У центрі Києва група молодиків, одягнених у камуфляж ось уже кілька місяців збирає пожертви на допомогу ЗСУ. Вони називають себе «волонтерами» і збирають гроші, переважно, готівкою. Для цього молодики щодня ставлять на Хрещатику столи, на них розміщують скляні коробки і чіпляються до перехожих з проханням дати скільки не шкода на підтримку українських захисників. От тільки, як з’ясував «Військовий Кур’єр», самі захисники про це нічого не знають.
Одним з перших звернув увагу на цих «волонтерів» відомий український музикант та військовий – Олександр Положинський. Нещодавно він писав про них у своєму Facebook:
«Військовому Кур’єру» вдалося з’ясувати, хто стоїть за цим збором коштів на Хрещатику, а також те, що ці молоді люди – зовсім не волонтери. Адже, волонтер, згідно загальноприйнятого визначення, це – людина, яка займається благодійною діяльністю безкоштовно, за покликом душі. Втім, молодики у камуфляжі на Хрещатику, як виявилося, хоч і називають себе волонтерами, тим не менше, працюють саме за гроші. При чому, за непогані гроші. Як вони самі повідомили нашому журналісту, кожен такий «збирач пожертв» отримує 800-1000 гривень на день.
«Військовий Кур’єр» з’ясував, хто наймає цих «волонтерів» збирачами пожертв на потреби ЗСУ. Це – благодійний Фонд «Врятуй рідну Країну», засновником якого є киянин Микола Осаула. Про нього відомо не багато. Згідно його сторінки у Інстаграм, Осаула любить дорогі автівки та швидку їзду, брендові речі та гарно посидіти з друзями.
Очевидно, що Осаула непогано розбирається у психології. Оскільки, швидко зрозумів, що у воюючій країні, людині у військовій формі відмовити важко. Тому, нарядив своїх, так званих волонтерів, у камуфляж, аби вони були схожими на військових. Адже перехожим набагато важче відмовити людині у військовій формі, особливо, коли вона просить про допомогу.
Самечерез військову форму та нахабну поведінку, на «волонтерів» з Хрещатика звернув увагу, капелан Сергій Дмитрієв. Його організація займається справжньою волонтерською допомогою. Крім того, сам Сергій є військовим і його обурило, коли якісь люди намагаються спекулювати на допомозі Збройним Силам.
«Коли ми спитали: для чого ви збираєте пожертви у військовій формі? Вони відповіли, що так їм більше дають грошей – розповідає Дмитрієв – Але, як на мене, це порушує гідність військовослужбовця. Право носити форму треба заслужити. Наші громадяни, які вдягли однострій вони захищають країну, гинуть і отримують поранення. Я вважаю, що сьогодні пересічна людина не має права одягати форму захисника» – додає капелан.
«Військовий Кур’єр» додзвонився до засновника Фонду «Врятуй Рідну Країну» Миколи Осаули та запитав його: з якою метою його працівники носять військову форму? У відповідь Осаула заявив, що його підлеглі носять не піксель ЗСУ, а мультикам. І таку форму можна купити у будь-якому магазині.
Втім, проблема не лише в тому, що Осаула змушує своїх працівників збирати пожертви у військовій формі. А ще й у тому, куди йдуть зібрані ними гроші. Бо, знайти підтвердження тому, що українські захисники справді отримали обіцяну допомогу від Фонду Осаули виявилося вкрай важко. м
На сторінці Миколи в Інстаграмі є допис про те, що збір коштів на мікроавтобус для 95-ї окремої десантно-штурмової бригади закрито. Гроші нарешті зібрано і машину скоро буде передано українським захисникам.Втім, як виявилося, ця машина до українських десантників так і не доїхала. У 95-й бригаді нам повідомили, що про Миколу Осаулу їм нічого не відомо.
Осаула в розмові з «Військовим Кур’єром» неохоче підтвердив, що куплену машину він так і не передав 95-й бригаді. Мовляв, передасть авто якійсь іншій частині. Але якій самій, Осаула говорити відмовився.
