Нещодавно відбувся 20-й безпековий азійський саміт “Шангрі-Ла”. Характерною особливістю цьогорічної зустрічі в Сінгапурі стала участь багатьох неазійських країн – США, Великої Британії, Австралії, Канади та України. Чи стала результативною участь нашої країни в саміті? Про це в матеріалі “Військового Кур’єра”.
Читати далі: Саміт “Шангрі-Ла” і УкраїнаУкраїна – основна тема обговорення на азійському (!) саміті
Ще зовсім недавно українці якщо чули назву “Шангрі-Ла”, то лише в контексті казино на набережній Києва або в романі Джеймса Гілтона “Втрачений горизонт”.
Однак тепер українське суспільство знає, що безпековий саміт “Діалог Шангрі-Ла” у Сінгапурі – найбільші азійські збори політиків та експертів з 50 країн світу. До прикладу, на полях саміту зустрілися 40 міністрів оборони. Зокрема, були представлені Євросоюз, США та Китай. Делегація України на чолі з міністром оборони Олексієм Резніковим залишила помітний слід у цьогорічній зустрічі.
Хоч форум й азійський, війна росії проти України стала головним предметом для обговорення. Звісно, учасники піднімали і географічно близькі теми Китаю-Тайваню та військової загрози КНДР. Також за результатами заходу учасники підписали низку міждержавних угод у сфері безпеки. Варто зауважити, що Сінгапур, країна-організатор саміту, є однією з небагатьох азійських держав, яка запровадила реальні санкції проти росії.
Ще напередодні форуму багато галасу наробив міністр оборони Індонезії, який виступив з “мирним планом” для України. Документ позиціонується як новий, але підозріло схожий на попередні. За великим рахунком він пропонує наступну формулу: “Україна перестає воювати, а росія надсилає на фронт нових солдатів та переозброюється”.
Очевидно що МЗС України негативно відреагувало на ініціативу Джакарти: “Запропонований Індонезією “мирний план” для України призведе лише до того, що росія закріпиться на захоплених територіях і підготується до нового етапу воєнної експансії. Справжнього миру цей план не принесе”. Міністр оборони України Резніков був ще жорсткіший у висловлюваннях, на його думку індонезійський мирний план “схожий на російський”.
Олексій Резніков – основна фігура “Шангрі-Ла”
Інтригу саміту створили зустрічі міністрів оборони США, Китаю та України. Так як очільник китайського оборонного відомства генерал Лі Шаньфу знаходиться під санкціями США за постачання зброї до росії, Пекін відхилив запрошення від американського міністра оборони Ллойда Остіна провести зустріч. Тоді як Олексій Резніков провів переговори з китайським колегою. З Ллойдом Остіном український міністр зустрічався і до, і після розмови китайським міністром.
Резніков підсумував результати переговорів так: “Україна готова прийняти Китай як посередника у мирних переговорах щодо закінчення війни лише в тому випадку, якщо Пекін зможе змусити Росію звільнити усі захоплені нею території”. Також міністр підкреслив: “Після цього ми будемо вважати, що цей переговірник має вплив на росію. Якщо ні, вибачте, з якої (причини) ми будемо сидіти і витрачати час?”
Не менш важливою є заява Олексія Резнікова по можливості застосування рф ядерної зброї: “Я впевнений, що вони блефують… Я абсолютно впевнений, що ми виграємо цю війну, тому що ми маємо серйозну підтримку з боку інших країн. Ми маємо політичну, економічну та військову підтримку наших друзів. Ми виграємо цю війну”. Варто зауважити, що така заява може бути словесним вираженням успіху зустрічі з генералом Лі Шаньфу.
Загалом міністр оборони провів десятки зустрічей, у тому числі з керівниками країн, які раніше не були у фокусі нашої дипломатії. Також українські дипломати та експерти брали участь у декількох важливих дискусіях з питань безпеки в азійському регіоні. Україна на саміті “Шангрі-Ла” не просто змогла запропонувати сприятливий для себе порядок денний, а й встановила якісно нові контакти з багатьма азійськими державами.