Наприкінці минулого року Головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний у своїй колонці для видання The Economist зауважував, що цю війну неможливо виграти зброєю минулого покоління та застарілими методами. Вони неминуче призведуть до затягування і, як наслідок, до поразки. Натомість вирішальну роль відіграватимуть нові технології.
Які саме технології можуть забезпечити Україні перевагу на полі бою, Залужний не уточнював. Але зараз все частіше західні експерти кажуть, що таємною зброєю Києва може стати штучний інтелект. Причому деякі аналітики зазначають: українські військові застосовують комп’ютерний розум набагато вдаліше, ніж їх колеги із Пентагону. І сьогодні програмне забезпечення дозволяє Силам оборони не тільки документувати злочини російської армії, а й визначати та атакувати цілі.
Україна використовує штучний інтелект, або, як його часто називають, ШІ, від самого початку широкомасштабного вторгнення росії. Але на початку застосування було дуже обмеженим. Переважно «розумні» програми допомагали документувати російські злочини та захищатися від інформаційних та кібернетичних атак.
Але згодом для комп’ютерного розуму знайшлося й бойове застосування. Українські спеціалісти навчили ШІ ідентифікувати ворожі цілі, керувати безпілотниками та спрямовувати їх по важливих об’єктах. Публічної інформації, зі зрозумілих причин, про це небагато. Але все більше експертів наголошують на тому, що саме штучний інтелект може стати тією технологією, яка дозволить українським силам оборони вийти на новий рівень. Та навіть перемогти росію.
Україна випереджає США та Китай
Про те, що українські військові стрімкими темпами опановують машинне мислення останнім часом активно заговорили в США. Наприклад, днями видання Fox News відзначало, що розвиток штучного інтелекту в Україні відбувається більш вражаючими темпами, ніж у технологічних гігантів — США та Китаї.
Найцікавіше те, що ключову роль у застосуванні ШІ для протидії російській агресії відіграли саме Штати. Але сьогодні українці більш завзято та успішно застосовують «розумні» програми, аніж самі американці, каже у розмові з журналістами Бенджамін Дженсен, старший науковий співробітник американського Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
«Україна робить це знизу вгору. Ми ж намагаємося робити це дуже “по-пентагонськи”, зверху вниз. А це означає, що ми збираємося витратити десятки мільярдів доларів на пару гучних провалів», – жаліється Дженсен.
Успіх України американці пояснюють тим, що до справи долучена велика кількість спеціалістів — інженерів, програмістів та фахових військових. Дуже часто вони працюють мало не на кухнях. А далі успішні практики масштабуються до більших рівнів, а не спускаються згори від влади.
«Поки у світі дискутують про вплив ШІ, українці вже бачать, відчувають і, головне, використовують його», – констатує інший експерт — Ольга Токарюк, дослідниця Chatham House Ukraine Forum.
Штучний інтелект для пошуку людей
Експерти засвідчують: завдань, які українські Сили оборони виконують за допомогою штучного інтелекту, безліч: від збору доказів воєнних злочинів та визначення місцеперебування злочинців до керування безпілотниками й визначення цілей.
Одна з компаній, яка допомагає Україні «мілітаризувати» комп’ютерний розум, — американська Clearview AI. Як розповідає видання Time, ця компанія надала українцям технології, які дозволили розпізнавати обличчя російських солдатів. Навіть на фотографіях низької якості. При цьому російським солдатам на фото не обов’язково бути живими. Тобто, технологія дозволяє розпізнати обличчя мертвого російського солдата, фото якого зроблено на полі бою на камеру з безпілотника.
За даними Time, зараз українські служби використовують технології Clearview для виявлення зловмисників на контрольно-пропускних пунктах, а також ідентифікації та судового переслідування членів проросійських збройних формувань та українських колабораціоністів.
Допомагає штучний інтелект навіть шукати викрадених росіянами українських дітей. Це злочин, за який Гаазький трибунал видав ордер на арешт Володимира Путіна. До чого це призвело, «Військовий кур’єр» писав минулого року. За даними американських журналістів, яким вдалося поспілкуватися із керівництвом Clearview, ШІ вже допоміг знайти 190 викрадених дітей.
Ще одне небойове застосування цифрового інтелекту на війні — планування відбудови України. Українська компанія ReThink навчила програму розпізнавати будівельні матеріали в пошкоджених будівлях на основі даних із відкритих джерел і зображень з дронів. Ця інформація дозволяє спланувати найефективніший спосіб відновлення.
Бойове застосування «розумних» програм
Стає у пригоді штучний інтелект і на полі бою. Перш за все, українські військові навчились за допомогою машинного розуму аналізувати супутникові зображення та знімки, отримані з дронів, а також зображення з соціальних мереж і інформацію розвідки. Це дозволяє командуванню краще розуміти театр воєнних дій та приймати зважені рішення.
Допомагає ШІ також оновити функції застарілих систем. Комп’ютерний «розум» використовується в операціях безпілотників для автоматизації таких процесів, як зліт і посадка. Штучний розум також використовується для захоплення цілей, після чого оператори отримують повідомлення для підтвердження їх знищення. Далі ця інформація автоматично надсилається в українську систему управління боєм.
Обробляти супутникові дані українським військовим допомагає німецький військовий розробник штучного інтелекту Helsing AI. Також німці обладнають штучним інтелектом самохідні артилерійські установки Caesar, які Франція готує для ЗСУ. Програмне забезпечення відповідатиме за підвищення влучності французьких САУ. За попередніми даними, це дозволить скоротити витрати боєприпасів приблизно на третину.
Так само американська фірма Scale AI використовує машинне навчання для аналізу зображень з поля бою. Це допомагає українським силам зрозуміти, де відбуваються атаки, і оцінити втрати ворога швидше й точніше, ніж це дозволяє людське око.
Експерти відзначають: завдяки штучному інтелекту Україна значно підвищила свою здатність оцінювати бойовий простір. Крім того, «розумне» програмне забезпечення зробило використання стратегічних активів — супутників та «далекобійних» безпілотників — настільки простим, що вони стали використовуватися й на тактичному рівні.