Як Росія рятує рубль і чому це не допоможе

Останні декілька днів росія рятує рубль в авральному режимі. Але експерти впевнені, що найголовніший ефект від знецінення “дерев’яного” ще попереду. Чому рубль полетів до низу? Що буде далі? Читайте в матеріалі “Військового Кур’єра”.

Як росія рятує рубль

Приводом для паніки в кремлі стало падіння “дерев’яного” нижче психологічної позначки.14 серпня він опустився до рекордно низького рівня за останні 16 місяців.На московській біржі за один долар давали більше 102 рублів. А євро взагалі коштувало 111 рублів.

Стрімке падіння рубля змусило російський центробанк збиратися на екстрене засідання. Щоб повернути національну валюту до тями, регулятор вирішив підняти облікову ставку з 8,5% до 12% річних. Так він робить у будь-якій незрозумілій ситуації.

Але це не допомогло – рубль продовжив падіння. Тому це вже змусило володимира путіна збирати екстрену нараду. Як стверджує видання Financial Times із посиланням на два джерела, путін вимагав від міністерства фінансів росії, зобов’язати експортерів конвертувати в рублі частину своєї валютної виручки, більшість якої знаходиться за кордоном.

Результатом зустрічі путіна з урядом стала вимога бізнесу продавати до 80% валютної виручки. Пізніше цю інформацію фактично підтвердили російські ЗМІ, котрі написали про те, що експортери погодились на умови влади.

Серед інших заходів, які російський уряд запропонував путіну для порятунку рубля, заборона на виплату дивідендів і надання кредитів за кордоном, навіть країнам, які росія вважає дружніми, а також скасування субсидій на імпорт. Ще російська влада запропонувала обмежити об’єм іноземної валюти, яку експортери можуть вивозити з країни.

Чи допомогло це врятувати рубль? Курс дещо стабілізувався відносно долара та євро. Але девальвація російської національної валюти – це процес, який спостерігається весь останній рік. Наприклад, в серпні минулого року на московській біржі за долар давали менше 60 рублів. А рік потому росія ледве утримує курс нижче 100 рублів за долар.

Чому знецінюється рубль?

На думку міжнародних експертів, підняття облікової ставки та інші маніпуляції з валютою не допоможуть росії врятувати рубль, оскільки причина девальвації – занепад російської економіки. На цей процес російський центробанк вплинути не може.

Як зазначає видання Wall Street Journal, у прірву рубль штовхає скорочення позитивного сальдо торгового балансу – росія все більше товарів імпортує і все менше експортує. У червні російський експорт впав на 38% порівняно з попереднім роком. Частково це сталося через глобальне зниження цін на сировинні товари. 

Але основна причина падіння – ембарго на постачання росією нафти та нафтопродуктів, а також втрата газового ринку Європи. Це призвело до обвального скорочення експорту блакитного палива і зниження обсягів валютної виручки.

Водночас імпорт в росію зріс на 18%. Як результат – у липні інфляція підскочила до 4,3%.

До того ж інвестори припинили купувати російські фінансові активи, навіть якщо вони пропонують вищу дохідність.

Фактично курс рубля зараз відображає стан російської економіки – об’єми виробництва постійно знижуються. Головною причиною цього стало обмеження на ввезення іноземних технологій. Це саме ті санкції, які дійсно спрацювали. Разом з рішенням багатьох західних компаній покинути російський ринок, вони позбавили російську економіку можливості розвиватися та адаптуватися.

Найбільше постраждали такі її галузі, як фармацевтика, машинобудування та інші високотехнологічні виробництва. За відсутності імпорту нових автомобілів, ціни на ті, що залишилася в країні, підскочили до небес. Авіакомпанії почали розбирати літаки на запчастини, щоб зберегти в небі свої парки Boeing і Airbus. Виробництво альтернатив, таких, як автомобілі Lada і літаки Sukhoi Superjet, впало через їхню залежність від іноземних компонентів.

Як розвиватиметься ситуація надалі

Навіть, якщо росія буде експортувати більше товарів, ніж імпортувати, цього буде недостатньо, щоб компенсувати відтік капіталу і стабілізувати рубль. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну “дерев’яний” втратив приблизно чверть вартості по відношенню до долара США.

Західні санкції завдали шкоди торговому балансу росії, а військові витрати різко зросли. Дефіцит бюджету і значна нестача робочої сили також сприяють зростанню інфляції.

Як відзначає Олег Іцхокі, професор економіки Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, нове падіння рубля було частиною постійної тенденції знецінення, а не стихійною кризою.

На його думку, зараз гарний час для Заходу запровадити фінансові та експортні санкції, щоб обмежити фіскальний простір для поточних і майбутніх воєнних дій росії в Україні.

А ось експерти, опитані агентством Bloomberg, впевнені: основний ефект курсового шоку для росії ще попереду. Девальвація обіцяє економіці розгін інфляції, який росіянам ще належить відчути на своїх кишенях. Причому станеться це в найбільш невдалий для кремля момент – перед президентськими виборами у 2024 році.