертаючись до Ватикану зі столиці Угорщини Папа оголосив про мирний план. Щоправда, і в Києві, і в москві здивувалися, оскільки нічого про такий задум не чули. Держсекретар Ватикану кардинал П’єтро Паролін запевнив, що і росія, і Україна все знають.
“Наскільки я розумію, мирного плану, як такого, не існувало і не існує, – вважає експерт Анатолій Бабинський. “Є ідея миротворчої місії – і це, власне, і мала би бути роль Ватикану. Говориться про те, що до столиць – Києва і москви – можливо, відбудуть емісари зі своїми пропозиціями чи, радше, для збору і вивчення позицій. Це щось подібне до того, що зараз робить Китай, який відправив свого посла відвідувати різні країни Європи”.
Як Україна може скористатися впливом Ватикану
Варто згадати і про цьогорічний візит до Ватикану та зустріч з Папою Франциском Президента України Володимира Зеленського. За 40 хвилин розмови їм було про що говорити, зокрема, і про перспективи візити Понтифіка в Україну, і про його мирний план. Запрошували Папу до нашої країни з 24 лютого 2022 року не один раз. Однак кожного разу він відмовлявся, наголошуючи, що зробить це лише в разі можливості поїхати до москви, щоб сприяти миру.
Наразі єдина практична користь Україні від Ватикану – це участь у поверненні викрадених росією українських дітей і сприяння обміну військовополоненими. Наприклад, кардинал Дзуппі зустрівся у Києві з українським омбудсманом Дмитром Лубінцем. Під час рандеву папський посланець наголосив на тому, що Ватикан сприятиме захисту життю дітей. Тоді як Лубінець прямо запросив Ватикан долучитися до процесу повернення викрадених росією маленьких українців.
“Нам справді складно розуміти, як із цими людьми [росіянами – ред.] взагалі можна зустрічатися, тому що в них на руках кров. Кров наших дітей, друзів, батьків. Зокрема, на руках патріарха Кіріла, який благословляє цю війну, – каже експерт Анатолій Бабинський. “Я десь розумію, що Папа Франциск намагається так втримувати канал зв’язку, без якого певні дипломатичні речі були би просто неможливі. Зокрема, наскільки я чув, через представників РПЦ інколи передають списки полонених. Можливо, це зараз єдиний спосіб комунікувати з цього питання – вони ж не емейлами їх надсилають. Нам все це може не подобатися, і зрозуміло, чому. Але ми хочемо, щоб наші люди поверталися з полону. Мусимо, напевно, інколи закривати очі на деякі речі, якщо це може зберегти життя і повернути наших людей додому”.
Папу Франциска сьогодні оперують під загальним наркозом. За повідомленням лікарів, потім він кілька днів перебуватиме в лікарні. Тому повідомлення про наслідки підриву росіянами греблі Каховської ГЕС він прочитає вже пізніше. Можливо, це спонукає його посилити свої миротворчі зусилля.