Міністерство оборони України – один із найскандальніших органів центральної влади в Україні. Це, на жаль, вже всім відомий факт. І окремий блок цієї скандальності стосується ключових призначень. Наприклад, три місяці тому, 16 серпня на посаду заступника міністра оборони був поставлений такий собі Олександр Носов. Але надовго, чомусь, не затримався. Пройшло лише три місяці “напруженої роботи” і Носов раптово пише заяву на звільнення. Причина – “погіршення стану здоров’я”. Що ж насправді?
За три місяці роботи, відверто, складно оцінити якість виконаних завдань. Особливо коли йде мова про посаду, очільник якої відповідає за оборонні закупівлі. Сам Носов серед досягнень рідного Міністерства, за часів його праці, вказує “налагодження процесу оборонних закупівель”, “розвинення партнерства з низкою міжнародних країн”, “налагодження повного взаєморозуміння між Міноборони та Генштабом ЗСУ, Мінстратегпромом й ДК “Укроборонпром”. Насправді це все дуже абстрактні “успіхи”, а в сенсі “налагодження взаєморозуміння” – взагалі відверта брехня, бо міністр Таран за час свого перебування на посаді зміг посваритися буквально з усіма перерахованими структурами. Взагалі виглядає як: щось зробили, а що саме знає лише відомство. Якщо не рахувати кількох локальних скандалів у соцмережах, які Носов ініціював своїми заявами щодо політики оборонних закупівель, і ці заяви далеко виходили за рамки його повноважень.
Але повернімось до початку. Хто взагалі такий Олександр Носов і як потрапив у Міністерство?
Протягом п’ятнадцяти років, від 1992 до 2007 Носов служив в українській армії на командних і штабних посадах. Місцем служби були розвідувальні підрозділи 13-го армійського корпусу та Генеральний штаб Збройних Сил України (де він вірогідно і познайомився з майбутнім міністром). Він також працював за кордоном в країнах Європи, Африки та Близького Сходу.
Від 2007 року до 2011 року Носов займав високі посади в Службі зовнішньої розвідки. Але у 2011 році Носов кардинально змінює своє направлення та майже десять років очолює виробничі машинобудівні підприємства. У 2020 році керував ТОВ «ДніпроСпецтех», був бенефіціаром цього підприємства. Там же працює дружина Носова, а також працювала і дочка. Такий собі сімейний бізнес.
Цікавим фактом є, що ТОВ «ДніпроСпецтех», фігурує в п’яти виконавчих провадженнях щодо стягнення коштів на користь держави.
Серед цікавих фактів про Носова є також і те, що пан Олександр має статус “учасника бойових дій”. Щоправда, отримав він його під час миротворчих місій, а не в АТО-ООС. При цьому, Носов досить часто говорить про свій патріотизм та підтримує українських військових. За його словами, він навіть власним коштом спільно зі своїми співробітниками відновив у польових умовах близько сорока одиниць БТРів та БРДМів. Підтвердження цьому ми так нажаль і не знайшли.
До того як стати заступником міністра Носов був також і радником заступника міністра оборони. Але після скандалу міністерства із журналістом Юрієм Бутусовим, заявив, що він на боці журналіста. Суть скандалу була в тому, що в грудні 2020 року Бутусову запропонували зайняти одну із міністерських позицій, журналіст погодився. Щоправда, вже за кілька днів у відомстві “дали задню” та заявили, що вакансій, які відповідали б рівню амбіцій Бутусова – немає. Носов тоді підтримав журналіста та готовий був відмовитися від посади радника, а ще зазначив, що розчарований діями міністра оборони Андрія Тарана в цій ситуації. В соціальній мережі Носов тоді писав:
“Юрію Бутусов, я очікував, що так буде, але не думав, що так вчинять з дуже відомим журналістом, у якого медіавплив величезний. Так чинять з багатьма, але ми не можемо протиставити їм ресурс інформації. Незважаючи на те, що я радник заступника міністра, я повністю на вашому боці, бо дебілів треба відправляти в забуття. Якщо цим коментом мене звільнять від ролі радника, я вважатиму це за честь. Діями Тарана в цьому питанні з Вами повністю розчарований. Вважав, що він має великий дипломатичний досвід, а виявилося, він – просто хлопчисько”
Але вже за півроку, схоже, розчарування пройшло. Указом Президента Олександра Носова призначають членом наглядової ради “Укроборонпрому”, а влітку 2021 року Носов подає декларацію на кандидата на посаду заступника міністра оборони.
Декларація у Носова як для полковника в запасі насправді дуже цікава. Наприклад, він заявив про дохід в сумі майже 13 мільйонів гривень за 2020 рік.
