Більше не «бхай-бхай»: як Індія рве відносини з Росією

Від росії почала відвертатися Індія. Це одна з ключових країн, на яку Кремль робив ставку у протистоянні із Заходом після початку війни проти України. Про те, що в Нью-Делі не вбачають у Москві стратегічного партнера, свідчать нещодавні висловлювання індійського керівництва. Днями далекі від дипломатичних заяви пролунали з вуст головнокомандувача збройних сил Індії генерал-лейтенанта Аніла Чаухана. На його думку, найближчим часом росія поступово втратить свій геополітичний вплив та поступиться місцем Китаю.

Чаухан зазначив, що про слабкість росії говорить цьогорічна історія з групою «Вагнера». Індійський генерал впевнений: у Кремля не вистачило «м’язів», щоб не допустити повстання. Ба більше, на думку індійського головнокомандувача, ці події красномовно свідчать про те, що росію входить в стадію занепаду.

Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну індійське керівництво вперше дозволило собі таку відверту критику на адресу Кремля. До цього Нью-Делі неодноразово давав зрозуміти, що не є прихильником війни росії проти України. Близько року тому прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді розкритикував Володимира Путіна за розв’язування збройної агресії проти України. Але, загалом індійська влада донедавна намагалася дотримуватися дипломатичного нейтралітету.

Однак, все свідчить про те, що ситуація починає докорінно змінюватися. Адже індійське військове-політичне керівництво, мабуть, вперше дозволяє собі давати відверто негативні оцінки Москві. Причин різкої зміни курсу та риторики може бути декілька.

Конкуренція з Китаєм

Індія та Китай — головні конкуренти в регіоні

Мабуть, головною причиною, невдоволення Індії російською владою є той факт, що Москва почала відкрито дрейфувати у бік Китаю, останнім часом фактично перетворившись на васала Піднебесної. І цей факт відверто дратує Нью-Делі, адже Китай та Індія все більш агресивно конкурують за звання лідера в регіоні.

Про напружені стосунки між Індією та Китаєм свідчить саміт G20, що у вересні пройшов в Нью-Делі. Керманич Піднебесною Сі Цзіньпін проігнорував захід. Що не дивно, адже одною з головних тем саміту стала болюча для Пекіна тема. На форумі G20 Нью-Делі оголосив план будівництва нового транспортного коридора з Індії до Європи через країни Аравійського півострова. Долучили до проєкту й США у якості «силового» партнера.

Новий торговельний супер-коридор конкуруватиме з китайським проєктом «Один пояс — один шлях», та оминатиме, як територію Китаю, так і росії, що наочно демонструє ставлення Нью-Делі до Москви.

«Безплатна» російська нафта

Індія отримує російську нафту безкоштовно

Не менш показова історія й з поставками російською нафти на індійські нафтові заводи. На початку війни Кремлю вдалося домовитися про значне збільшення продажів нафти до Індії. Російські компанії навіть рапортували про рекордні поставки нафти індійським партнерам. Але виявилося, що росіяни фактично не отримують грошей за свій товар.

Річ у тому, що Індія поставила умову: купуватиме російської нафти багато, але буде розраховуватися рупіями. Росіяни швидко погодились, забувши, що індійський Центробанк забороняє вивозити національну валюту за межі країни. Тож, російські компанії близько року отримують за своє паливо рупії, які витратити можна лише в Індії. Їх навіть не можна вивести з країни й конвертувати у долари чи євро. Оскільки, це теж заборонено Центробанком Індії з метою перешкоджанню витоку капіталів з країни.

Таким чином, начебто торговельний «прорив» на індійському напрямку обернувся для росіян катастрофою. Станом на сьогодні, в Індії російські нафтові компанії накопичили рупії на суму еквівалентну 39 мільярдам доларів. З якими невідомо що тепер робити, адже в Індії, на відміну від того ж Китаю, навіть немає ліквідних товарів, який можна було б купити на ці гроші.

Останні новини свідчать про те, що проблему з оплатою нафти Кремлю вирішити так і не вдалося. Днями агенція Reuters з посиланням на обізнані джерела повідомила, що російська «Роснєфть» продовжує постачати нафту державним індійським нафтопереробним заводам, але альтернативні способи розрахунків досі не знайдені. І, схоже, Індія не поспішає їх шукати.

Індія відмовляється від російської зброї

Індія закуповує американські авіадвигуни

Зіпсувалися відносини росії та Індії й у військовій сфері. Якщо раніше армія Індії була одним з найбільших замовників російської зброї, то тепер індуси вирішили робити вибір на користь західних зразків.

Американські ЗМІ повідомляють, що Нью-Делі уклав багатомільярдні контракти на закупівлю озброєнь в США після того, як росія почала регулярно зривати виконання своїх зобов’язань. Москва зірвала поставки запасних частин для реактивних винищувачів Су-30 та МіГ-29, систем ППО С-400, куплених Індією майже за 5,5 млрд доларів у 2018 році. Під питанням поставка двох атомних підводних човнів.

До того ж Індія активно розвиває вітчизняний військово-промисловий комплекс, про що свідчать умови останніх контрактів. Вони включають пункт про спільне виробництво або передачу технологій.

Підтверджує це й міністр оборони Індії Раджнат Сінгх. Нещодавно він заявив, що країна буде скорочувати залежність від російської зброї саме за рахунок внутрішнього виробництва. Індія вже замовила у США двигуни для винищувачів, які згодом випускатимуться на індійських підприємствах. А це означає, що індійський ринок військової авіації росія вже втратила.

Індія та Хамас

Влада росії відверто зустрічається з керівництвом Хамас

Ще одне важливе питання для Індії — це Хамас. Після того, як ісламські бойовики напали на Ізраїль, російська риторика змусила багатьох в  Індії заговорити про те, що Кремль став на бік тероризму. Для індусів це болюча тема, адже країна постійно стикається з ісламістськими терористами у тих своїх штатах, які межують з Пакистаном.

Багато експертів в Індії звинувачують Москву у тому, що вона готова йти на компроміси з ісламським тероризмом, про що свідчить відсутність жодного засудження Кремлем дій Хамасу у Ізраїлі. Тож не дивно, що в Нью-Делі не бачать Москву на геополітичній мапі майбутнього. Влада Індії вже почала розглядати росію виключно як сателіта Китаю.