Російська військова авіація. Стан, тенденції, загрози (мапи)

В квітні 2021 року, під час концентрування російської армії біля українських кордонів, практично всі вітчизняні ЗМІ обговорювали реальність загрози повномасштабного російського вторгнення. Військовим відомо, що таке вторгнення неможливе без масштабного застосування авіації. Наш військовий аналітик Максим, використовуючи власну методику, показує на прикладі лише одного прикордонного аеродрому, що Кремль став готуватися до великої війни ще раніше – практично з 2017 року.

За відкритими джерелами, поблизу кордону України розміщаються два воєнних округи РФ – Західний та Південний і кожен має повітряну компоненту.

Штаб повітряних сил Західного воєнного округ знаходиться в Санкт-Петербурзі. Йому підпорядкована Шоста Армія ВПС та ППО. До складу армії, станом на 2021 рік за інформацією з відкритих джерел входять:

105 змішана авіаційна дивізія, яка має в своєму складі:

14 гвардійський винищувальний авіаполк (Курськ).

47 окремий змішаний авіаполк (Бутурліновка);

790 винищувальний авіаполк (Хотілово, Тверська обл.);

159 окремий винищувальний авіаполк (Петрозаводськ).

37 полк транспортної авіації.

бригада армійської авіації та два вертольоті полки.

14 гвардійський винищувальний авіаполк, що дислокується в поблизу Курська в смт. Халіно.

Для аналізу було використано 14 гвардійський винищувальний авіаполк, але методика підходить для будь-якого аналогічного об’єкту.

Методика аналізу.

Для оцінювання російських літаків , що базуються на військових аеродромах було використано сервіс “Google Earth”. Ідентифікація моделей здійснювалася шляхом вимірювання довжини фюзеляжу (що є головним унікальним параметром) та за характерними формами горизонтального оперення і крил. Так Міг-29має два кілі, довжина літака становить близько 17 м. Су-30СМ мають довжину близько 22 м, чітко виражену задню балку та додаткове горизонтальне оперення перед крилами. Стандартна ескадрилья винищувальної авіації РФ має 12 літаків, що дає можливість робити висновки по числу та характеру бойових одиниць.

Характерні ознаки Міг-29 та Су-30 на космічних знімках (аеродром Халіно, м Курськ, РФ)

Підсилення курського авіаполку 2013-20194 рр.

У 2013 році на аеродромі Халіно базувалося 24 МіГ-29, що, в принципі, відповідає кількості літаків в полку двоескадрильного складу. Одразу кидається в очі стоянки літаків окремих підрозділів (північно-західна частина – перша ескадрилья), північна частина – друга ескадрилья(мал.1).

мал.1 Базування літаків 14-го винищувального авіаполку (РФ) на аеродромі Халіно, 2013 рік

У березні 2014 року на аеродромі з’являються додатково дев’ять літаків (мал.2) При цьому, на відміну від попереднього знімка, більшість літаків поставлені в капоніри(як це робиться під час бойових дій), а чергова ланка, вже має у своєму складі 4 літаки(повна бойова готовність). Тобто підсилення російської авіації у західних кордонів України під час анексії Криму є доведеним фактом.

мал.2
Базування літаків 14-го винищувального авіаполку (РФ) на аеродромі Халіно, березень 2014 року( з’явилася третя ескадрилья)

В найгарячішу фазу АТО – липень 2014-го, на аеродромі продовжує перебувати додаткова ескадрилья МіГ-29(мал.3)

мал.3 Базування літаків 14-го винищувального авіаполку (РФ) на аеродромі Халіно, липень 2014 року

Станом на жовтень 2014-го на аеродромі Халіно базується 28 літаків МіГ-29(мал.4)

мал.4 Базування літаків 14-го винищувального авіаполку (РФ) на аеродромі Халіно, жовтень 2014 року

Переозброєння Курського полку 2017-2019 рр.

