З 1 січня 2022 року в Україні введено у дію Закон “Про основи національного спротиву”. Він врегульовує питання розбудови територіальної оборони, організації руху опору та проведення відповідної підготовки громадян, що разом надають обороні України всеохоплюючого і всенародного характеру.
Про ідею національного спротиву, мету і першочергові завдання із розбудови територіальної оборони країни розповів бригадний генерал Юрій Галушкін, командувач Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
«Війна з Росією триває вже восьмий рік. Люди реагують на події з війни, лише коли загинув або поранений воїн, цивільна людина або показують знищені під час обстрілу будинки. На жаль, ми навчилися з цим жити. Вчергове Путін стягнув до кордонів України війська, демонструючи готовність до відкритого вторгнення. Від такого тиску легко впасти в паніку, але Збройні Сили готові дати відсіч агресору». З таким меседжем звернувся до українців бригадний генерал Юрій Галушкін.
За словами командувача, за умов триваючої війни, готовність і вміння кожного українця чинити опір є важливим чинником стримування російської агресії.
«Озброєна, навчена і готова до протидії нація здатна вбити будь-яке бажання у ворожого солдата захопити та втримувати територію, населення якої чинитиме спротив. Простими словами кажучи, навіть одна думка про збиті вертольоти з десантом або спалені колони техніки, що перетнули кордон, множить на нуль бойовий дух російського солдата. А це дорогого коштує», – зазначив бригадний генерал Юрій Галушкін.
Набуття чинності Закону «Про основи національного спротиву» дозволяє створити потужну, справді здатну на зазначене систему ТрО. Це нова інституція, до якої залучено місцеву владу, інші сили безпеки і оборони, громадські організації. Але насамперед — це окремий рід сил Збройних Сил України.
«Закон — це результат роботи всіх державних структур, експертних груп громадських організацій і просто небайдужих громадян. Взято за основу найкращі елементи та прийоми моделей ТрО провідних країн. На жаль, немає у світі нічого ідеального, немає і в нас «червоної кнопки» з написом «ПЕРЕМОГА», тому попереду велика, спільна робота із розбудови територіальної оборони країни. Ключова роль в організації і виконанні завдань належить Силам ТрО. На мені, як командувачу, та на моїх підлеглих лежить величезна відповідальність. Впевнений — тільки разом ми переможемо. Захищаючи свої родини і домівку — захистимо і всю Україну!», – наголосив бригадний генерал Юрій Галушкін.
Як зазначив командувач, формування Сил ТрО ЗСУ вже триває повним ходом. Він також додав, що найближчим часом буде завершено формування та комплектування чотирьох Регіональних управлінь та 25 бригад Сил ТрО ЗС України. Бригади будуть дислоковані в кожному обласному центрі України та місті Києві, до їх складу входитимуть від чотирьох до десяти окремих батальйонів, що розміщені в кожному районі згідно із адміністративним розподілом території України.
«Бригади та батальйони у штаті мирного часу налічуватимуть 10 тисяч військовослужбовців. Це організаційні ядра, які здатні розгорнути й забезпечити зброєю та МТЗ підрозділи до штату воєнного часу. Отже, на хребет Сил ТрО за короткий проміжок часу зможуть нарости м’язи в декілька сотень тисяч резервістів», – повідомив бригадний генерал Юрій Галушкін.
Як записатися до резерву ТрО? Які потрібно документи? Як пройти медичну комісію? Як буде оформлятися контракт резервіста?
Це нагальні запитання, які будуть додатково роз’яснені. Утім, уже нині керівництво Міністерства оборони та Збройних Сил України наполегливо працює над спрощенням цих процедур, бо, на жаль, медогляд доведеться проходити так чи інакше, а це три-чотири дні вільного часу.
Наразі всім охочим необхідно звертатися до районних та обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання, де їм кваліфіковано нададуть роз’яснення та допоможуть оформити документи. У подальшому цей процес будуть супроводжувати командири батальйонів та бригад.
Командувач Сил територіальної оборони ЗСУ бригадний генерал Юрій Галушкін:
«Найближча мета — сформувати резерв ТрО на посади за штатом воєнного часу, у подальшому — мати бригади та батальйони, здатні швидко укомплектуватись своїми резервістами, привести себе в бойову готовність та приступити до виконання завдань. Організовувати підготовку резервістів будуть батальйони та бригади Сил ТрО із залученням ресурсів місцевих адміністрацій на полігонах ЗСУ та на виділених ділянках місцевості в районі чи області.
Наша мета — підготувати якомога більше громадян, адже масова готовність суспільства до збройної відсічі — це те, що може не пустити війну в нашу домівку. Нас не злякали у 2014 році, тож чому ми маємо лякатись тепер? Я, бригадний генерал Юрій Галушкін, командувач, в одному з Вами строю».