25 травня президент США Джо Байден оголосив, що генерал Чарльз Браун замінить генерала Марка Міллі на посаді глави Об’єднаного комітету начальників штабів США. Чому це призначення важливе для України? Чи вплине це на відбиття Україною російської агресії? Які наслідки може мати? Читайте в матеріалі “Військового Кур’єра”.
Що таке Об’єднаний комітет начальників штабів ЗС США?
Об’єднаний комітет начальників штабів ЗС США (Joint Chiefs of Staff, JCS – англійською) – це головний орган керівництва військами Сполучених Штатів. До складу комітету входять командувачі видів (і окремих родів) Збройних Сил США. Це сухопутні війська, повітряні сили, військово-морські сили, морська піхота, космічні сили. Також до них долучається начальник управління Національної гвардії США. Керівник Штабу призначається президентом США і затверджується Сенатом. За посадою він стає головним військовим радником президента США.
З жовтня 2019 року очолює Комітет генерал Марк Міллі. Цей військовий, який представляє сухопутні війська, відомий своїм дуже обережним, а до 24 лютого 2022 року прямо скептичним ставленням до питань надання допомоги Україні. “Це – українська війна; це не війна між США і росією, між НАТО і росією” – одна з цитат, яка відображає погляди генерала.
Призначення Марка Міллі на дану посаду корелювало з передвиборчою обіцянкою Байдена вивести американські війська з Афганістану. І генерал з репутацією “голуба” на посаді голови Об’єднаного комітету начальників штабів цілком вписувався в даний контекст.
Нині ж генерал йде у відставку. Формальна причина – досягнення граничного терміну перебування на військовій службі. Разом з ним зміняться і практично всі командувачі видів ЗС США, які засідають в Комітеті До речі, міняються також майже всі керівники штабів.
Чим відомий генерал Чарльз Браун?
Наступником Міллі стане генерал Чарльз Браун, який нині керує штабом Повітряних сил. Браун відомий тим, що сам літав на F-16 – 2900 літних годин з яких 130 є бойовими. Успішно командував винищувальним крилом “Вовча зграя” в Республіці Корея. Займав посаду інструктора у школі льотчиків на F-16 та був директором відділу операцій стримування ядерної загрози штабу Повітряних сил США в Європі на базі Рамштайн!
Джо Байден характеризує його наступним чином: “Генерал Браун – воїн, який походить із гордого роду воїнів. Він знає, що означає бути в епіцентрі битви і як зберігати спокій, коли все стає важко, наприклад, коли ваш F-16 горів, а ви повернулися на базу у Флориді в 1991 році”.
Для України важливо, що генерал Браун – справжній “яструб”. Кредо майбутнього голови Комітету звучить так: “Повітряна могутність – це відповідь”. Генерал керував авіацією і в Європі й у Тихоокеанському регіоні, добре знає росію та Китай. Не менш важливо, що Джо Байден номінував генерала Брауна на посаду голови Об’єднаного комітету начальників штабів ЗС США тоді, коли питання передачі F-16 Україні зрушило з мертвої точки.
Очевидно, що навряд США з приходом генерала Брауна кардинально змінять свою лінію поведінки щодо росії та Китаю. Однак не варто забувати, що він стане головним військовим радником президента США та міністра оборони США. Отже, його слово в ряді питань, в тому числі обсягів надання допомоги Україні, матиме вагу.
У той же час можна подивитися на ситуацію під іншим кутом – кандидатура генерала Брауна може бути відображенням змін в Адміністрації Байдена у ставленні до москви і Пекіну. Оскільки нічого не заважало американському президенту поставити очільника Комітету з поглядами, подібними до генерала Міллі.
У будь-якому разі варто чекати запуску процедури погодження генерала Брауна в Сенаті США. Враховуючи факт того, що його контролюють демократи, сюрпризів бути не має.