Подалі від Москви: як Вірменія шукає собі нового союзника, замість Росії

Вірменія стрімголов тікає від росії. Єреван «по-живому» рве всі партнерські стосунки з Кремлем. Кавказька країна, яка десятки років робила ставку на «сильну руку» Москви, відкликала свого представника із ОДКБ, продемонструвавши Путіну, що вірмени більше не бачать сенсу у цьому об’єднані. А прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян назвав відносини з росією у сфері безпеки «стратегічною помилкою».

До того ж, вірменська влада збирається ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду. Того самого, який видав ордер на арешт Путіна. Відтак, кремлівський диктатор невдовзі не зможе ступити на вірменську землю, бо буде одразу заарештований.

Все це очікувано розлютило Кремль. Але, окрім різких та недипломатичних заяв представників російського МЗС в арсеналі Кремля нічого не залишилося. Вона не може продемонструвати Вірменії свою силу, адже армія рф втратила свою так звану «велич» в Україні.

Вірменія розвертається від росії на 180 градусів. Причому робить це з неймовірною швидкістю. Країна, яка ще декілька років тому була повністю проросійською, сьогодні робить все, щоб продемонструвати світу, що Єреван і Москву більше фактично нічого не пов’язує.

Найбільш красномовним кроком став фактичний вихід вірмен з ОДКБ — такого собі «силового блоку», створеного за російської ініціативи. Він мав стати своєрідною альтернативою НАТО. Днями Вірменія відкликала свого представника Віктора Біягова з цієї організації.

При цьому в Єревані, вочевидь, вирішили «потролити» росію, і призначили Біягова послом Вірменії в Нідерландах — країні де знаходиться Міжнародний кримінальний суд, що видав ордер на арешт Путіна.

Антиросійський протест, Єреван, 2022 рік

Відкликанню представника з ОДКБ передували гучні заяви прем’єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна, який заявляв, що відносини з росією у сфері безпеки були «стратегічною помилкою». 

Але на цьому історія з МКС не закінчилася. Уряд країни направив до парламенту на ратифікацію Римський статут суду. Офіційно Єреван це пояснив необхідністю, притягнути до відповідальності Азербайджан за війну в Нагірному Карабасі. Але в Москві це сприйняли як особисту образу через той самий ордер на арешт Путіна, що видав МКС. В МЗС росії навіть зажадали від Єревану офіційних пояснень.

Ймовірність того, що Вірменія ратифікує документ, дуже велика. Про це свідчить позиція Конституційного суду країни. Римський статут він розглядав ще у 2004 році. І тоді визнав, що документ суперечить конституції Вірменії. Але цього року з’ясувалось протилежне: Римський статут більше не протирічить основному закону країни, а, отже, парламент без проблем може його ратифікувати. І це означає, що зовсім скоро Путін, який перетворився на світового ізгоя, втратить можливість поїхати навіть до Вірменії, адже там його можуть заарештувати.

Чому росія втрачає Вірменію

Поразка в Нагорному Карабасі показала вірменам ціну підтримки з боку Москви

Вірменія залишалася сателітом Москви десятки років. В країні панували проросійські настрої, попри всі загарбницькі війни, що розв’язував Кремль. Але після чергової війни у Нагорному Карабасі відношення вірмен до росії почало мінятися.

У 2020 році Азербайджан розпочав, так звану, «другу карабаську війну», щоб повернути собі контроль над Нагорним Карабахом. Спочатку Єреван навіть не звернувся по допомогу до ОДКБ. Адже фактично війна йшла на території Азербайджану. Проте, наступного року, коли розпочалися суперечки навколо кордону, в ОДКБ відразу заявили, що не збираються втручатися у конфлікт.

Так само в організації вчинили й минулого року. Крім того, становище Вірменії у цій війні погіршили і російські миротворці, які згідно підписаної угоди, мали зупиняти просування азербайджанських військ і не допускати сутичок між сторонами. Втім, по факту, миротворчий контингент з росії просто стояв і спостерігав як азербайджанські військові займають так звані “спірні території Карабаху”

Результат — Вірменія де-факто програла війну Азербайджану. Після цього до вірмен почало доходити, чого варті гарантії безпеки від Москви. А заяви російського телебачення, досі популярного у Вірменії, лише посилили антиросійські настрої.

До чого все йде

Минулого року Пашинян зустрівся з держсекретарем США Ентоні Блінкеном

Після 2020 року збройний конфлікт між Вірменією й Азербайджаном спалахував декілька разів. І жодного разу Єреван не отримав військової допомоги від росії. Тож заява Пашиняна про «стратегічну помилку» у стосунках з Кремлем стала цілком логічним підсумком діяльності ОДКБ. А антиросійські настрої в країні продовжили зростати.

Показово, що у той самий час конфліктом між Вірменією та Азербайджаном почали активно цікавитися США. У 2022 році до Єревана завітала спікерка Палати представників Штатів Ненсі Пелосі. Вона засудила «смертоносні атаки» з боку Баку.

Дуже показовою була історія з білбордами, які згадують вірменські журналісти. Раніше дорогою до аеропорту висіли портрети Путіна та Пашиняна з фразою про вічне союзництво росії та Вірменії. За кілька годин перед візитом американки їх терміново замінили на плакати, присвячені вірмено-американській співпраці.

Ще одна показова подія — мітинг минулого року у центрі Єревана з вимогою виходу країни з ОДКБ, що, за великим рахунком, і сталося. Хоча мітинг був організований позапарламентськими партіями й партія Пашиняна не брала в ньому участь, збори виявилися масовими. А це – важливий сигнал і для керівництва країни.

Але найцікавіше почалося вже цього року, коли прем’єр-міністр Вірменії почав відкрито критикувати відносини з росією. Нещодавно він також заявив, що його країна не є союзником Москви у війни проти України.

«Про це ніколи не говорилося вголос, але я думаю, що це видно: у війні з Україною ми – не союзник Росії. І наше почуття від цієї війни, від цього конфлікту – занепокоєння, тому що це безпосередньо впливає на всі наші відносини», – заявив Пашинян в інтерв’ю вірменській редакції «Радіо Свобода».

Також видання з посиланням на власні джерела повідомляє, що Єреван вперше з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну відправив Києву гуманітарну допомогу.

Про зміну курсу Єревана  свідчать також спільні військові навчання з США, які сьогодні анонсувала пресслужба міністерства оборони Вірменії. Повідомляється, що навчання передбачають «виконання завдань зі стабілізації між сторонами, що конфліктують».

На цю новину Кремль відреагував миттєво. Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков повідомив, що спільні навчання США та Вірменії викликають у Кремлі «глибоку настороженість», що є дуже показовим.

Все це засвідчує дуже різкий геополітичний розворот Єревана від Москви, яка продовжує втрачати свій вплив на пострадянському просторі. Кремль вже не здатний впливати на події, що відбуваються на Південному Кавказі. Тож остаточний крах імперії лише набирає обертів.