«Знищення й очікування». Як просувається український наступ на Запоріжжі

Австрійський військовий аналітик Том Купер, який відомий своїми постійними оглядами російсько-української війни, проаналізував результати контрнаступу ЗСУ. Експерт розповів, чому Сили Оборони України просуваються саме з такою швидкістю та чому у цьому немає нічого погано. “Військовий Кур’єр” публікує повний переклад аналітичного огляду Купера.

Переглядаючи безліч репортажів з передової на півдні Запоріжжя за останні декілька днів, або навіть тижнів, деякі речі стають максимально зрозумілими. По-перше, такими темпами, якими «клоуни» з міністерства оборони рф відправляють на забій в районі Роботине-Вербове-Новопрокопівка свої елітні війська, їх не залишиться ще до початку дощів.

По-друге, швидкість, з якою росія втрачає засоби протиповітряної оборони, системи радіоелектронної боротьби, танки та артилерію, не менш вражаючі. Про те, чим це загрожує росіянам, ми й поговоримо.

Приблизно 24-27 серпня російська 58 загальновійськова армія була настільки знекровлена, що прорив українських Сил оборони між Роботиним і Вербовим був неминучим.

Експерти стверджують, що Сили оборони здійснили прорив на лінії Роботине – Вербове

Міністерство оборони рф змушене було кидати на цей напрямок чотири дивізії ВДВ — свій стратегічний резерв та найкраще, що було в російській армії до початку повномасштабної війни. Війська, які вони використовують лише для найкращих завдань. І, судячи з усього, щоб забезпечити для Володимира Путіна гарні новини, міноборони не просто розгорнуло війська на лінії зіткнення, щоб замінити розгромлені підрозділи 58-ї армії, командування відправило їх у контратаку.

Ідея, здається, була очевидною: взяти в котел українські підрозділи між селами Роботине та Вербове і покласти край українському контрнаступу, який росіяни постійно називають «невдалим». До речі, про те, що український насту “провалився”, в Москві казали ще на початку червня.

Власне те, що ВДВ росіяни використовують саме для наступу — це логічно, адже мова йде про десантно-штурмові війська, які готують саме для наступальних дій, а не для оборони. Але в цьому випадку ставка не десантників не спрацювала. Росіяни не тільки втратили більшу частину 810-ї бригади морської піхоти, але й розбазарили три полки ВДВ. Вони зазнали таких втрат, що те, що залишилося від цих полків, просто розбіглося. ЗСУ відкинули росіян на їх вихідні позиції — на схід від Роботиного та на північ від Вербового.

Українська артилерія розносить російські тили

За неофіційними даними, 7-ма дивізія ВДВ втратила навіть більшу частину свого командного складу, тоді як 234-го та 237-го полків ВДВ (обидва з 76-ї дивізії ВДВ) де-факто вже немає…

Ось головна причина, чому здавалося, що за останніх декілька тижнів ЗСУ не досягли серйозних успіхів у просуванні вперед. Вони були зайняті тим, що знекровлювали найкращі підрозділи росіян. До речі, кажуть, що одна із залучених на цьому напрямку бригад ЗСУ втратила всього два БМП, а два бійці отримали поранення.

І “вишенькою на торті” стала ліквідація під час наради командування 58-ї армії та Чорноморського флоту рф влучними ракетними атаками. Загалом було знищено 34 топових офіцери з командування російських військ в Криму, а також Херсонській і Запорізькій областях. Ще понад 100 офіцерів було поранено. Багато хто перебуває у критичному стані. І це в Севастополі. Місті, яке, як виявилося, повне українських партизанів, або принаймні інформаторів та симпатиків.

Завдяки чому тепер славетна компанія «Герасімов і Ко» повертається туди, де вона була місяць тому. І перед ними постає питання: і що далі?

ЗСУ знищили еліту російської армії

Свій стратегічний резерв росіяни вже розгорнули. І його було знищено набагато швидше, ніж 58-му армію. Більше резервів у них не залишилося. Звісно, що вони знайдуть якихось нових «чмобіків-десантників», загони «Шторм Z» чи ще щось, і кинуть їх на цей напрямок. Але таких елітних підрозділів, якими були 7-ма та 76-а дивізії ВДВ, у росії вже не залишилося. І чим далі українці просуваються на південь, тим біднішими стають російські польові укріплення…

І це цілком логічно. Найбільш укріплені райони ЗСУ подолали ще в червні-липні та на початку серпня. Це було сумнозвісне поєднання 10-кілометрових мінних полів та щільних польових укріплень. На цьому тлі, розгром підрозділів російських ВДВ, які для контрнаступу вийшли на відкриту місцевість, був задачею з категорії «легко». Достатньо було лише двох артилерійських бригад ЗСУ.

Тепер українські воїни повернулися в Новопрокопівку та Вербове, а також перебувають приблизно за 100 м від висоти 169. Причому, українці закріпилися у північно-східній частині Новопрокопівки, розташова­ній вище, ніж решта села. Без сумніву, хлопці втомлені, інколи багато поране­них, але бойовий дух мають високий.

За даними офіційного Києва, останнім часом щомісяця ЗСУ знищують біль­ше російської артилерії, ніж за перші чотири місяці цього року разом узяті. А найкраще в цій історії те, що все це до­бре організована, ретельно й терпляче проведена операція.

Ця операція значно «розм’якшила» російську протиповітряну оборону, ще у другій половині червня, і особливо в липні, а потім — коли шлях відкрив­ся, оскільки російське ППО було придушено — почало­ся систематичне знищення численних російських артбригад і артилерійських підрозділів багатьох інших частин.

Україна робить ставку, перш за все, на артилерію

З серпня українські Сили оборони змістили фокус на ураження артиле­рії, а у вересні націлилися на російські контратаки плюс артилерію — і також мали здатність громити російську ППО в Криму.

Наслідки для росії драматичні: українські БПЛА нишпорять полем бою, шукаючи російські артилерійські системи. На­віть гелікоптери ЗСУ можуть діяти там, де їх не було видно місяцями. Одна за одною злітають у повітря російські бази в Криму, а також у районі Токмака.

Ближче до лінії фронту росіяни за­знають таких втрат і такого зношен­ня своїх артсистем, що не встигають оновлювати стволи гармат, особливо калі­бру 152 мм. А темпи виробництва та відновлення танків Т-72 і Т-80 вже не встигають за втратами.

Всю цю операцію можна назвати «Знищення й очікування». Дивіться самі: ЗСУ здійснюють системне, масштабне, поступове зни­щення збройних сил рф. ЗСУ щодня знищують російську ППО, системи раді­оелектронної боротьби, артилерію, ло­гістику, танки й сотні російських солда­тів. І просуваються лише тоді, коли це можливо. А коли росіяни кидають у бій ще більше, то ЗСУ ще більше знищу­ють. У великих кількостях.

Оце і є єдиний реальний критерій для оцінки цього наступу — і, як я вже часто пояснював, єдиний можливий «вихід» із цієї війни.

Це не так красиво, не «сексі» й не швидко. Але це працює.

Тож давайте всі помовчимо! Маймо терпін­ня і дозволимо хлопцям і дівчатам із ЗСУ завершити цю історію — і у тому темпі, якому вони надають пере­вагу.