На президента росії можуть виписати ще один ордер на арешт. Підстави для цього вже готують міжнародні юристи разом з українською владою, які збирають докази того, що ПУтін намагається використовує голод як засіб геноциду. Всі докази будуть передані до Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Того самого, що виписав перший ордер на арешт російського диктатора у березні цього року.
Справою займаються міжнародні правозахисники, які співпрацюють з Офісом генерального прокурора України. Вони збирають докази того, що росія за наказом Путіна навмисно створює ситуації, які призводять до голоду.
За даними видання The Guardian, яке спілкувалося з правниками, що займаються справою, мета полягає в тому, щоб задокументувати випадки, коли російські загарбники використовували голод саме як зброю. Це надасть Міжнродному Кримінальному Суду юридичні підстави для того, щоб висунути нову порцію звинувачень Путіну.
Так, за даними юридичної фірми Global Rights Compliance, яка збирає докази, голод як зброя використовувався росією, щонайменше, в три етапи. Вперше — під час вторгнення, коли українські міста були в облозі, а постачання продовольства блокувалося. Серед задокументованих інцидентів – вбивство у березні минулого року в Чернігові 20 мирних жителів, які стояли в черзі за продуктами. Слідчі також вивчають подібні факти під час облоги Маріуполя.
Друга фаза — це знищення запасів їжі та води, а також джерел енергії по всій Україні. Юристи стверджують, що ракетні удари росіян по енергетичній інфраструктурі в розпал зими були цілеспрямованими, а отже злочинними.
Третій етап стосується того, що відбувається зараз. Це знищення української портової інфраструктури, через що країна не може експортувати продовольчу продукцію до країн Африки, де люди через це голодують.
Більш токсичний за Кім Чен Ина
Вперше ордер на арешт Путіна МКС видав у березні цього року через підозру у причетності до викрадення українських дітей з окупованих територій. Тоді головний прокурор Гаазького трибуналу Карім Хан прокоментував цю подію наступними словами:
«Вперше в історії МКС судді вважають за потрібне видати ордер на арешт проти лідера чи високопосадовця країни-постійного члена Ради безпеки ООН, країн, які мають охороняти статут ООН».
Звинувачення не здавалися дуже серйозними, адже в Кремлі завжди виправдовували викрадення дітей тим, що, начебто, росія рятує їх від перебування у зоні бойових дій. Проте російський диктатор по-справжньому перелякався. І з того часу, перестав виїжджати за межі країни. Навіть до тих країн, які не ратифікували Римський статут та не мають зобов’язань перед Міжнародним кримінальним судом Путін також боїться їздити.
Так, у серпні цього року Путін не поїхав до Південно-Африканської Республіки на БРІКС — один з найбільш головних самітів для росії. І очільник Кремля дуже хотів поїхати особисто. Але тягар ордера вже висів на ньому. До того ж в ПАР діє Римський статут.
Проте не поїхав Путін і на саміт G20, який проходив в Індії — країні, де Римський статут не діє. Та, навіть, до Туреччини, яка теж не визнає рішень МКС та достатньо лояльна до Москви, їхати туди кремлівський диктатор не наважився. І це лише з одним ордером «в кишені».
Однак, зараз Путіну загрожує набагато серйозніше звинувачення — використання голоду як зброї. Тим більше в Україні — країні, яка у 1930-ті роки пережила голодомор, влаштований історичними попередниками путінського режиму – радянськими більшовиками.
До того ж, доказів у цій справі буде набагато більше, ніж з викраденням дітей. Тут вже не вийде сказати, що росія намагалася врятувати когось. Навпаки, її дії чітко свідчать про те, що Кремль навмисно намагався залишити українців без води, їжі, світла та тепла. І відповідальною людиною за ці злочини має стати саме Путін.
Другий ордер, але не останній?
Але не треба забувати, що звинувачення у викраденні дітей та голодоморі українців — далеко не єдині, які можуть чекати на Путіна. Про нові ордери для російського президента говорили ще в серпні. Тоді йшлося про його причетність до злочинів групи «Вагнер» – так званої “приватної військової компанії”, яка виявилася зовсім не приватною. Її повністю фінансувала російська влада на чолі з Путіним. Який сам у цьому публічно зізнався.
Путін визнав, що Москва з травня 2022 року по травень 2023 року «повністю фінансувала» найманців, витративши на них близько мільярда доларів з бюджету.
Власне, із заявою Путіна і пов’язані нові потенційні звинувачення. Відомо також, що Путін особисто підписував укази про помилування ув’язнених, яких набирали з колоній та у складі «Вагнера» відправляли на війну в Україну. Також, він вручав «вагнерівцям» державні нагороди.
Найманці «Вагнера» є під санкціями США та інших країн з 2017 року, але заперечуючи контроль над «Вагнером», росія уникала юридичної відповідальності за дії бойовиків. Проте, нещодавнє зізнання Путіна можуть зрушити з місця процес встановлення зв’язку «Вагнера» з російською державою.
Тож, найближчим часом президент росії може отримати одразу декілька нових ордерів на арешт за звинуваченнями у воєнних злочинах, голодоморі та викраденні дітей, що зробить Путіна навіть токсичнішим за північнокорейського диктатора Кім Чен Ина. А це фактично доб’є російську зовнішню політику. І часи, коли Путін ще міг зустрічатися з Реджепом Ердоганом чи Сі Цзіньпіном, залишаться далеко позаду.