8,5 мільйонів — позика від ТОВ «ДніпроСпецтех»;
3,08 мільйонів — спадок, отриманий від батька Григорія Носова;
634 тисячі — дивіденди від ТОВ «ДніпроСпецтех»;
241 тисяча — дохід від здачі в оренду нерухомості іноземній громадянці Агнешки Мордарской;
175 тисяч — зарплата Носова від ТОВ «ДніпроСпецтех»;
165 тисяч — зарплата дружини Носова, Наталії від ТОВ «ДніпроСпецтех»;
149 тисяч — військова пенсія Носова від відділу №17.
Найцікавіше, що величезну суму – 8,5 мільйонів гривень Носов позичив, увага, своїй дочці Анастасії Зайонц, яка є новим власником сімейної компанії Олександра ТОВ «ДніпроСпецтех».
Ця компанія зареєстрована у 2013 році в Києві та за інформацією, яка написана на їх сайті, займається “виробництвом машин й устаткованням для добувної промисловості та будівництва, а також виробництвом вузлів, деталей та іншим приладдям для автотранспортних засобів”.
Перші п’ять років компанією керував Олександр Носов, але потім в період з 2018 по 2020 роки просто був її бенефіціарним власником. Керівником тоді став Фещенко Сергій, а власником – донька майбутнього замміністра Анастасія Зайонц. Тобто, виходить, що Носов позичив вісім з половиною мільйонів у компанії, якою раніше керував, а потім просто передав їх своїй дочці, яка є власником тієї ж компанії? Дійсно, дивно. Якщо не брати до уваги той факт, що такий “хід конем” дозволив уникнути сплати податків для всієї родини.
Є ще один момент. ТОВ «ДніпроСпецтех» була зареєстрована за адресою в Рівному, але лише через місяць після отримання посади в Міністерстві оборони, підприємство раптово змінює Рівненську прописку на Київську.
Сім’ю Олександра Носова загалом важко назвати середньостатистичною сім’єю. Носови володіють дійсно вражаючою кількістю нерухомості. І не тільки в Україні.
- квартирою в Києві площею в 80 квадратних метрів за 1,6 мільйона гривень, яку придбав Олександр у липні 2019 року;
- квартирою в Польщі на 72 квадратних метрів за 3,640 мільйона гривень. Її придбала дружина Носова разом з іноземним громадянином в серпні 2017 року;
- квартирою в Польщі на 46 квадратних метрів за 900 тисяч гривень. Це житло вже Носов придбав на своє ім’я у 2014 році;
- житловим будинком в Рівному на 253 квадратних метри. за 4,65 мільйона гривень;
- дачею на Рівненщині в селі Три Копці площею в 76 квадратних метрів за 24 тисячі гривень;
- гаражем в Києві на 18 квадратних метрів за 14 тисяч гривень;
- земельною ділянкою в селі Обарів на Рівненщині на 1,495 гектара за 75 тисяч гривень;
- земельною ділянкою в селі Обарів на Рівненщині на 0,498 гектара без вказаної вартості;
- земельною ділянкою в селі Обарів на Рівненщині на 0,444 гектара без вказаної вартості;
- земельною ділянкою в селі Три Копці на Рівненщині на 0,6 гектара без вказаної вартості.
Як бачимо, багато нерухомості було придбано після початку війни з Росією.
Окрім нерухомості, Носови мають і заощадження. Зберігають вони їх виключно на рахунках, при цьому, не тільки українських банків: 736,5 тисяч гривень у Кредобанку та 149,33 тисячі доларів у Bank Millennium S.A., що в Польщі.
Попри велику кількість нерухомості, Носови, схоже, не дуже переймаються машинами. Адже, якщо у пана Олександра кросовер преміум-класу Acura MDX 2015 року випуску за 1,78 мільйона, то от у дружини більш ніж бюджетний автомобіль Daewoo Lanos 2007 року випуску. Куплений в липні 2019 роки за 50 тисяч гривень.
Серед інших доходів у 2020 році Носов, ми вже писали вище, отримав спадок від батька понад 3 мільйони гривень. Немаленька сума. Особливо виходячи з того що Григорій Носов працював в РІвненській обласній державній адміністрації та навіть був членом ОВК від “Народної партії”.
Щоправда, це все одно не пояснює походження суми у понад 3 мільйони. Не думаємо, що з пенсії можна було б назбирати. До речі, в Рівненській ОДА працював не лише Григорій Носов. Там помічником депутата працює також і сестра Олександра Носова. Невже, ще один сімейний бізнес?
Ми щиро сподіваємося, що після звільнення зі здоров’ям у пана Носова все буде гаразд. Але, по факту, крісло заступника міністра опустіло і потрібно шукати нову людину. Хочемо порадити міністру оборони Олексію Резнікову не повторювати помилок свого попередника, і уважніше перевіряти людину, яка стане його заступником з оборонних закупівель. А ми завжди допоможемо.
Єва Шуть, спеціально для “Військовий Кур’єр України“.