Весь вчорашній день Українські мережі вирували від все нових інсайдів застосування ракет ATACAMS по аеродрому окупантів. Насамкінець, ввечері, використання цієї системи підтвердили на найвищому рівні – особисто президент Володимир Зеленський.
Як приймалося це складне рішення і чому його так довго не хотіли оголошувати? Читайте у нашому перекладі матеріалу Politico “Що стояло за рішенням Байдена таємно відправити американські ракети більшої дальності в Україну”.
Була середина липня, і радник з національної безпеки Джейк Салліван хвилювався. Українські сили намагалися прорвати російську лінію фронту, часу, щоб відвоювати значну територію перед поновленням російського наступу восени, залишалося все менше.
Салліван віддав розпорядження своїй команді пошукати варіанти якоїсь нової зброї, яку США могли б надіслати до Києва, і яка могла б допомогти українським силам вразити вразливі цілі глибоко всередині російських оборонних ліній.
Працюючи разом, Пентагон, Державний департамент і співробітники Ради національної безпеки придумали ідею. Наявні запаси армійської тактичної ракетної системи великої дальності були дефіцитом і для ЗС США, але Америка могла б відправити версію середньої дальності з боєголовками, що містять сотні касетних бомб, які могли б вразити цілі на відстані 100 миль.
За словами двох американських чиновників, знайомих з цим, рішення адміністрації направити протипіхотну/протиматеріальну систему, або APAM, старішу версію ATACMS, яку Україна давно прагнула, тримали в таємниці кілька тижнів після останньої заяви Байдена з цієї теми. Про це повідомляють два джерела, ознайомлені з ситуацією.
Їхня доставка та використання знаменує серйозну підтримку боротьби України з боку нашої адміністрації, надаючи силам Києва нові спроможності завдавати ударів по російських цілях далеко за лінією фронту. Саме це і сталося вранці у вівторок, коли українські ЗМІ повідомили, що Київ знищив дев’ять російських гелікоптерів у східних містах Бердянську та Луганську.
Американські офіційні особи замовчували спочатку своє рішення по ATACMS, а потім і їх фактичну відправку на поле бою, щоб зберегти елемент несподіванки. Вашингтон і Київ були стурбовані тим, що оголошення про передачу змусить Росію перемістити склади обладнання та боєприпасів подалі за лінію фронту та поза зону дії ракет.
Шлях до отримання цієї зброї був довгим, хоча ATACMS був у списку бажань Києва з початку війни. Подальша частина матеріалу базується на інформації, наданій двома офіційними особами США, які погодилися анонімно розповісти про внутрішню кухню процесу.
Рішенню Байдена надіслати ракети в Україну передували місяці дебатів між його головними помічниками з питань національної безпеки. У липні Салліван махнув рукою, і, наполягаючи на відправці зброї, заявив в Аспені, що адміністрація готова піти на ризик, щоб підтримати оборону України.
У Пентагоні міністр оборони Ллойд Остін і тодішній голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі довго чинили опір відправці ATACMS. Як тоді писав POLITICO, вони стверджували, що у США і так обмежена кількість зброї. Вони хотіли переконатися, що у Міноборони достатньо великий запас на випадок непередбачених ситуацій, які можуть виникнути будь-де у світі.
Команда Ради нацбезпеки США хотіла знайти розумний компроміс між потребами України на полі бою і проблемами боєготовності армії. Вони знали, що російські сили, хоч і значні, були погано оснащені й організовані, а скупчення бронетехніки за лінією фронту були вразливими.
У липні адміністрація Байдена вже почала надсилати в Україну касетні артилерійські снаряди калібру 155 мм, які використовувалися вздовж лінії фронту, щоб вражати підготовлені позиції Росії. Касетні боєприпаси вибухають у повітрі над ціллю, розкидаючи бомби по широкій території, щоб збільшити радіус ураження зброї. Вони заборонені більш ніж у 100 країнах, оскільки боєприпаси, що не розірвалися, можуть калічити або вбивати мирних жителів.
Варіант ATACMS APAM був логічною зброєю для відправлення в Україну, оскільки він не входив до жодних військових планів Пентагону, і українці можуть використовувати їх для більш ефективного знищення відкритих сховищ боєприпасів за російськими лініями фронту разом із російськими сховищами техніки.
Враховуючи величезну концентрацію російських військ поряд із їхніми складами бронетехніки та боєприпасів, які ще й знаходяться відносно близько до лінії фронту, можна очікувати, що нова зброя сильно вдарить по російській матеріально-технічній базі та центрам управління.
Команда представила пропозицію Саллівану в записці від 23 серпня. 28 серпня Салліван вирішив включити цю пропозицію до порядку денного майбутньої зустрічі вищих посадових осіб національної безпеки з адміністрації Байдена – так званого Засідання комітету керівників.
На засіданні 30 серпня комітет одноголосно схвалив відправку зброї. Остін, Міллі та держсекретар Ентоні Блінкен, які давно підтримували відправку ATACMS, підтримали цю пропозицію.
Байден заявив президенту України Володимиру Зеленському під час зустрічі в Білому домі 21 вересня: Україна отримає версію ATACMS, хоча і не далекобійний варіант, якого Київ так довго просив.
Офіційні особи США таємно схвалили відправку APAM у рамках пакету допомоги, оголошеного 21 вересня, сховавши їх під графою «касетні боєприпаси», повідомили чиновники. Щоб запобігти витоку інформації, адміністрація провела секретний брифінг для кількох членів Конгресу.
Рішення відправити зброю було прийняте саме зараз, оскільки в адміністрації виросла стурбованість через нарощування Росією сил і засобів для осіннього наступу, який може стати найбільшим російським наступом за останні місяці.
Минулого тижня російські війська здійснили серію переважно невдалих атак на українські позиції в Авдіївці на сході Донецької області, але були відбиті з великими втратами. Росіяни вдалися до відносно грубої тактики своїх перших штурмів у лютому 2022 року, кинувши легкі підрозділи на українські позиції, ці атаки були відбиті українськими захисниками.
Найближчого тижня очікується більше спроб наступати уздовж сотень миль української лінії фронту, що робить критично важливим наявність ATACMS більшого радіусу дії, щоб вражати аеродроми та склади боєприпасів, тим самим перерізавши логістику Росії.
Хоча представники адміністрації Байдена не вважають, що Україна зможе досягти своєї мети та перерізати російський сухопутний міст до Криму до настання зими та зупинити контрнаступ, вони сподіваються, що надання APAM може допомогти пом’якшити будь-яку перевагу Росії та виграти для Києва деякий час, щоб відвоювати додаткові території.
Офіційні особи США все ще вимагають від України утриматися від використання американської зброї для ударів усередині Росії, але немає жодних обмежень на використання обладнання для ураження цілей в Україні та на окупованому Кримському півострові. Київ також погодився відстежувати, де саме ЗСУ використовують касетні боєприпаси, щоб пізніше провести заходи з очищення цих територій від суббоєприпасів касетних бомб.
Слідкуйте за “Військовим кур’єром” у Facebook, Telegram та YouTube.