Україні важко експортувати зерно в Африку в умовах запеклої війни

Боротьба за експорт зерна в Африку: втрати та виклики для компанії “Нібулон”

Україна змушена боротися за експорт зерна в Африку на тлі безжальної війни. Бездіяльні баржі  компанії “Нібулон” є втіленням втрат і марнотратства понад два роки війни, яка виснажує економіку України. Пристань і баржі були розумним інвестиційним проектом до початку війни. “Нібулон” вклав понад 700 мільйонів доларів у пристань і ще 60 мільйонів доларів у баржі, побудовані в Миколаєві. Ідея полягала у тому, щоб перевозити зерно по річці до Чорного моря. Єдине, що заважає, це те, що ця річкова маршрут зараз проходить через зону бойових дій.

“Ми не можемо перевозити будь-який вантаж по цій річці; вони будуть стріляти в нас”, – каже Михайло Різак, юрист за освітою та заступник генерального директора відділу уряду та правових питань “Нібулона”. “Навіть якщо війна завершиться завтра, ми, мабуть, зможемо перевезти лише близько мільйона тонн з цієї пристані. Нам знадобиться 10 років, щоб повністю запустити річковий маршрут”.

Балансовий звіт “Нібулона” розповідає про все. З початку війни, з лютого 2022 року, компанія зазнала збитків у розмірі 416 мільйонів доларів, а фірма працює лише на 32% своєї потужності. Колишній “Нібулон” займався 30% українського зерна, але зараз багато зернових сховищ залишаються порожніми, як металеві катедральні дзвіниці. Компанія також була найбільшим постачальником Світової програми продовольства та постачала 17 мільйонів тонн пшениці в Африку з 2009 року. Зараз вона відправляє 75% свого зерна по залізниці, а решта – в 100 вантажівок. Мінімум 662 з 4 000 працівників знаходяться в армії, а 20 загинули. Більше 25 000 гектарів землі компанії було заміновано; Україна зараз належить до найбільш замінованих країн у світі. Компанії знадобиться мільйони доларів для оплати зняття мін.

Бойові дії також позбавили “Нібулона” його керівного духу. Засновник Олексій Опанасович, який очолював експортер зерна з 1991 року, вирішив залишитися в Миколаєві зі своїми працівниками, коли почалася російська інвазія. Вночі 31 липня 2022 року, за словами компанії, російська ракета вдарила по домі Опанасовича в центрі Миколаєва, вбивши його та його дружину Раїсу Михайлівну. Компанія заявляє, що буде інвестувати навіть у складних часах.

На іншому кінці ланцюжка зернового виробництва мільйони фермерів по всій Україні намагаються працювати в умовах війни. Найбільшою природною перевагою України в сільському господарстві є її дуже родюча чорна ґрунтова земля. У сільськогосподарських районах на півдні країни чорноземні поля зникають у горизонті. Земля настільки багата, що під час Другої світової війни нацисти-окупанти України використовували поїзди для перевезення землі на північ, щоб підвищити врожайність зернових полів “батьківщини”. Історики у Києві кажуть, що у відповідь на це аграрно-економічне насильство радянські солдати напали на ботанічний сад, коли взяли Дрезден у 1945 році, і вкрали азалії, які досі вирощуються комерційно в Україні.

Вирощування зернових не так легко розвивається після російської інвазії. Віддалена сільська містечко Мирне, на півдні Одеської області, є типовим прикладом багатьох, які постраждали від економічних труднощів, що виникли внаслідок бойових дій. Тут російські ракети вдарили по оброблюваній землі, поранивши одного сільського робітника та знищивши врожай. Бракує також робочої сили. Багато працівників з Мирного відправилися на фронт – близько 185 з 2657 жителів, за словами мера Володимира Осадчого. Він каже, що російські ракети пошкодили 38 будинків у Мирному, а велика кількість біженців, які проходять через місто, створила нестачу їжі. Володимир Фхбіцкій займається фермерством у Мирному понад 30 років, і його зморшкувате обличчя свідчить про те, як важко йому доводиться.

“За всі роки, останні два були найважчими”, – каже він. Фхбіцкій бореться, щоб заробити на життя, вирощуючи овочі, зерно, пшеницю, ячмінь та соняшник для отримання олії на 200 гектарах. Він каже, що важко оплачувати свої витрати в