Рада дозволила два рази достроково присвоювати військове звання: що зміниться?

Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроєкт №8140. Ним вносяться зміни до ст. 29 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, яка стосується дострокового присвоєння чергових військових звань. Що зміниться? Чи справді можна буде два рази достроково отримати військове звання? Як скоро зміни набудуть чинності?

Як раніше в Україні достроково присвоювалися військові звання?

З 1999 по 2019 роки норма Дисциплінарного статуту ЗСУ, що регулює дане заохочення, мала наступний вигляд: “...чергове військове звання достроково присвоюють військовослужбовцям, які виявили високі бойові та моральні якості під час захисту Вітчизни, бойового чергування, досягли високих показників у бойовій підготовці, зміцненні військової дисципліни, оволодінні бойовою технікою та зразково виконують свій військовий обов’язок“.

Як можна побачити, вона не містила жодних обмежень щодо кількості дострокових військових звань та строків вислуги. Однак треба одразу уточнити, що питання дострокового присвоєння військових звань конкретизується в Указі Президента України “Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України” від 10.12.2008 року. Власне з появою цього документу з’явилося перше обмеження у достроковому присвоєнні військових звань – строк вислуги.

У ст. 59 Положення зазначається: “Чергове військове звання офіцерського складу до полковника (капітана 1 рангу) включно може бути присвоєно достроково не раніше закінчення половини встановленого строку вислуги у попередньому військовому званні за умови проходження військової служби не менше одного року на посадах, за якими військове звання за посадою відповідає черговому військовому званню або є вищим“.

У вересні 2018 року Указом Президента України були внесені зміни у ст. 45 Положення і запроваджено одноразове дострокове присвоєння військового звання в особливий період незалежно від займаної посади та вислуги. Однак ст. 59 документу залишалася без змін, а отже – військові звання можна було отримувати достроково необмежену кількість разів. Але з урахуванням займаної посади та вислуги.

І лише в жовтні 2019 року (зміни до Дисциплінарного статуту ЗСУ) та у вересні 2021 року (зміни до Положення про проходження громадянами України військової служби в ЗСУ) остаточно було встановлено, що достроково військове звання можна отримати лише раз за весь період проходження військової служби.

Як будуть присвоюватися військові звання достроково після нових змін?

У прийнятому законопроєкті №8140 пропонується доповнити частиною другою ст. 29 Дисциплінарного статуту ЗСУ: “У період дії воєнного стану або відсічі збройної агресії проти України заохочення у виді дострокового присвоєння чергового військового звання може бути застосовано до військовослужбовців рядового, сержантського, старшинського та молодшого офіцерського складу вдруге, але не раніше ніж через шість місяців з дня присвоєння попереднього військового звання“.

Отже, відповідно до даної норми, вдруге дострокове військове звання зможуть отримати військовослужбовці в наступних військових званнях:

Військове звання у Сухопутних військах, Повітряних силах, ДШВ, ССО, Силах ТрО ЗС УкраїниВійськове звання у ВМС ЗС України
сержантстаршина І статті
старший сержантголовний старшина
головний сержантголовний корабельний старшина
штаб-сержантштаб-старшина
майстер-сержантмайстер-старшина
старший майстер-сержантстарший майстер-старшина
лейтенантлейтенант
старший лейтенантстарший лейтенант
капітанкапітан-лейтенант

Як це відбуватиметься? Наприклад, ви – молодший сержант. За знищений російський танк командир бригади видав наказ про дострокове присвоєння вам військового звання “сержант”. Відповідно, лише через шість місяців з дня видання наказу вам знову можна достроково присвоїти чергове військове звання. У даному випадку – це “старший сержант”.

Може бути й інша ситуація. Ви – молодший лейтенант. Щойно отримали військове звання після навчання та призвалися на військову службу. Під час відбиття збройної агресії російської федерації ви особисто знищили ворожий гелікоптер. За це вище командування видало наказ про дострокове присвоєння вам військового звання “лейтенант”. Після цього ви прослужили ще рік і за вислугою у воєнний час отримали звання “старший лейтенант”. Відповідно, у вас ще залишається можливість на друге дострокове військове звання (в даному випадку “капітан”).

Але, виходячи зі змін, прийнятих Верховною Радою, достроково військове звання “капітан” ви зможете отримати лише через шість місяців з моменту отримання військового звання “старший лейтенант”. Хоч і його присвоєння не мало дострокового характеру.

Коли зміни набудуть чинності?

Наразі прийнятий законопроєкт має підписати Голова Верховної Ради, потім – Президент України і лише після оприлюднення в офіційних опублікованих виданнях він стане законом. На це може піти від декількох днів до 45 діб.

Однак навіть після набуття документом чинності, друге дострокове присвоєння військового звання не можна здійснювати. Справа в тому, що відповідні зміни мають бути внесені щонайменше до раніше згаданого Положення про проходження громадянами України військової служби в ЗСУ. Лише після цього з’явиться можливість вдруге застосовувати даний вид заохочення щодо військовослужбовців.

Окрім цього існує ще одна проблема – відсутність у змінах згадки про відповідність займаної посади військовому званню, що присвоюється. Цілком імовірно, що це питання і буде вирішуватися на рівні внесення змін до Положення.

Що мається на увазі? Якщо ви старший лейтенант і вам збираються вдруге достроково присвоїти чергове військове звання, то виникатиме питання – чи маєте ви на момент присвоєння займати капітанську посаду?

У будь-якому разі варто розуміти, що прийняті зміни мають сприяти кар’єрному зростанню сержантського (старшинського) складу та молодшого офіцерського складу і підвищенню мотивації даних категорій військовослужбовців до військової служби.