Крім того, як з’ясувалося, його працівники збирають гроші ще й на допомогу 59-й окремій механізованій бригаді. Наше видання уточнило у самій бригаді, чи справді фонд «Врятуй рідну країну» їм допомагає? Нам відповіли, що бригаді відомо про таку структуру, але станом на сьогодні жодної допомоги від Фонду вона не отримала.
Капелан Сергій Дмитрієв маючи чимало знайомих серед військових, поцікавився у них чи відомо їм щось про допомогу від структури Миколи Осаули:
«Вони сказали, що збирають на авто для 26-ї бригади. Але, коли ми подзвонили командуванню 26-ї бригади, то воно сказало, що за допомогою не зверталося. І взагалі, сьогодні 26 бригада забезпечена транспортом» – додає Сергій Дмитрієв.
Щоб переконати перехожих у своїй напруженої «волонтерській» діяльності, працівники Осаули розкладають на столах подяки, начебто отримані від командирів різних частин ЗСУ.
Втім, якщо ці «подяки» роздивитися краще, то одразу стає зрозумілим, чому у військових частинах нічого не знають про допомогу від Фонду Осаули. Наприклад, «подяка» від 26-ї бригади. Її демонструють усім бажаючим на Хрещатику. Втім, якщо роздивитися, то видно, що слово «дивізіон» там написано з помилкою. А замість печатки військової частини, або Міністерства оборони, красується печатка Міністерства юстиції. Решта документів розкладених на столах – десь такого ж штибу.
У відомій благодійній організації «Армія-СОС», яка багато років допомагає українським військовим, нам погодилися прокоментувати як правильно, згідно із законодавством має відбуватися збір пожертв готівкою на потреби Збройних Сил. І це – зовсім не проста процедура.
«Для того, щоб збирати гроші готівкою – це має прийти людина до фонду: зустрітися з бухгалтером, отримати прибуткову квитанцію, що вона внесла у фонд стільки-то грошей і з цим документом за встановленою формою одна частина залишається у фонді, а інша частина (корінець квитанції) лишається у людини – пояснює Ганна з «Армії СОС» – У квитанції мають бути підписи, там має бути печатка підприємства. І це робить працівник, а не волонтер»
Такий порядок зовсім не схожий на те, як збирає готівку Фонд «Врятуй рідну країну», де гроші розчиняються у невідомому напрямку. Відтак, якщо кошти збираються з грубими порушеннями, нічого дивуватися тому, що і звітності про витрачання цих коштів у Фонду Осаули немає ніякої. Наприклад, на сайті Фонду нам не вдалося знайти щорічний звіт про благодійну діяльність. З однієї причини: сайт, який знаходиться за цією адресою – просто не працює.
Отже, невідомі люди у військовій формі збирають гроші готівкою у центрі Києва на потреби ЗСУ, а у самих ЗСУ про це нічого не знають. Куди, у такому випадку, дивиться поліція?
«Військовий Кур’єр» направив запит до управління Нацполіції у місті Києві у якому запитав, чи відомо поліції про цю ситуацію? Чи надходили їм заяви від громадян про це і чи вживає поліція якихось заходів? На що ми отримали таку відповідь:
Отже, розслідування цієї справи поліцейськими триває. А поки воно триває, ці псевдоволонтери з Хрещатика можуть зібрати ще не одну сотню тисяч гривень з довірливих громадян.
І щоб не стати жертвою таких ось «благодійників», щоб ваші кошти, які ви хочете передати на потреби ЗСУ, справді допомогли українським захисникам, «Військовий Кур’єр» радить вам: жертвуйте лише перевіреним та авторитетним волонтерським організаціям. Не шкодуйте часу на те, щоб поцікавитись куди пішли передані вами кошти. Не соромтесь попросити показати вам фото переданої допомоги, а ще краще – надати звіт волонтерського фонду. Бо це – відкрита інформація, і справжні волонтери завжди з радістю нею з вами поділяться. Оскільки, вони зацікавлені зберегти найголовніше – вашу довіру, щоб звернутися по допомогу до вас знову. І пам’ятайте: якщо у вас просять допомогу готівкою, тут є велика небезпека, що ви більше не побачите своїх грошей. А військові не побачать обіцяної їм техніки чи обладнання.
Відеоверсію цього матеріалу ви можете подивитись тут: