У Володимира Путіна, як відомо, все завжди йде за планом. І, схоже, що у Кремлі запланували круте економічне піке. Все більше експертів та навіть путінських олігархів говорить про те, що вже наступного року Москві не буде чим затикати дірки в бюджеті, а витрати суттєво перевищуватимуть доходи. Тож росіянам слід готуватися до того, що російська влада витрачатиме на війну проти України гроші, які раніше йшли на медицину, науку та освіту.
Головним, якщо так можна сказати, драйвером економічної кризи в росії стане падіння доходів від вуглеводнів. Власне, цей процес почався вже цього року. Його наслідків росіяни поки не побачили. Але ситуація змінюється дуже стрімко. І відчути, яку ціну доведеться заплатити за агресію проти України, населення рф зможе вже у 2024-му.
Доволі часто доводиться чути тезу про те, що західні санкції проти росії не працюють. Мовляв, Кремль навчився обходити обмеження і вільно торгує газом та нафтою. Певна частка правди в цьому є. Проте правильніше все ж таки було б сказати, що санкції проти росії не працюють так швидко, як нам би хотілося.
Але вони все ж таки працюють. Та й Захід не є пасивним спостерігачем. США та Європа постійно намагаються ліквідовувати лазівки у власних санкціях. Тож доходи росіян від вуглеводнів — головного джерела фінансування війни проти України — постійно скорочуються. За оцінками самих росіян, на Кремль чекають великі фінансові проблеми через санкції вже наступного року.
Мінус третина доходів бюджету
Колапс російської економіки прогнозують як російські профільні експерти, так і великий бізнес. Мабуть, найбільш наочно процеси, які відбуватимуться в росії наступного року, описав відомий російський олігарх Олег Дерипаска. На його думку, ситуація з доходами російського бюджету у 2024 році може виглядати «як удар попи об лід».
За підрахунками бізнесмена, близького до російської влади, наступного року держскарбничка рф може недорахуватися до 12 трлн рублів. А це приблизно третина запланованих доходів. Серед причин зниження доходів Дерипаска дипломатично назвав «задавлене економічне зростання та самодурство держкапіталізму».
Треба відзначити, що Дерипаска доволі послідовний у своїх прогнозах. Те, що росія наступного року залишиться з порожньою держскарбницею, він казав ще напочатку цього року. Власне, тоді підсанкційний бізнесмен відзначав, що модель державного капіталізму в росії себе не виправдала й уже наступного року «грошей не буде».
Фактично реальна причина проблем в економіці рф — це західні санкції, які вдарили, перш за все, по нафтодоларових надходженнях росії. Відмова Європи від російських енергоносіїв вже призвела до того, що доходи російського бюджету від продажу нафти та газу впали більш ніж на 40%. В результаті цього року дефіцит державного бюджету росії зріс майже до $30 млрд.
Поки що бюджетні дірки, які утворилися через фінансові проблеми «Газпрому» та «Роснєфті», Кремль латає за допомогою, так званого, Фонду національного добробуту. Проте й з ним справи кепські. Офіційно в ньому акумульовано $145 млрд. Але 40% коштів фонду – це неліквідні активи, які не можна просто взяти й витратити в будь-який момент. Ця частка фонду зберігається в цінних паперах, або інвестована в компанії.
Ліквідна частина фонду – це орієнтовно $90 млрд. За приблизними підрахунками російських експертів, цього вистачить майже на два роки, щоб покривати дефіцит бюджету. Але це за умови, що ситуація в економіці росії не буде погіршуватися.
Але за підрахунками Київської школи економіки, дефіцит бюджету рф у 2023 році зросте у три-чотири рази. Тоді як Фонд національного добробуту буде вичерпано вже до кінця року. Як зазначають українські експерти, протягом IV кварталу 2022 року російська влада активно використовувала кошти Фонду. Якщо темпи збережуться й надалі, згадані $90 млрд зникнуть до кінця грудня. Тож вже наступного року у росії не залишиться фінансової подушки безпеки.
Захід затягує гайки
Ситуація погіршуватиметься й через посилення західних санкцій. Російським компаніям стає все складніше обходити обмеження та заборони. Це можна спостерігати на ринку танкерних перевезень нафти. Після того, як США посилили контроль за дотриманням санкційних обмежень, росіянам почали відмовляти у фрахтуванні танкерів під нафту та нафтопродукти.
Це вже призвело до того, що ціна фрахту для російських компаній зросла вдвічі. А ціни російської нафти Ural опустилися нижче 60 доларів за барель. Хоча певний час «бочка» Urals коштувала понад 80 доларів. Тут треба також відзначити, що російська влада планує дохідну частину бюджету на наступний рік із розрахунку, що російська нафта коштуватиме понад 70 доларів за барель.
Посилення контролю за експортом російської нафти вже вдарило по об’ємах нафтового експорту: в портах Балтійського моя перевалка російського ресурсу впала на 20%. І ця тенденція зберігатиметься й надалі, адже у росії фактично не лишилося перевізників, які готові брати участь у махінаціях Кремля.
Скорочення обсягів експорту вуглеводнів гарантовано потягне за собою знецінення рубля. Центробанк рф вже прогнозує зростання інфляції до кінця року до 6,5%. Але експерти, опитані агенцією Bloomberg, впевнені: найцікавіше для росіян ще попереду. Справжні наслідки девальвації національної валюти та інфляції росіяни відчують наступного року. Причому станеться це у найбільш невдалий для Кремля момент — перед президентськими виборами.