Чи отримають військові відновлену депутатами доплату у 30 тисяч?

Вчорашнє рішення Верховної Ради стало мало не сенсацією: народні депутати вирішили повернути доплату у тридцять тисяч гривень військовим, які не перебувають у зоні бойових дій. Навіть журналісти до останнього сумнівалися чи варто повідомляти про це новину, можливо, це – фейк? Втім, новина виявилася справжньою, але чи отримають ці гроші військові – велике питання.

Закон є, грошей нема

Проблема полягає у тому, що рішення про повернення військовим «тридцятки» приймалося депутатами без підготовки, нашвидкуруч. Правку про відновлення виплат 30 тисяч було внесено не у закон про бюджет, а у законопроект, який навіть не стосувався зарплат військових. Ухвалений законопроект 8312, яким і відновлюється «тридцятка», взагалі-то присвячений відчуженню майна під час воєнного стану. Втім, декому з депутатів вдалося у нього внести правку про повернення виплат у 30 тисяч для військових, які не знаходяться на передовій. І цю правку Верховна Рада підтримала.

Опозиція тріумфувала. Президентська фракція виглядала розгубленою. Адже за словами представника президента у парламенті, народного депутата Веніславського, владі доведеться тепер десь шукати додаткових 10-15 мільярдів гривень щомісяця. Навіть заплановане скорочення зарплат для членів наглядових рад державних підприємств мало врятує ситуацію. Як підрахував народний депутат Железняк, встановлення стелі зарплат для державних менеджерів у 10 «мінімалок» дасть економію у 3 мільярди гривень на рік. А це – лише 2% від суми, яку потрібно буде знайти для повернення «тридцятки».

Слово за Президентом

Інша складність полягає в тому, що депутати, поспіхом приймаючи цю правку, ухвалили повернення доплати у 30 тисяч не лише військовим у тилу, а ще й рятувальникам ДСНС та поліцейським. І якщо 6 тисяч рятувальників не так критично збільшують підсумкову цифру, то 119 тисяч поліцейських, які отримуватимуть таку доплату – це понад три з половиною мільярди гривень на місяць, які уряду доведеться десь брати у разі підписання закону Президентом. При тому, що у соціальних мережах шириться питання: чи взагалі заслуговують поліцейські на таку доплату, на відміну від військових та рятувальників?

Ще одне питання – що тепер буде з грошовим забезпеченням військових, яке підвищили після скасування доплати у 30 тисяч? Нагадаємо, «Військовий Кур’єр» докладно писав про це. Його зменшать, у разі повернення «тридцятки»? А якщо гроші на доплату у 30 тисяч влада таки знайде, то коли її почнуть нараховувати? Одразу після підписання закону Президентом чи після внесення змін до бюджету, за які теж треба голосувати окремо?

Ці питання «Військовий Кур’єр» поставив народному депутату, голові Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександру Завітневичу. Втім, пан Завітневич прочитавши наші питання, вирішив на них не відповідати. Його колега по фракції «Слуга народу» – народна депутатка Євгенія Кравчук була більш люб’язною і коротко відповіла, що вона коментуватиме цю тему лише у разі знаходження коштів і підписання законопроекту.

То ж тепер слово за спікером Верховної Ради Стефанчуком, а потім за Президентом Зеленським – ухвалений вчора депутатами законопроект мають підписати вони. Якщо глава держави таки поставить підпис під цим законопроектом, можна вважати, що влада знайшла кошти на повернення доплати.