Джеймс Марапе та Ентоні Блінкен

США і Папуа-Нова Гвінея уклали оборонний пакт проти Китаю

США і Папуа-Нова Гвінея підписали дві угоди про безпеку з метою зміцнення двосторонніх зв’язків на фоні зростання загрози з боку Китаю.

Чиновник відвідав зустріч формату США-Форум тихоокеанських островів, де зустрівся з прем’єр-міністром Папуа-Нової Гвінеї Джеймсом Марапе. Власне опісля й були підписані обидва документи.

Варто зауважити, що країну планував відвідати президент США Джо Байден. Однак йому довелося змінити плани у зв’язку з переговорами щодо підвищення боргової стелі США.

Відомо, що документи дозволять Папуа-Новій Гвінеї брати участь у програмі берегової охорони США Shiprider. Також розширюються можливості Вашингтону оперативно надавати Порт-Морсбі гуманітарну допомогу. Однак найбільш важливішим є захист папуанського суверенітету у сфері рибальства. Досить частими є інциденти, коли китайські риболовецькі судна порушують водні кордони Папуа-Нової Гвінеї.

Варто зауважити, що Папуа-Нова Гвінея має важливе значення для США, оскільки країна розташована поруч з Австралією та Японією – прямими воєнними союзниками Вашингтону.

У квітні 2022 року Китай уклав угоду про безпеку з Соломоновими островами – сусідньою з Папуа-Новою Гвінеєю країною. Варто зауважити, що Хоніара та Порт-Морсбі мають напружені відносини у зв’язку з підтримкою першою сепаратистів острова Бугенвіль.

Нагадаємо, нещодавно Філіппіни специфічно ствердили власний суверенітет в окремій ділянці Південнокитайського моря.