П’ятниця, 29 березня. Війна Росії проти України: новини та інформація з України

Війна Росії проти України: дайджест новин

Національне.

27 березня російський ракетний наступ на густонаселені райони міста Харків, що межує з Росією на північному сході України, призвів до загибелі однієї людини та поранення 19 інших. Напад також завдав пошкоджень кількох будівель, включаючи інститут екстреної хірургії міста. Місцеві чиновники висловили припущення, що Росія могла випробовувати новий тип потужної керованої бомби у цьому нападі.

Російські сили обстріляли кілька міст у провінції Дніпропетровськ 26 березня, дрони атакували одне місто, а важка артилерія – інше. Більшість пошкоджень сталося у місті Нікополь, де два обстріли тяжко поранили 91-річну жінку, пошкодили 10 будинків та зруйнували міські лінії електропередач.

За оцінкою України, вона затопила або вилучила з ладу повністю третину кораблів у чорноморському флоті Росії з початку війни. У найновішому нападі на суботу, у штаб-квартирі флоту у Севастополі, Україна затопила десантний корабель, пошкодила два і також влучила в розвідувальне судно. Росія не визнала жодної з цих втрат. На березень 2022 року в Чорноморському флоті було зареєстровано 39 поверхневих кораблів і сім підводних човнів.

Світ.

Україна отримала третій трансфер фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду (МВФ). Найновіша допомога в рамках Розширеного фонду МВФ надає уряду України 880 мільйонів доларів у обмін на впровадження певних реформ. Ці кошти покриватимуть пріоритетні бюджетні витрати країни та підтримуватимуть її фінансову стабільність. Україна вже передала близько 5,4 мільярди доларів з 15,6 мільярдів, виділених на цю програму у 2023 році. За розрахунками Forbes Ukraine, цей конкретний трансфер – не єдина операція, яку Україна виконала з МВФ протягом цього року. У перші три місяці 2024 року, за його даними, Київ погасив 855 мільйонів доларів старих боргів перед інституцією, майже стільки ж, скільки вона отримала від нього.

Офіс Верховного комісара ООН з прав людини (ОВКПЛ) недавно опублікував 38-й звіт, який привертає увагу до ситуації з правами людини в Україні. Значна частина огляду присвячена умовам, у яких утримуються українські військові полонені в Росії, живучи в загальній атмосфері всеосяжного страху. Враховуючи, що моніторингові місії ООН, в порушення гуманітарного права, не отримували доступу до установ полонених у Росії, звіт ґрунтується виключно на інтерв’ю з 60 українськими полоненими, які недавно були звільнені з російського ув’язнення.

Документовані свідчення показують поширені випадки побиття та іншого жорстокого чи поневіряючого ставлення до українських полонених. Найпоширенішими методами побиття є побиття, електричні шоки, загрози казні, імітація казні та позиційного побиття. “У деяких установах полонені були змушені щодня стояти на місці у своїх камерах протягом всього дня протягом певних періодів ув’язнення”, – стверджується в звіті. “Полонені, які піддавалися такому ставленню, описували його як особливо виснажливий, болісний та шкідливий, що призводить до запалення та набрякання ніг”. У деяких установах виникли епідемії туберкульозу через незадовільні умови гігієни.

Записи ОВКПЛ містять свідчення затриманих військовослужбовців. Один український солдат, захоплений у Запоріжжі у листопаді 2023 року, був підданий побиттю під час допиту. “Злочинці вдаряли його по обличчю та тулубу з такою силою, що йому зламали ребра, задушили пластиковим пакетом та загрожували казнити його та відрізати вухо, тримаючи ніж проти нього”, – повідомляється в звіті.

ОВКПЛ також документує казні принаймні 32 українських солдатів у 2023 році. Більшість були застрелені після того, як здалися. З 60 опитаних полонених, 39 повідомили, що їм піддавалися сексуальні насильства, наприклад, спроби зґвалтування, під час їх ув’язнення.