Ілюстративне фото

Х 50 – що це за ракета і про що свідчить її розробка

13 квітня 2023 року представник Генштабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов повідомив, що росія збирається у червні розпочати виробництво ракети Х 50. Що це за зброя і яку загрозу несе вона для України?

Читати далі: Х 50 – що це за ракета і про що свідчить її розробка

Х (читається “Ха”) 50 – проєкт авіаційної оперативно-тактичної (субстратегічної) дозвукової крилатої ракети.

Розробка даної зброї МКБ “Радуга” розпочалася на початку 1990-х років. На той момент ракета іменувалася “Х-СД” (середньої дальності). В технічній документації проходить під назвою “изделие 715”. Через декілька років роботи були призупинені. Про відновлення розробки цієї ракети стало відомо у грудні 2017 році.

Схематичне зображення Х 50

Передбачається, що носіями даного озброєння мають стати надзвуковий стратегічний бомбардувальник-ракетоносець Ту-22М3, турбогвинтовий стратегічний бомбардувальник-ракетоносець Ту-95МС/МСМ та надзвуковий стратегічний бомбардувальник-ракетоносець Ту-160М/М2. Припускається, що перший літак здатен буде нести до 8 ракет Х 50 (2 – на зовнішній підвісці та 6 – у бомбовідсіку). Другий – до 14 ракет (8 – на зовнішній підвісці та 6 – у барабанному відсіку). Третій – до 12 одиниць у двох барабанних відсіках. Очевидним є задум рф виготовляти універсальну ракету під всі наявні в неї бомбардувальники.

Барабанний відсік Ту-160 з ракетами Х 55

Тактико-технічні характеристики ракети

Назва характеристикиЗначення
Довжина, м6
Стартова вага, кг:1600
Система наведенняінерційна навігаційна з корекцією по GPS/ГЛОНАСС, та електронно-оптична цифрова кореляційна
Тип боєголовки:БС-715П (“проникающая” – фугасно-кумулятивна, для знищення укріплень)

БС-715К (“кассетная” – осколочна, для ураження цілей по площі)

імовірно, спеціальна ядерна під Ту-160М/М2
Швидкість, км / годкрейсерська – 700
максимальна – 950
Дальність польоту, кмпонад 1500

За рахунок форми фюзеляжу ракета має малу радіолокаційну помітність, використовує маловисотний профіль польоту і оснащена системою самооборони, до якої входить станція активних електронних перешкод і хибні цілі.

Х 50 умовно можна називати зменшеною копією Х 101, оскільки в ній заплановане використання тієї ж системи наведення та очевидною є подібність форми при зменшених розмірах. Двигун в обох ракетах належить до одного виду – ТРДД. Щоправда, в Х 101 використовується його варіант ТРДД-50А, а в Х 50 запланований ТРДД-50Б. Останній є варіантом для морських крилатих ракет. Власне, використовується в 3М14К та 3М14Т, відомі як Калібр. Двигун виготовляється АТ “Омське моторобудівне конструкторське бюро” (OMKБ).

Схематичне порівняння ракет Х 50, Х 59МК2 та Х 101

Про які наміри рф може говорити розробка Х 50

Наразі невідомо, якими конкретними потужностями володіє рф для виробництва цієї “нової” ракети і чи справді готові її робочі перші зразки. Однак важливо зауважити, якщо вся її електроніка буде аналогічної до Х 101, російський ВПК матиме проблеми і з виробництвом Х 50. Це зумовлюється абсолютною залежністю від іноземних комплектуючих. Власне прагнення росіян виготовляти дану ракету зумовлюється не лише наміром універсалізувати засіб ураження, а й здешевити його. Порівняно із вже згаданою Х 101. Однак намір удешевлення є сумнівним, з огляду на збереження електроніки Х 101.

ЕОМ БАГЕТ-62-04 ракети Х 101 – імовірно, використовуватиметься і в Х 50

У будь-якому разі варто очікувати появи інформації про випробування ракети і постановку на озброєння зс рф. Проте не слід виключати, що полігоном для випробувань стане територія України. Враховуючи, що Х 50 є зменшеною копією Х 101, українська система ППО зможе її перехоплювати. Тому, імовірно, росія робитиме ставку на малу радіолокаційну помітність та пристрої постановки перешкод. Виходячи із намірів створити універсальну та дешеву ракету, можна припустити, що зс рф прагнуть отримати засіб нанесення постійних масових ударів по території України. Звідси висновок – російська федерація у сфері ракетних технологій може готуватися до затяжної війни.