В останні дні року росія провела небачену повітряну атаку по Україні: окупанти випустили по українських містах майже 160 ракет та безпілотників. Серед них були й «Кинжали». Це саме ті ракети, якими Володимир Путін лякає світ останні п’ять років. Ця зброя, за версією російського диктатора, немає аналогів. Вона нібито здатна розвивати фантастичну швидкість, що робить її недосяжною ціллю для будь-якої сучасної системи протиповітряної оборони.
Але досвід застосування «Кинжалів» у війні росії проти України показав що «Кинжал» – це наспіх «приколгосплена» на літак-перехоплювач стара балістична ракета. Той самий «Іскандер», коріння якого йдуть ще у часи Радянського Союзу, коли про гіперзвукові балістичні ракети навіть не мріяли.
Щоб зрозуміти, чому стільки медійної уваги прикуто до «Кинжалів», треба згадати, як цю ракету ще у 2018 році презентував сам Путін. У зверненні до парламенту російський диктатор заявляв такі характеристики:
“Ракета, що летить з гіперзвуковою швидкістю, перевищує швидкість звуку в 10 разів, ще й здійснює маневрування на всіх ділянках траєкторії польоту, що дозволяє їй також гарантовано долати всі чинні й, я думаю, перспективні системи протиповітряної та протиракетної оборони. Унікальні льотно-технічні характеристики високошвидкісного літака-носія дають змогу доставляти ракету в точку скидання за лічені хвилини. Ми назвали цю систему «Кинжалом»”, – вихвалявся Путін з таким видом, наче особисто брав участь у розробці російської «вундервафлі».
Чому «Кинжал» вважали невловним
Оголошені Путіним можливості ракети дійсно є феноменальними. Таких характеристик сьогодні немає жодна аеробалістична ракета у світі. Для порівняння: американська перспективна(така що знаходиться у розробці) ракета HAWC здатна розвивати швидкість близько 5 махів, тобто летіти вп’ятеро швидше за звук. І щоб досягнути таких швидкостей, американцям довелося створювати принципіально новий гіперзвуковий прямопотоковий повітряно-реактивний двигун, який замінив класичний твердопаливний агрегат.
Російський «Кинжал», за заявами Путіна, швидший вдвічі. Хоча жодних підтверджень того, що російська ракета здатна виходити на гіперзвукову швидкість не було. Так само як не було і жодної інформації про новий двигун, який дозволяє «Кинжалу» розвивати швидкість у неймовірні 10 махів.
Проте, російські влада та народ прийняли на віру слова свого лідера. Але найцікавіше те, що, схоже, що повірив у ці казочки й увесь світ та й сам Путін. Тому прийнято було вважати, що як тільки росія почне систематично завдавати ударів «Кинжалами», Україна нічого з цим не зможе вдіяти. Адже перехопити ракету, що летіть зі швидкістю 10 махів — це приблизно те саме, що вловити руками кулю.
Однак у травні цього року сталося диво — Сили оборони спочатку збили над Києвом один «Кинжал». А потім взагалі відбили масовану повітряну атаку. Тоді на столицю України летіло, серед іншого, шість «Кинжалів».
Всі вони були збиті американським зенітно-ракетним комплексом Patriot, який є далеко не новою розробкою. Його почали створювати ще у 1960-х, а вперше на бойове чергування він заступив приблизно 40 років тому. Проте, «старенький» американський «Патріот» на відмінно впорався з «гіперзвуковими» російськими «Кинжалами».
Таким чином міф про невразливі ракети, який Кремль створював роками, було зруйновано 4 травня 2023 року. А головний руйнівник міфу — ЗРК Patriot — не тільки врятував життя киян, а й змусив замислитися: чи відповідає дійсності те, що розповідає Путін про «Кинжал».
Чому те, що каже Путін, — брехня
Треба визнати, що Кремлю певний час вдавалося доволі ефективно залякувати світ «Кинжалами». Але не було жодних підтверджень того, що росії дійсно вдалося створити ракету, яку нездатна перехопити жодна ППО. Весь міф про зброю, яка немає аналогів, тримався виключно на словах російського диктатора та підконтрольній йому пропаганді.
Насправді ж виявилося, що «Кинжал» – це ніщо інше, ніж той самий «Іскандер», який розроблявся ще за часів Радянського Союзу. І який немає статусу гіперзвукової зброї. Єдина принципова різниця між цими ракетами — базування. «Іскандер» запускають з наземних установок. А «Кинжал» чіпляють на МіГ-31.
Офіційно заявлена максимальна швидкість «Іскандеру» – 5 махів. Але навіть ця цифра в експертів викликає великі сумніви. Адже щоб демонструвати такі показники, ракету треба оснащувати не класичним реактивним двигуном на твердому паливі, а принципово новим агрегатом. Наприклад, вже згадуваним повітряно-реактивним двигуном, який використовують розробники американської HAWC. Цей двигун може підтримувати гіперзвукову швидкість, а не лише розігнатися до неї.
Жодного підтвердження, що російським інженерам вдалося розробити подібний агрегат, немає. А це означає, що у випадку з «Іскандером» мова може йти про швидкість на рівні тих же 3 махів. Через те, що «Кинжал» запускається з літака, він не стає швидшим, МіГ-31, який використовують як літак-носій для запуску «Кинжалів», не є достатньо потужним, щоб значно прискорити ракету вагою майже 4 тонни. Цей літак взагалі конструювався не як носій ракет, а як перехоплювач і просто не створений для цього. Тобто внаслідок повітряного пуску хіба що дальність ракети зростає з 500 кілометрів як у Іскандера до 2000 кілометрів, бо не треба витрачати паливо на підняття ракети на висоту. Це дає такій ракеті єдину перевагу – вона може стріляти по всій території України з безпечної глибини на російській території. Але ні про яку невразливість від сучасних засобів ППО, як бачимо тут мова не йде.
Про те, що “феноменальний Кинжал» – виявився елементарним пошарництвом, низькотехнологічним схрещенням “вужа з їжаком” – старої ракети зі старим літаком, яскраво свідчить доля розробників цих ракет. Буквально одразу після провального ракетного обстрілу Києва російські ЗМІ почали повідомляти про кримінальні справи проти науковців та розробників, що займалися «Кинжалами». Зокрема навесні цього року за підозрою в державній зраді заарештували Валерія Звегінцева — доктора технічних наук і головного наукового співробітника Інституту теоретичної та прикладної механіки, який займається розробкою гіперзвукових ракет.
У СІЗО також опинилися директор інституту Олександр Шиплюк та головний науковий співробітник Анатолій Маслов. Обом було висунуто обвинувачення за тією ж статтею — держзрада, нібито вони передавали секрети російського ракетобудування Китаю. Насправді ж, як тоді відзначали експерти, єдина причина, через яку російські науковці опинилися за ґратами, — це невдалі випробування «Кинжалів» у 2019 році. Саме тоді виявилося, що ракети не мають ніяких надможливостей.
А українські Сили Оборони використовуючи зброю що надали союзники зруйнували міф про «гіперзвукову» російську зброю остаточно.