Індія демонструє росіянам, як треба проводити справжнє імпортозаміщення. Країна, яка багато років була найбільшим покупцем російської військової техніки, інтегрує цю техніку із власним ВПК. Тож, якщо раніше контракти на модернізацію, наприклад, танків Т-72 отримував російський «Уралвагонзавод», то тепер індуси навчилися це робити самостійно. Схожа доля чекає й на літаки російського виробництва, які використовує ВПС Індії.
Нью-Делі намагається мінімізувати залежність від російського ВПК з декількох причин. По-перше, російські підприємства через війну в Україні просто не здатні виконувати свої зобов’язання та постійно зривають контракти. По-друге, Індія намагається підтримувати дружні стосунки із Заходом. Тому, співпраця з росіянами у військовій сфері для них є небажаною.
Щоб позбутися залежності від російської зброї, Індія почала розвивати власний ВПК за двома напрямками. Перший — це створення нових виробництв у партнерстві із західними компаніями. Про цей напрямок «Військовий кур’єр» детально розповідав на прикладі партнерства індусів із США. Індійський уряд вже уклав з американськими компаніями мільярдні контракти. Крім того, він індуси домовляються про спільне виробництво з американцями у багатьох галузях: від безпілотників до бронетранспортерів.
Тут можна лише додати, що за індійські військові контракти також бореться Франція — один із найбільших виробників зброї у світі. Саме Франція у найближчі декілька років має всі шанси обійти росію на світовому ринку озброєнь. Останнім часом Париж дуже тісно взаємодіє із Нью-Делі. Французам навіть вдалося переконати індусів, відмовитися від російських МіГ-29 та укласти контракт на покупку французьких винищувачів Rafale M.
Проте є одна проблема — Індія встигла закупити дуже багато російського озброєння. Звісно, що країна не збирається від нього відмовлятися. Але це озброєння треба якось обслуговувати. І для цього індуси більше не хочуть співпрацювати з росіянами, а розвивають свій ВПК ще в одному напрямку — ремонт та модернізація радянської та російської техніки.
Індія «одомашнює» російські танки
Те, як Індія опановує капітальний ремонт та модернізацію російської військової техніки, можна простежити на прикладі російських танків. В індійській армії таких машин чимало. За даними довідника The Military Balance, у розпорядженні сухопутних військ Індії є понад 2 тисячі танків Т-72М1 та 1,2 тисячі Т-90S. Ще більше тисячі танків обох моделей знаходяться на зберіганні.
Наприкінці минулого місяця, індійські військові оголосили тендер на модернізацію танку Т-72. За умовами тендеру, підрядник має забезпечити «відновлення стану танків, близьке до нового». Йдеться про повне розбирання танків, демонтаж агрегатів, перевірку ремонтопридатних агрегатів. Агрегати, що не придатні до ремонту, треба замінити на нові.
Тобто, йдеться про серйозний контракт, який принесе виконавцю великі гроші. Але, схоже, що ці гроші пройдуть повз «касу» виробника танків — російського «Уралвагонзаводу». Як відзначає видання The Times of India, війна росії проти України змусила індійський ВПК самостійно опановувати обслуговування Т-72 та Т-90 без залучення росіян. Цим проєктом займається індійське оборонне підприємство AVNL. А сам проєкт було створено після того, як Індія не змогла купити в росіян необхідні запчастини до танків.
AVNL вже здатне самостійно обслуговувати двигуни до радянських та російських танків. У планах на 2024 рік – повне імпортозаміщення із використанням лише власних агрегатів та компонентів при обслуговуванні Т-72 і Т-90.
Ба більше: ще у січні AVNL демонструвало цікавий гібрид із використанням шасі від Т-90 та башти від Т-72, що отримав робоче позначення T-79 Kumbhkaran або ж Nigama. Тоді індійські військові обіцяли: якщо випробування цього гібриду пройдуть успішно, то Nigama може бути прийнята на озброєння сухопутних військ Індії. Чи дійсно це станеться, поки що невідомо. Але подібні проєкти демонструють, наскільки ВПК країни просунувся у питаннях модернізації російських танків.
Російські літаки — на черзі
Працює індійський ВПК й над локалізацією виробництва агрегатів до російських військових літаків. На цьому напрямку досягнення індусів скромніші. Але це лише початок. За даними відання The Tribune India, військово-повітряні сили Індії змогли замістити 3 тисячі найменувань компонентів до авіатехніки радянського та російського виробництва, зокрема винищувачів МіГ-29 та гвинтокрилів Мі-17.
При цьому, індійські військові стверджують, що перехід на компоненти до авіатехніки власного виробництва допоміг їм зекономити близько 10 млн доларів. Гроші, звісно, невеликі. Але у будь-якому разі є ще одним аргументом за перехід на власне виробництво. До того ж індуси стверджують, що це лише «первинна економія». Більш помітний фінансовий результат проявить себе дещо пізніше.
Як вже зазначав «Військовий кур’єр», втрата такого покупця, як Індія, завдасть відчутного удару по російському ВПК, адже індійська армія — найбільший у світі замовник російської зброї. Як результат, вже у найближчі декілька років Москва може втратити свій статус одногоз світових лідерів на ринку озброєнь. А все свідчить про те, що справа йде саме до цього. Про це красномовно свідчить нещодавній провал росії на авіаслоні у Дубаї.