Підписання однієї з частин загального пакту

США уклали військовий пакт з Мікронезією проти Китаю

Сполучені Штати Америки уклали пакт про безпеку з Федеративними Штатами Мікронезії на фоні прагнень Китаю збільшити вплив у Тихому океані.

Йдеться про три документи, які відновили дію Договору про вільну асоціацію – стратегічної угоди у взаємовідносинах між Вашингтоном та Палікіром. Перший – внесення змін до Договору. Другий – нова Угода про фіскальні процедури. Третій – нова Угода про цільовий фонд.

Вперше Договір про вільну асоціацію США та Федеративні Штати Мікронезії підписали в 1982 році (набув чинності в 1986 році). І продовжували в 2004 році.

Відповідно до нинішніх домовленостей Вашингтон зобов’язується надавати економічну допомогу та військовий захист. В обмін на це США можуть розміщувати війська на території Федеративних Штатів Мікронезії.

Варто зауважити, що дещо раніше дію Договору про вільну асоціацію США відновили з іншою океанічною державою – Палау. Наразі проводяться переговори щодо даного питання з Маршаловими островами – країною, де США проводили низку ядерних випробувань.

У березні 2023 року вже колишній президент Мікронезії Девід Пануело публічно звинуватив Китай у спробах підкупу мікронезійських політиків та у розгортанні “політичної битви” в Океанії. Однак Девіда Пануело неодноразово звинувачували у прихильному ставленні до Пекіну. Власне під час його президентства Китай намагався укласти з Мікронезією угоду, яка б дозволила розгортати йому свої війська на території цієї океанічної держави.

Оновлення Договору про вільну асоціацію зі США сталося вже за правління президента Веслі Сіміни, який зайняв посаду з 11 травня 2023 року.

Нагадаємо, що напередодні США уклали оборонний пакт з іншою океанічною державою – Папуа-Новою Гвінеєю.