Перший факт звільнення території України, окупованої росіянами з 2014 року. Чому це важливо

22 червня на інтерактивній мапі Deep State Map з’явилася інформація про втрату російськими військами позицій на схід від н. п. Красногорівка Донецької області. 24 червня цей факт підтвердив речник Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Валерій Шершень. Йдеться про територію, захоплену російськими окупантами ще в 2014 році. Чому даний факт звільнення важливий і що це означає для України? Читайте в матеріалі “Військового Кур’єра”.

Читати далі: Перший факт звільнення території України, окупованої росіянами з 2014 року. Чому це важливо

Новина, яка залишилася непоміченою

Варто звернути увагу, що офіційне підтвердження інформації, опублікованої Deep State Map, відбулося в день, коли інформаційний простір “забруднили” повідомлення про так званий “заколот вагнерівців” у російській федерації. Тому коментар речника Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку буквально потонув в інформаційному потоці.

Мапа окупованих росією та її терористичними утвореннями “днр” та “лнр” територій станом на 5 вересня 2014 року

Треба одразу окреслити – це перший випадок відновлення Збройними Силами України контролю над територією, що знаходилася в російській окупації з моменту укладення Мінського протоколу 5 вересня 2014 року.

Причому варто згадати, після 5 вересня 2014 року і 19 вересня 2014 року (меморандуму і додатку до Мінського протоколу) російські війська “посунули” лінію зіткнення на свою користь, окупувавши нові українські території. В тому числі й місто Дебальцеве.

Мапа окупованих росією та її терористичними утвореннями “днр” та “лнр” територій станом на 19 лютого 2015 року

Тобто, навіть не зважаючи на Мінський протокол (5 вересня 2014 року) та Комплекс заходів щодо виконання Мінського протоколу (відомий як Мінськ-2, 12 лютого 2015 року) російські війська та проросійські бойовики так званих “днр/лнр” все одно намагалися розширити зону окупації. Відповідно, саме питання визначення лінії зіткнення, “кордонів” між Україною та її окупованими територіями.

Руйнування одного з ключових російських міфів

Якщо подивитися на наявну мапу Deep State Map і порівняти її з тією, що була до звільнення позицій, то можна зробити висновок – цю територію не зовсім коректно вважати повноцінно визволеною. Однак, як завжди підкреслює команду даного проєкту, мапа не претендує на 100% точність. До того ж, не слід забувати про таке явище як “туман війни”. У випадку мапи Deep State Map – це території, позначені сірим кольором.

У будь-якому разі, перший з вересня 2014 року факт зміни лінії зіткнення на користь України зафіксовано навіть громадським проєктом. Не говорячи вже про згадану офіційну заява речника Об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку.

Безумовно, йдеться про невеликий клаптик землі – 0,51 км2 (трохи більше Ватикану). Це навіть не населений пункт, а просто ворожі позиції. Однак саме цей факт має стати першим цвяхом у домовину російського міфу про те, що ці території ніколи не були і не будуть українськими. І не говорячи про періодично виникаючий наратив “мирної ініціативи” “повернутися до кордонів станом на 24 лютого 2022 року”.

Звільнення такого незначного клаптику території довело спроможність Збройних Сил України не просто вибити російські війська з “неприступних позицій, які будувалися та укріплювалися роками”. Таким чином, всьому світу було продемонстровано здатність України повністю відновити суверенітет на всій без винятку своїй території в рамках міжнародно визнаних кордонів.

Однак варто розуміти, що це справа не одного дня, тижня чи навіть місяця. Слід зауважити, що так як відсутні будь-які фото чи відеоматеріали з “місця подій”, можна зробити простий висновок – бої тривають. Звідси й не було резонансу з боку ЗМІ. Проте з часом саме зі звільнення цього клаптику може початися історія визволення територій, з якими росія вимагала від України попрощатися ще з 2014 року.