Північнокорейський лідер Кім Чен Ин відвідав свого колегу по клубу диктаторів — Владіміра Путіна. Це вже друга зустріч двох деспотів. Минулого разу вони зустрічалися 2019 року. Тоді візит Ина до росії пройшов без пафосних заяв та навіть натяків на якісь домовленості. Цього ж разу друзі-вигнанці влаштували цілу театральну виставу, головними глядачами якої, скоріш за все, мали стати Вашингтон та Сеул.
Візит до росії — це перша міжнародна поїздка лідера Північної Кореї за останні чотири роки. Останнього разу — ще до коронавірусної епідемії — Ин теж їздив в гості до Путіна. Щоправда, тоді все пройшло дуже скромно, без якихось спільних заяв. Цього ж разу північнокорейського диктатора демонстративно повезли на російський космодром «Восточний», що знаходиться на Далекому Сході, в Амурській області.
Публічна «вистава» почалася з того, що Ину показали «Ангару» — російську ракету-носій, що будується вже багато років. Ин показово цікавився новинкою — на камеру ставив питання про особливості «Ангари».
Після екскурсії розпочалися переговори. Спочатку за участю делегацій, потім віч-на-віч. І цього разу теж ніяких конкретних спільних заяв диктатори не зробили. Не йшлося й про підписання двосторонніх договорів. Але цей візит став демонстративно-показовим з точки зору єдності росії та Північної Кореї.
Так, наприклад, Путін раптом заговорив про японських мілітаристів, яких у 1945 році «пліч-о-пліч громили» радянські та корейські солдати. А Кім Чен Ин пафосними промовами повністю підтримав російську агресію проти України.
Все це нагадувало спектакль, розрахований на зовнішнього глядача, який має злякатися, та піти на поступки Москві та Пхеньяну.
Про що домовлявся Путін з Ином
Про візит Кім Чен Ина до росії заговорили ще напочатку цього місяця. Вже тоді ЗМІ припускали, що північно-корейський лідер приїде до Владивостока на переговори з Путіним, щоб обговорити постачання артилерійських снарядів і протитанкових ракет. Видання Financial Times навіть стверджувало, що Північна Корея готова підписати з росією угоду про постачання зброї. За даними видання, Пхеньян міг запропонувати Москві боєприпаси, реактивні системи залпового вогню та балістичні ракети малої дальності.
Зі свого боку росія, начебто, в обмін на снаряди та ракети могла пообіцяти КНДР технології для супутників, підводних човнів та високотехнологічних систем озброєння.
На всі ці чутки вже навіть встигли відреагувати у Білому домі та Держдепартаменті США. Американці закликали Північну Корею не допомагати росії боєприпасами. При цьому офіційний представник Ради національної безпеки США Едрієнн Вотсон відзначав, що американська влада в курсі перемовин Москви та Пхеньяну. І в Штатах стосунки двох країн тримають у полі зору.
Однак, чи справді Північна Корея готова постачати росії снаряди та озброєння у великій кількості?
Чому зустріч Путіна та Ина — це спектакль
Снаряди з Північної Кореї вже знаходили в Україні. У серпні цього року «Військовий кур’єр» писав про те, що російські військові використовують реактивні снаряди для РСЗВ «Град» вироблені в КНДР. Тобто, росіяни отримують від Ина боєприпаси й без зустрічей на вищому рівні. Але, скоріш за все, мова йде про невеликі партії.
Чи може Москва отримати від Північної Кореї великі партії снарядів? Навряд чи. Для Кремля таке партнерство гарантуватиме цілу купу проблем. По-перше, проблеми з Китаєм, адже КНДР — це, перш за все, сфера впливу саме Пекіну. І домовлятися про щось з Ином без врахування позиції Сі Цзіньпіна Москва не наважиться. Своєю чергою, Північна Корея, в разі вторгнення Китаю на Тайвань і початку великої війни в регіоні, має приєднатися до Пекіна. А для цього, боєприпаси та зброю, Кім Чен Ину краще поберегти для себе, а не віддавати Путіну.
Щоб переконатися, що зустріч двох диктаторів та промови про палку дружбу — це вистава, можна також подивитися торговий баланс між країнами. За підсумками минулого року він лишився на нульовому рівні. Москва чітко дотримується санкцій проти Північної Кореї. І ніяких економічних відносин між країнами не існує.
Ще один нюанс, який відзначають «північнокорейські» експерти, — це висвітлення війни рф проти України в самій КНДР. Так, у закордонному форматі Ин повністю підтримує росію. На зустрічі з Путіним він заявив наступне:
«Глибоко переконаний, що геройська російська армія та народ блискуче успадкують традицію перемоги, впевнено продемонструють неоціненні гідність та честь на фронтах СВО, у побудові сильної держави».
Але річ у тому, що цієї палкої промови ніколи не почують мешканці Північної Кореї. Адже в країні немає вільних ЗМІ, та навіть доступу в інтернет. Всю інформацію північні корейці отримують через головну газету країни – «Нодон синмун», що перекладається як «Робоча газета». І це видання, за даними експертів, повністю ігнорує тему війни в Україні. Наче її взагалі немає. Не виключено, що таку позицію Пхеньян зайняв на прохання Пекіну.
Тож для Кремля зустріч з Кім Чен Ином — це, перш за все, спроба показати росіянам, що їх країна ще зберігає дипломатичні стосунки із зовнішнім світом. Для Путіна це важливо після того, як російський президент фактично став вигнанцем, а Міжнародний кримінальний суд видав ордер на його арешт.
Інша мета — влаштувати політичний спектакль для США, які вже не перший рік намагаються загальмувати ядерну програму КНДР. Втім, такі вистави можуть закінчитися для Москви новими санкціями.