Надалі до липня 2017-го року на аеродромі Халіно базується 25-35 літаків Міг-29. З деякою періодичністю на нього сідає додаткова ескадрилья літаків, що, ймовірно, пов’язано із проведенням навчань Західного ВО. Нарешті у липні 2017-го відбувається перша суттєва зміна, а саме: в полк передають два літаки Су-30СМ(мал.5). Починається перепідготовка льотного складу на новий тип літаків.

мал.5 Базування літаків 14-го винищувального авіаполку (РФ) на аеродромі Халіно, липень 2017 року, з’являється два Су-30СМ

Припущення про початок переозброєння 14 авіаполку підтверджує публікація російського Центру аналізу стратегій та технологій. В неї зазначена точна дата прибуття літаків – 3 червня 2017-го року, а також є інформація що полк повністю переозброять на Су-30СМ до кінця 2017-го, а МіГ-29СМТ (це уточнює тип винищувачів, що базуються на аеродромі) передадуть в іншу військову частину. При цьому зазначається, що літаки використали незначний ресурс.

В серпні в Халіно прилітає ще один Су-30СМ, у вересні 2017-го їх вже шість. Проте на бойовому чергуванні використовують як і раніше чотири МіГ-29СМТ. Ймовірно, не весь особовий склад пройшов перепідготовку, крім того, тактика застосування важкого винищувача відрізняється від літака завоювання переваги в повітрі, яким є МіГ-29.

мал.6 Базування літаків 14-го винищувального авіаполку (РФ) на аеродромі Халіно, серпень 2017 року

До квітня 2018 року збільшення кількості Су-30СМ на аеродромі Халіно не відбувається, проте суттєво (на п’ять одиниць) зменшується кількість МіГ-29. Це, ймовірно свідчить про початок передачі останніх до іншої військової частини, що буо анонсовано. В серпні 2018-го на аеродромі знаходиться 11 літаків Су-30СМ, що свідчить про завершення переозброєння першої ескадрильї. При цьому кількість МіГів не змінилася.

мал.8 Базування літаків 14-го винищувального авіаполку (РФ) на аеродромі Халіно, серпень 2018 року, переозброєно одну з двох ескадрилій

Восьмого червня 2018 року з’являється повідомлення Міноборони РФ щодо початку переозброєння другої ескадрильї 14-го полку на новий тип літаків. В кінці 2018-го “ТАСС” інформує про завершення переозброєння полку. Але станом на квітень 2019 на аеродромі базується лише 15, а не 24 Су-30СМ, проте чергова ланка вже укомплектована новими машинами. Тобто повне переозброєння здійснено не було. Разом з тим, кількість літаків МіГ-29 не зменшується, не зменшилась вона і по даний час. Тобто окрім двох ескадрилей Сухих на аеродромі базується дві ескадрильї МіГів. Фактично, в Халіно сконцентровано авіатехніки на два повноцінні винищувальні полки.

мал.9 Базування літаків 14-го винищувального авіаполку (РФ) на аеродромі Халіно, квітень 2019 року, СУ-30СМ заступили на бойове чергування

Переозброєння полку на Су-30СМ завершилося орієнтовно в середині 2019-го року. На мал.10 видно що МіГи “звалені в купу” в дальніх кутках аеродрому. Це свідчить що вони знаходяться або на тривалому зберіганні, або вже списані.

мал.10 Базування літаків 14-го винищувального авіаполку (РФ) на аеродромі Халіно на час підготовки матеріалу

Висновки.

  1. Росія провела кількісне підсилення авіації прикордонних округів в 2013-2014 роках
  2. У 2017-2019 рр. легкі винищувачі були замінені на багатоцільові и більш нові СУ-30
  3. Провести повне переозброєння авіаполків Кремль не в змозі(з економічних або технологічних причин)
  4. Старі літаки продовжують знаходитися на своїх аеродромах базування вірогідно як мобілізаційний резерв.

Редакція сподівається що повна інформація про місцеперебування, кількість і стан російської авіації все ж таки відома Головному розвідуправлінню МО, а наші ракетники мають всі відповідні координати та у випадку початку бойових дій не вагаючись знищать авіацію противника на землі.

Максим Дробязко, спеціально для “Військовий кур’єр України